Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ERKEKLER DE KADINLAR KADAR ÇOK DIYET YAPIYOR!

Günümüzde erkekler de kadinlar kadar estetik anlamda ya da bilinçli beslenmek adina diyetisyene basvuruyor. Birçok erkek, temelde bir saglik problemi ile diyetisyeni tercih ederken bir kismi da bu zamana kadar alisik olmadigi kilolara ulasmanin verdigi estetik kaygilarla diyetisyene geliyor.

Acibadem Kadiköy Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmani Evrim Demirel günümüzde erkeklerin beslenme aliskanliklariyla ilgili bilgi verdi:

Ergenlikten Sonra Duragan Çalisma Hayati Kiloyu Getiriyor

Erkeklerin çocukluk, ergenlik ve yaslilik gibi belirli yas dönemlerinde, enerji ve besin ihtiyaçlari gereksinimi bayanlarda da oldugu gibi farklilik gösterir. Bebeklikten gelen obezite, aileden gelen bir kilo problemi veya metabolik bir hastalik yok ise, hizli çalisan metabolizmalari ve hareketlilikleri sayesinde erkeklerin ergenlik döneminde kilo problemleri çok fazla olmaz. Ancak ergenlik döneminin bitmesinden sonra duragan çalisma hayatina geçis, hareketsizlik, sagliksiz ve düzensiz beslenme, özellikle sebzeden yoksun proteinden zengin ve fast-food beslenme aliskanliklari erkeklerin hizli kilo alimina neden olur. Bu beslenme düzeni 30-40 yaslari arasinda devam ederse, kilo alma süreci hiz kazanir. Bunu takip eden zamanlarda kilo alma sürecine metobolik hastaliklar da eslik eder.

Teknoloji Hareketsizlige, Hareketsizlik Kiloya Yol Açiyor

Gençlik döneminde metabolizmanin çok iyi çalismasi ve alinan enerjinin hareketle birlikte harcanabilmesi, o dönemlerde kisinin her hangi bir metabolik rahatsizligi yok ise kilo fazlaligini engelleyebilir. Yas ilerledikçe çalisma düzeni ile gelen hareketsiz yasam, sagliksiz ve düzensiz beslenme biçimi kilo artislarina neden olur.

Hareketsizliligin en önemli sebeplerinden biri de teknolojinin gelismesidir. Ise arabayla gitmek, asansör kullanmak, tüm gün hareket etmeden çalismak, yogun is süreci ve stres ile birlikte gelen yorgunluk, spor yapmak için zaman araliginin kalmamasi hareketsizligi tetikleyen en önemli etmenlerdir. Hipertansiyon, diyabet, kolesterol yüksekligi veya karaciger yaglanmasi gibi metabolik hastaliklar da bu kilo alma sürecine eslik eder.

Erkeklerin Beslenmeye Bakis Açilari Her Yas Döneminde Degisiyor

Belirli yas dönemlerinde beslenmeye bakis açilari degisebilen erkeklerin, özellikle 20’li veya 40’li yaslarda beslenme bilinçleri daha ön plana çikar. 20’li yaslarda erkeklerin, çalisma hayatinin neden oldugu hareketsizlige ve düzensiz beslenmeye bagli kilo artislari olabilir. Bu da kisinin alisik olmadigi kilolara ulasmasina bagli estetik kaygilar yasamasina ve diyetisyene ya da alternatif yöntemlere basvurmasina sebep olur. Bu durumda erkekler özellikle kilo vermek adina çok düsük kalorili diyetler yapmak, gereginden fazla egzersiz uygulamak ya da profesyonel bilgileri olmayan kisilerin önerdigi ürünleri kullanarak kilo vermeye çalisirlar. Ancak bu, uzun dönemde çok daha fazla kilo almaya sebep olur. Bu kisiler özellikle ebeveynleri tarafindan daha dogru, saglikli ve düzenli beslenmeye yönlendirilmelidirler. 40’li yaslarda erkeklerde hipertansiyon, kolesterol yüksekligi, diyabet, karaciger yaglanmasi gibi kilo problemine eslik eden birçok saglik problemleri görülmeye baslar. Tüm bunlarin verdigi tedirginlik, bu yas grubundaki erkeklerde de saglikli beslenmeye dogru bir yönelmeye ve diyet yapma istegine sebep olabilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası