Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KALÇA PROTEZI AMELIYATI

Ameliyat günü hastaneye sabahtan gelmeniz gerekir. Pek çok durumda, ameliyat öncesi tetkikler ameliyattan günler hatta haftalar önce yapilmis olur. Ameliyata hazirlanirken operatörünüzün talimatlarina eksiksiz uymalisiniz. Hastaneye geldiginizde sizden bazi formlari doldurmaniz istenecektir. Eger daha önce görüsmediyseniz, anestezi uzmani (anesteziyi uygulayacak olan doktor) ile de görüsebilirsiniz. Biraz heyecanli ve gergin olmaniz normaldir. Ancak içiniz rahat etsin: Bu ameliyat çogunlukla olumlu sonuç veren olagan bir ameliyattir.

Riskler ve Komplikasyonlar

Her ameliyatta oldugu gibi, kalça eklem degisimi ameliyatlarinda da olasi riskler ve komplikasyonlar vardir. Örnegin:

• Anesteziye tepki olusmasi

• Kan pihtilasmasi

• Enfeksiyon

• Eklemin yerinden çikmasi veya protezin gevsemesi

• Çevredeki damarlarin, kemik veya sinirlerin zarar görmesi

• Uyluk agrisi

Ameliyat Süreci

Ameliyat ekibi hazir oldugunda, ameliyathaneye alinirsiniz. Orada size anestezi uygulanir. Anestezi, ameliyat boyunca uyumanizi saglayacak ya da vücudunuzun sadece belden asagisini uyusturacaktir. Bundan sonra operatörün kalça

ekleminize ulasmasini saglayacak bir kesi yapilacak, ardindan da hasarli kemik basi çikarilacak ve kemik yatagi protezin yerlesmesine olanak verecek biçimde hazirlanacaktir. Yeni eklem yerlestirildikten sonra, kesi ameliyat zimbasi veya dikisle kapatilir.

Kemigin Hazirlanmasi

Yuvarlak kemik basi, uyluk kemiginden kesilerek ayrilir ve eski yatagin yüzeyi pürüzsüz hale getirilir. Ardindan yeni yatak legen kemigine yerlestirilir. Yatak genellikle bastirildiginda yerine oturacak bir yapida olur (press-fit) ve vida veya çimento ile yerine sabitlenir. Bu tip protezlerin yüzeyinde küçük delikler bulunur: Kemiginiz zamanla bu delikleri dolduracaktir.

Yeni Parçalari Birlestirme

Yeni kalça ekleminin sapi, uyluk kemiginizin basina sokulur. Bu sap, uyluk kemigine saglamca yerlestikten sonra yeni bilye ve yatak birlestirilir. Protezin sapini sabitlemek için press-fit yöntemi ya da çimento kullanilabilir. Sizin için en uygun olan yöntemi operatörünüz belirleyecektir.

Agriyla Basa Çikmak

Size ilaç verilmesine ragmen ilk zamanlar agri duyabilirsiniz. Bu normaldir. Ancak agriniz hiç azalmiyorsa mutlaka hemsirenize haber verin. Agri kesici ilaçlar adaleden yapilan bir enjeksiyonla ya da damar yolundan dogrudan kan dolasim sisteminize katilarak verilebilir.

Hasta Kontrollü Analjezi Cihazi Kullanabilirsiniz

Hasta Kontrollü Analjezi demek olan PCA cihaziyla kendi agri kesici ilacinizi kendiniz kontrol edebilirsiniz. Bir dügmeye bastiginizda, damar yolundan agri kesici ilaç vücudunuza girer. PCA pompalamasiyla, agri kontrolünü istikrarli bir düzeyde tutulabilmek mümkündür. Bu cihazlarin sahip oldugu güvenlik özellikleri sayesinde, gereginden fazla ilacin alinmasi mümkün degildir.

Kalçanizi Nasil Koruyacaksiniz?

Hastanede kaldiginiz süre içinde yeni kalçanizi koruyacak biçimde hareket etmeyi de ögreneceksiniz. Bunlara hareket önlemleri diyoruz. Sizin ögrenmemiz gereken önlemler, kalçanizi onarmak için uygulanan operasyonun türüne göre belirlenecektir. Size ögretilen tüm kurallari uygulamalisiniz.

Tehlikesiz Biçimde Hareket Etmeyi Ögrenin

Tamamen iyilesene kadar, yapay bir kalça ekleminin güvenle yapabilecegi hareketler sinirlidir. Yani dogal bir kalça gibi bükülmesi ve dönmesi mümkün degildir. Baslangiçta bazi hareketler, yeni eklemi fazla zorlayacaktir. Terapistiniz size yeni eklemin izin verdigi güvenli hareketlerin siniri içinde kalmanizi ögretecektir. Asagida göreceginiz önlemleri ne kadar süreyle uygulamaniz gerektigini sorun ve ögrenin.

Oturma Önlemleri

Kalçanizi dizlerinizden daha yüksekte tutabilmeniz için, yüksek ve sert bir iskemlede oturun. Alçak kanepeleri veya iskemleleri kullanmayin. fiunu hiç hatirdan çikarmayin: Ameliyatli bacaginizi asla öteki bacaginizin üstüne atmayin. Bacaklarinizi her zaman ayrik tutun, bitistirmeyin.

Egilme Önlemi

Belden yukarinizin bel seviyesinden asagi sarkacagi biçimde asla egilmeyin. Ayakta dururken veya otururken de bunu aklinizdan çikarmayin.

Rotasyon (Döndürme) Önlemi

Ameliyatli bacaginizi, yapilan ameliyatin teknigine bagli olarak ve doktorunuzun önerisine göre ayaginiz içe veya disa dönük duracak biçimde bükmeyin. Yatarken veya otururken de bu önlemi hatirda tutun.

Hastanedeki iyilesme Dönemi: Kalkip Yürüyebilmek

Kalçanizi nasil koruyacaginizi ögrendikten sonra, normal yasama dönüs içim gereken becerileri de ögrenmeniz gerekecek. Nasil yürüyeceginiz, oturacaginiz nasil giyinip-soyunacaginiz size ögretilecektir. Hareket etmenizi kolaylastirmak için her egitimden önce size agri kesici vermelerini isteyin.

Yeniden Yürümek

Ameliyattan birkaç saat sonra ayaga kalkabilir ve adim atmaya baslayabilirsiniz. Bu asamada muhtemelen hala damar yolu baglantisi ve sondaniz bagli olacagindan, yürüteci kullanmaniz biraz sorunlu olabilir. Ama kaygilanmayin. Bir fizik tedavi uzmani size yardimci olacaktir. Yeni kalça eklemi üzerine agirlik verip vermeyeceginizi, ne kadar agirlik yükleyebileceginizi size ögretecektir. Deneyerek, kisa sürede sadece yürüteç yardimiyla yeniden yürümeye baslayabilirsiniz.

Oturma ve Giyinme

Yeni kalçanizin güvenligi için, bir fizik tedavi uzmani ya da fizyoterapist size günlük islerinizi nasil daha güvenli yapabileceginizi gösterecektir. Otururken, giyinirken veya merdivenden inip çikarken asagidaki noktalara dikkat etmelisiniz:

• Otururken, iskemleye ucu bacaginiza degecek kadar yaklasin. Sonra koltugun kollarindan güç alarak vücudunuzu koltuga indirin. Ameliyatli bacaginizi her zaman ileriye dogru uzatilmis olarak tutun.

• Çorap ve ayakkabi giyerken ucu kancali ya da kiskaçli uzun bir alet kullanin. Bunu önce bagsiz ve ayaga geçirilen ayakkabilarla deneyin.

• Ayaklarinizi ve bacaklarinizi yikarken uzun sapli bir sünger ve uzun dus hortumu kullanin.

• Merdiven çikarken önce ameliyatsiz bacaginizla bir basamak çikin. Ardindan ameliyatli bacaginizi ayni basamaga alin. ‹nerken de, alt basmaga önce ameliyatli ayaginizla basin.

Evde iyilesme Dönemi

Iyilesme döneminiz ister evde, isterse bir rehabiltasyon merkezinde geçsin, yeni kalça ekleminizi korumak zorundasiniz. Hastanede size ögrettikleri oturma ve hareket etme kurallarini uygulayin. Programli kontrol muayeneleriniz için operatörünüzü ziyaret etmeyi ihmal etmeyin ve günlük faaliyetlere dönüsünüzü yavas yavas gerçeklestirin. Total kalça protezi, büyük bir ameliyattir, dolayisiyla tamamen iyilestiginizi hissetmeniz birkaç ay alirsa bunu dogal karsilamalisiniz.

Operatörü Hangi Durumlarda Aramali?

Asagidaki belirtilerden herhangi bir ortaya çikarsa, operatörünüzü aramalisiniz:

• Kalça agrisinda artis

• Baldirda ya da bacakta agri veya sisme

• Ameliyat yerinde olagandisi kizariklik, yanma veya sizinti

• Soluk alma güçlügü veya gögüste agri

• 38°C dereceden yüksek ates

Faal Yasama Dönüs

Her gün yürüme egzersizleri yapin. Bu egzersizleri her hafta artirmalisiniz. Önce kendinize bir bardak su almaya giderek baslayin. Önemli olan, bu egzersizleri hiç kesmemenizdir.

Cinsel Yasama Dönüs

Ameliyat yeriniz iyilestikten ve kalça hareketleriniz kismen de olsa yerine geldikten sonra cinsel faaliyete baslamaya hazirsiniz demektir. Operatörünüz ya da hemsireden, cinsel faaliyette en güvenli pozisyonlarin hangileri oldugunu ögrenin.

Yeni Kalça Ekleminizin Bakimi

Vücudunuzda olusacak bir enfeksiyon yeni ekleminize zarar verebilir. Tibbi bir müdahale ya da dis tedavisiyle ilgili bir müdahaleden önce operatörünüze danisin. Enfeksiyona karsi antibiyotik kullanmamiz gerekebilir. Ekleminizin saglamligini kontrol etmek için ise, yaklasik iki yilda bir röntgen filmi çektirmeniz gerekebilir.

AMERIKAN HASTANESI
Ortopedi Bölümü
Prof. Dr. Mehmet Demirhan
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası