Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


DOGUMSAL CILT LEKELERI LAZER ILE TEDAVI EDILEBILIYOR

Dogumsal cilt lekeleri nedir, ne siklikla görülürler?

Ciltte görülen dogumsal damar lekeleri dogumda mevcut ya da dogumu izleyen ilk yilda ortaya çikan kirmizi, bordo, mor renkli cilt lekeleridir. Dogumsal cilt lekeleri sik görülen bir durumdur. Bunlarin baslicalari hemanjiyom ve port wine (porto sarabi) lekeleridir. Hemanjiyomlar insanlarda görülen en sik dogumsal anomali türü olup, yenidoganlarin %2’sinde ve 1 yasina kadar olan çocuklarin da %12’sine kadar degisebilen oranlarda ve degisik büyüklüklerde izlenebilirler. Porto sarabi lekeleri ise yenidoganlarin yaklasik %0.4 ünde görülebilirler. Benzer sekilde cilt altindaki daha derin damarlari tutan arteriovenöz ve venöz malformasyonlar da cilt üstünde görünebilen renk degisikliklerine neden olabilen damarsal lezyonlardir. Bazi damarsal cilt lekeleri ise yetiskin yaslarda da ortaya çikabilirler.

Dogumsal cilt lekeleri hangi türlerde olurlar?

Hemanjiyomlarin %70’i dogumda mevcuttur, %15’i dogumu izleyen ilk yil içinde belirir, geri kalani da daha sonraki yillarda ortaya çikarlar. Genellikle kiz çocuklarinda daha sik görülürler. Hemanjiyomlar vücudun genellikle tek bir bölgesinde görülmekte ve %15 olguda birden fazla adette de olabilirler.

Ilk yil içinde ortaya çikan hemanjiyomlar ilk 4-6 ay içinde hizla büyür ve daha belirgin bir hale gelirler. Bunu izleyen 6 ay içinde bu görünümlerini koruduktan sonra yaklasik 5-7 yaslarina kadar renkleri solarak iyilesme egilimi gösterirler, tamamen ortadan kalkmamakla birlikte olgularin yaklasik %80’inde, bu yaslarda ve degisken oranlarda gerileme gösterebilirler. Hemanjiyomu olan çocuklarin yaklasik %50’sinde lekeler, erken okul yaslarindan sonra mevcut kalmaya devam ederler.

Porto sarabi lekeleri ise dogumda mevcut mor-bordo renkli lezyonladir, degismezler, çocuk büyüdükçe yavas yavas büyürler ve yasam boyu ayni renkte kalirlar.

Tedavileri nasildir?

Daha önceleri tedavileri pek mümkün olmayan dogumsal lekeler, son yillarda etkin lazer teknolojilerinin gelistirilmesiyle tedavi edilebilir duruma gelmislerdir. Ilk lazerler ile olan tedavilerde, kalici iz olusumu ve rengin silinmeden baska bir renge dönüsmesi gibi durumlar izlenmekteyken, son zamanlarda gelistirilen lazer türleri bu risklere neden olmadan tedaviyi mümkün kilabilmislerdir. Bunlar arasinda PDL türü lazer, dogumsal lekelerin tedavisinde standart tedavi olarak kabul edilmektedir. Biz de merkezimizde damarsal lezyonlarin tedavisinde PDL lazeri türü kullanmaktayiz.

Lazer tedavisi, cilde üstünden uygulanan lazer isini yardimiyla gerçeklestirilmektedir. Cerrahi bir girisim söz konusu olmadigi için kesi yapilmasi gerekmez, ve kanama ve agri gibi durumlar söz konusu degildir. Tedavi, genellikle 4-6 hafta araliklarla uygulanan 4-6 seans tedaviden olusur.

Lazer tedavisinin basari orani nedir?

Basari, lezyonlarin renginin belirgin derecede açilmasi ya da tamamen ortadan kaybolmasi olarak tanimlanir. Basari oranlari hemanjiyomlar için %85-95, porto sarabi lekeleri için %40-75 arasinda degisir. Erken yaslarda cildin daha ince olmasi ve lekelerdeki damarlarin daha küçük ve yüzeyel olmasi nedeniyle tedaviye erken baslanmasi durumunda basari daha fazla olmaktadir. Benzer sekilde daha yüzeyel olan lezyonlarda da, daha derin ve kalin olan lezyonlara kiyasla tedavi çok daha basarili olmaktadir.

PDL lazer, baska hangi hastaliklarin tedavisinde kullanilmaktadir?

PDL türü lazer, bacaklarda ve yüzde görülen ince varislerin, ciltte pullu lezyonlara neden olan sedef hastaliginin, yüz cildinde kirmizi renkli görünüme neden olan roza hastaliginin, akne veya sivilcelerin, sigillerin, ameliyat veya travmaya bagli izlerin, yüzde yaslanmaya bagli kirisikliklarin ve günes lekelerinin tedavisinde de basariyla kullanilmaktadir.

Kaynak: www.florence.com.tr
Group Florence Nightingale
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası