Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


DOGUM SONRASI DEPRESYON

Dogum sonrasi depresyon nedir? Yasanmasina neler neden olur?

Bebek sahibi olmak mutluluk veren bir olaydir, ancak annenin yasami stresli ve zor olabilir. Birçok kadin anne olduktan sonra hafif hüzün ve kaygi hisseder, ruh halinde degisiklikler görülür. Bu belirtiler normalde 7-10 gün içinde kendiliginden düzelir. Az görülen, ancak daha agir sorunlar dogum sonrasi depresyon ve psikozdur. Dogumdan sonraki ilk 6 hafta içinde sinsice baslar ve birkaç ay içinde düzelir fakat 1-2 yila kadar da sürebilir.

Nedenleri genellikle iki alt baslik altinda toplanabilir.

1-Biyolojik nedenler: Gebelik döneminde yükselen östrojen ve progesteron düzeylerinin dogumla birlikte ani düsmesi depresyondan sorumlu tutulmustur. Geç baslangiçli dogum sonrasi depresyonda tiroit bozukluklari rol oynayabilir. Ayrica folat eksikliginin de dogum sonrasi depresyonda etkili olabilecegi düsünülmüstür.

2- Psikososyal nedenler: Dogum yapan tüm kadinlarda hormonal degisiklikler olmasina ragmen psikiatrik bozukluklarin ancak kadinlarin %10-15’inde gelismesi sosyal stres, kisiler arasi iliskiler, sosyal destekle ilgili oldugunu göstermektedir. Hayatlarini kendilerinden çok dis faktörlerin yönettigini düsünen anneler dogum sonrasi depresyon açisindan yüksek risk grubundadir. Psikanalitik kurama göre bagimsiz kendiligin kaybidir ve anne sadece alici rolünü kaybetmis, besleyici rolünü de üstlenmistir. Gebeligin bitmesi fetusla olan yakinligin kaybi olarak hissedilmekte ve sevilen birinin kaybini hatirlatabilmektedir.

Bir kadinin bunu yasamasindaki nedenler hamilelik sirasinda yasadiklarina mi, yoksa bebek dogduktan sonra karsi karsiya kaldigi durumlara mi daha çok baglidir?

Her iki durum da etkili olmaktadir. Dogum sonrasi depresyon için risk faktörleri sunlardir; Geçmisteki ruhsal sikintilar (depresyon, bunalti, kaygilar), evlilikle ilgili sorunlar, ailede ruhsal hastalik öyküsü, evli olmama, istenmeyen gebelik, annelik rolü için hazirliksiz olma, ilk gebelik olmasi, dogum korkulari, sosyal destegin olmayisidir.

Dogumla birlikte degisen rol tanimlari (çift olmaktan anne, baba olmaya geçis) ve bebek bakiminin getirdigi psikososyal stresler ruhsal sorunlarin ortaya çikmasini tetikleyebilir. Gebelik süresince evlilik gerilimi ve doyumsuzlugu, istenmeyen hayat olaylari ileri sürülmüs nedenlerdendir. Özellikle eslerinden yeterli destek alamayan, evlilik iliskilerinde sorunlu olan kadinlarda dogum sonrasi depresif belirtilerinin ortaya çikma riski yüksektir.

Dogum sonrasi depresyon normal depresyondan ne açidan farkliliklar gösterir?

Intihar düsüncesi dogum sonrasi depresyonda çok daha azdir. Aksamlari daha kötü olmaktadir. Süre daha kisadir (6-8 hafta), zihin karisikligi daha fazladir.

Belirtileri nelerdir?

Siddetli hüzün ya da bosluk duygusu; duygusal küntlük ya da duyarsizlik
Asiri yorgunluk, enerji eksikligi gibi bedensel yakinmalar
Aie, arkadas ya da keyif veren etkinliklerden uzak durma
Bebeklerini yeterince sevmedikleriyle ya da bebegin beslenmesiyle, uykusuyla ilgili endiseler, bebege zarar verme korkusu
Konsantrasyon güçlügü
Bellek zayifligi
Psikomotor hareketlilikte artis, yerinde duramama
Endise, sinirlilik, sikinti, bunalti, kendiliginden aglamalar ve panik atak
Istahsizlik, kilo kaybi, uykusuzluk
Bebekle ilgilenmek istememe ve bebegi öldürmek istemeyle ilgili düsünceler
Mutlu olmalari gerekirken çökkün duygulara sahip olduklari için suçluluk duygusu, ilgi ve istek kaybi.

Genellikle hangi yas grubundaki dogum yapan kadinlar yasiyor?

Erken yasta gebe kalan (blug çaginin hemen sonrasinda) kadinlarda risk %30 daha fazladir. Geçmiste depresyon öyküsü olan kadinlarda dogum sonrasi depresyon riski %25’tir. Daha önceki gebeliginde dogum sonrasi depresyon yasayan ve simdi ise hüzün bulgulari mevcut olan kadinlarda major depresyon gelisme riski %85’tir.

Depresyonun tedavisinde hangi yöntemler önerilir?

Dogum sonrasi duygusal degismelerin kesin nedeni bilinmemekle birlikte, bu durumun tedavisi mümkündür. Dogum hüznü durumu ortaya çiktiginda, istirahat ederek, bebek uyudugunda uyuyarak, aile bireyleri ya da arkadaslarindan yardim alarak, her gün düzenli dus alip giyinerek, disari çikip yürüyüs yaparak ve rahatlamak istegi zamanlarda bir çocuk bakicisini çagirarak rahatlayabilir.

Daha agir depresif durum ortaya çiktiginda mutlaka tibbi degerlendirme yapilmalidir. Depresyona neden olabilecek tibbi durumlari dislamak için tibbi muayene, tetkikler ve gerektiginde antidepresan veya antipsikotik ilaç uygulamasi yapilabilir. Bireysel terapi ya da grup terapisi, mümkün oldugunda anne ve babaya yönelik danismanlik verilir.

Kimi zaman intiharla sonuçlanan dogum sonrasi depresyon yasayan kadinlarin eslerine ve ailelerine ne gibi görevler düsmektedir?

Iyi bir sosyal destek önemlidir. Antropolojik olarak bazi kültürlerde ilk 40 gün annenin dinlenmesi gerektigi zaman olarak öngörülmüstür. Dinlenme, sagligina kavusma, yeme ve uyuma dönemidir. Kadinin ailesi yemegini hazirlar, ev islerini yapar ve bebege bakar. Böylece sosyal destek, egitim, bebek bakma, sosyal algilama (annelik durumu) saglanir. Bu dönemde annenin çevresindeki sevdikleri tarafindan desteklenmesi gerekiyor. Elbette ilk destekleyecek kisi babadir. Bebek bakiminda annenin güvendigi anneanne ya da teyzeler de bu hüznün geçisinde yardimci olacak kisilerdir.

Hamilelik sirasinda bir kadinin bu duruma maruz kalmamasi için kadin dogum uzmanina ne gibi görevler düsüyor?

Ilk gebelik vizitinde mutlaka detayli bir öykü almasi ve geçirilmis psikiatrik bozukluklari ve ailede psikiatrik hastalik öyküsünü sorgulamak gerekir. Bu tip öyküleri olan hastalarda bu konuda dikkatli davranmasi gerekir. Annenin tüm sorulari, gebelikle ilgili endiseleri degerlendirilip, gerekli cevaplarin verilmesi önemlidir. Gebelik boyunca anneye özellikle baba tarafindan sosyal destek saglanmasi önerilir. Gebelik takiplerinde ve yapilacak tetkiklerde anneye destek olmasi önerilir. Dogum eyleminin uzun ve zor olmamasi için gereken her türlü önlemi doktorun almasi önemlidir.

Hamileligin baslangicindan itibaren önlem olarak psikiyatrist ya da psikolog destegi almak gerekir mi?

Gebelik öncesinde herhangi bir psikiyatrik hastaligi olan ya da daha önceki dogumu sonrasinda depresyon geçirmis olan hastalara bu destegi önermek gerekir.

Dogum psikozu ile lohusa sendromu arasindaki farkliliklar nelerdir?

Lohusa sendromu (annelik hüznü) dogum sonrasi birkaç gün içinde baslayip 7-10 gün içinde düzelir. Bunalti, sikinti, sinirlilik, aglama, çabuk sinirlenme, unutkanlik ve dikkat daginikligi gözlenir. Lohusa sendromu kendiliginden düzelir ve tedaviye genellikle gerek kalmaz. Dogum sonrasi psikozu, dogum sonrasi depresyonunun daha agir bir seklidir. Semptomlari, hezeyanlar (yanlis düsünceler), halüsinasyonlar (ses duyma ya da gerçek olmayan bir seyler görme), bebege zarar verme düsünceleri ve agir depresif belirtilerdir. Mutlaka bu gurup hastanin bir uzman tarafindan degerlendirilmesi ve tibbi yardim almasi gerekir.

Anne adaylarina bu konuda önerileriniz neler olabilir?

Gebeligin normal fizyolojik bir olay oldugunu akillarindan çikarmamalari gereklidir. Yeni bir bebekle bas basa kalmak, ona bakmak yeni dogum yapmis anneleri tedirgin eder. Aylardir bekledigi bebek yani basindadir ama baska bir varliktir; küçücük, konusamamakta, istedigini anlatamamakta ve aglamaktadir. Onu emzirmek, temizlemek, altini açmak, gazini çikarmak gibi isler sizi beklemektedir. Bambaska bir sayfa açilmistir. Anneligin ilk adimlarini atmakta, onunla yasamayi ögrenmekte, siz onu o sizi tanimaya çalismakta ve birbirinize alisma dönemindesiniz. Bu zor dönemde mutlaka es ve aile destegi almakta fayda var. Ayrica bu dönemi daha rahat atlatmak için bir dogum öncesi egitim grubuna katilmak, gerekli dökümanlari okumak faydali olacaktir. Ayrica onlari tedirgin eden, kaygilandiran her türlü fizyolojik ve psikolojik degisiklikleri doktorlari ile paylasmalari ve kafalarinda büyütmemeleri gerekir.

Kaynak: www.florence.com.tr
Group Florence Nightingale
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası