Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


POSTÜR (DURUS BOZUKLUKLARI)

Normal postür (durus) nedir ?

Iyi bir durus için ayakta durma, oturma, yürüme gibi çesitli aktiviteler sirasinda bas, gövde, kollar ve bacaklarin birbirine oranla düzgün ve dengeli dizilimi gereklidir. Düzgün bir durusa sahip olmak dengeli beslenme, egzersiz yapma ve düzenli uyuma kadar önemlidir.

Dik durma ve düzgün oturma aliskanligi, çocukluk döneminde kazanilir. Ileri yasta görülen bel, sirt ve boyun agrilarinin kaynagi, yillar öncesinde edinilmis olan kötü durus aliskanliklaridir.

Durus bozukluklarinin büyük bir bölümü yanlis pozisyonda oturma, yatma ya da çalisma aliskanligi nedeniyle gelisir.

Kötü Durus Asagidaki Etkenlerden Bazilarinin Biraraya Gelmesiyle Olusur:

Kaza, yaralanma ve düsmeler
Hatali oturma, ayakta durma ve uyuma
Çalisma ortaminin vücut yapisina uygun olmamasi
Yatagin kötü ya da uygunsuz olmasi
Asiri kilolu olmak
Ruhsal sorunlar
Görme bozukluklari
Tirnak yeme
Isyerinde ya da evde kaynakli gerilimler

Kötü Durusun Zararli Etkileri:

* Yorgunluk

* Eklem sertligi ve eklem hastaliklari

* Bas agrisi ve çene eklemi sorunlari

* Solunum yetmezligi

Ideal ayakta durma pozisyonu

Bas dik ileri ve geri egiklik yapmaksizin yanlardan bakildiginda kulaklar tam omuzlar hizasinda olmalidir. Gögüs dik durmali bel ve boyundaki çukurluklar normalden fazla veya az olmamalidir. Karin düz olmalidir. Omuzlar dik olmali, çökmüs gibi olmamalidir.

Ideal yatis pozisyonu

Yatak sert ve düz olmali, vücut agirligi ile yaylanmamalidir. Bas ve gövde uyum içinde olmalidir. Yastik çok alçak veya çok yüksek olmamali, boyundaki çukurlugu destekleyecek kadar olmalidir. Çok yumusak yastiklar zararlidir. Ayrica çok sert ve yüksek yastiklar basin askida kalmasina ve boynun zorlanmasina sebep olur.

Ideal oturma pozisyonu

Oturma postürü ayakta durma postürüne göre daha gevsek bir postürdür. Ideal bir oturmada yük her iki kalça üzerine esit olarak dagilmali, bel ve sirt dik olmalidir. Oturulan yer yeterli yükseklikte olmali, mümkünse ayaklarin direkt yerle temasi olmamalidir. Ayak altinda 8- 10 cm’lik bir yükseklik kullanilmalidir. Çalisma esnasinda öne egilmeyi önlemek için masaya yakin oturulmali, araba kullaniliyorsa direksiyona yakin olunmalidir. Sirt ve mümkünse bas, egimi hafif arkaya bakan bir destekle desteklenmelidir. Oturma yüksekligi ayarlanabilen sirt ve boyun destegi olan sandalyeler kullanilmalidir. Çalisirken öne egilmemeli, ayarlanmis olan arkaliga sürekli dayanmali ve dik oturmalidir. Çalisma masasinin yüksekligi de önemlidir. Ortalama 68-72 cm olmalidir.

Masa basinda dogru bir oturus için öneriler :

Masa ile dizlerin arasi 5 cm.’den az olmamalidir.

Masanin alani dar, ayaklari kisa olmamalidir. Bu sekilde çalisma esnasinda bacaklar rahat hareket edebilir, bacaklarin hareket alani kisitlanmamis olur

Sirt, bacaklar ve dizler arasinda dik açili bir oturus saglanmalidir. Bu sekilde iskelet ve kas sisteminde olusabilecek rahatsizliklar önlenmis olur.

Bas hiç bir zaman geriye dogru tutulmamalidir. Bu boyun kaslarini yorabilecegi gibi, kireçlenme gibi sorunlara da yol açabilir.

Oturus pozisyonunuzu sik sik degistirmelisiniz. Uzun süreler ayni pozisyonda oturmak anatomik sorunlara, sekil bozukluklarina ve ortopedik hastaliklara yol açabilir.

Ofis ortaminin çok sicak ya da çok soguk olmamasi da önemlidir. Çok sicak ortamda, oturdugu yerde terleyen vücut, daha soguk bir ortama çiktiginda bel, sirt agrilarina davetiye çikarir. Soguk bir ortamda ise vücudun kan dolasim hizi düser, kas ve eklemler sertlesir. Bu nedenle ani hareketler kalici rahatsizliklara yol açabilir.

Çalisma masasinin üzerinde araçlara erisim rahat olmalidir. Kollar masa üstündeki her materyale zorlanmadan erisebilmelidir. Bu erisim alanina "kol dairesi" denmektedir

Görüldügü gibi masa basinda ve bilgisayarla çalisan birçok insanin, ofis hastaliklarindan korunmasi öncelikle ofis ortaminin ve kullanilan araçlarin ergonomik olmasina baglidir. Ergonomide olusan bir eksiklik ya da ergonomik yetersizlik basta göz rahatsizliklari, bas, boyun, sirt, bel agrilari; el, bilek, eklem sorunlarina yol açmaktadir. Bunlari önlemenin baslica yolu, kendi anatomimize uygun ergonomik ürünler kullanmak ve saglik için masa basi yerlesimimize dikkat etmekten geçiyor.

Bilgisayara yanlis bakis açisi, mesafe, oturma bozuklugu ve uzun süre ayni konumda durmak da bas, boyun, sirt, bel ve omuz bölgesi agrilarina, hareketlerde tutukluga, erken yorulmaya ve krampa neden oluyor.

Baslangiçta basit önlemlerle düzelebilen yakinmalar, gerekli önlemlerin alinmamasi durumunda ileri dönemlerde cerrahi girisimlere kadar gidebilir. Ekran tepe noktasi gözlerle ayni mesafede, dirsek açisi 90-135, kalça açisi 90, diz açisi 90-110, ayak bilegi açisi da 90 derece olmalidir. Dogru bir el-mouse yerlesimi için klavye ve mouse ayni yükseklikte olmalidir.

Eger ayni yükseklik saglanamiyorsa avuç içi ya da ön kol bölümünden klavyeye destek veren yükseklikler kullanilabilir. Bu sekilde desteklenmesi omuz ve boyuna binen yükü azaltir.

Uygun olmayan pozisyonda, uzun süre ve devamli tekrarlanan hareketler adalelerde gerilmeye, yorgunluga ve giderek agrili adale spazmlarina yol açar. Bu yüzden çalisma sirasinda ortamin ergonomik olarak düzenlenmesi gerekir. Düzenli olarak verilen molalarla tekrarlayan hareketlerin verecegi zarar en aza indirilebilir.

Sik rastlanan durus bozukluklari ve sebepleri

Kifoz (kamburluk) : Sirt omurgasinin öne dogru egik olmasidir. Asiri kilolular ve gebelerde görülebilir.

Lordoz (çukur bel) : Beldeki normal çukurlugun artmasidir. Karin, sirt, kalça kaslari ve baglarindaki dengesizlikler ve güç kayiplari bel çukurlugunu artirir. Gebelikte bel çukurlugu artar. Ayrica karin kaslarinda gevseklik, asiri kilo lomber lordozu artirir. Lomber lordonun en önemli sonucu bel ve bacak agrilaridir.

Kifolordoz (kamburluk ve çukur bel) : Bu kisilerde sirtta kamburluk, belde de çukurluk vardir. Kalça öne dogru egiktir. Bu hastalarda dizler arkaya egik, kalçalar ise öne egiktir. Bas öne dogrudur, ancak kamburluktan dolayi boyundaki çukurluk artmistir. Bu hastalarda boyun, omuz, sirt, bel ve bacak agrilari sik görülür.

Arkaya egik bel: Bu durus bozuklugunda kalçalar önde, dizler geridedir. Sirt belirginlesmis, gögüs kafesi öne çikmis ve vücudun agirlik merkezi ayagin ön kismina kaymistir. Bu durus bozuklugunda omurga (bel, boyun, sirt) ve omuz agrilari sik görülür.

Düzlesmis bel: Bu postürde karin kaslari kuvvetli, beli dik tutan sirt kaslari zayiftir. Düzlesmis belde fitiklara binen yük arttigi için bel fitigi riski artar.

Düsük omuz : Sirt kaslarinin güçsüz olmasindna kaynakli omuzlarin öne dogru olmasi

Kaynak: www.florence.com.tr
Group Florence Nightingale
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası