Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


DOGUM KONTROL HAPLARI ILE ILGILI MERAK EDILENLER…

Dogum kontrol haplari nedir?

Dogum kontrol haplari , östrojen ve progesteron içeren hormon haplaridir. Yüksek etkinlik ve düsük yan etki nedeni ile sikça tercih edilen bir korunma yöntemidir.

Dogum kontrol haplari nasil korur?

Hamilelik kadin yuurtaliklarinda üretilen yumurta ile erkek sperm hücresinin birlesip döllenerek rahim içine yerlesmesi sonucunda meyana gelir. Dogum kontrol haplari içerisinde bulunan hormonlar disaridan verildigi için vücudun hormon kontrolünü ele geçirerek yumurtaliklardan yumurtlama olmasini engellemektedir. Böylece spermin dölleyebilecegi yumurta olmadigindan hamilelik meydana gelememektedir.

Dogum kontrol haplarinin güvenirliligi ne kadardir?

Dogru kullanildiginda dogum kontrol haplarinin hamilelikten koruma orani %100’e yakindir. Günümüzde mevcut geriye dönülebilir (birakildiginda yumurtlama geri döner ve hamile kalinabilir) korunma yöntemleri içerisinde en etkili yöntemlerden biridir.

Dogum kontrol haplarini kimler kullanabilir?

Bazi özel durumlar disinda tüm kadinlar dogum kontrol hapi kullanabilir. Özellikle 40 yas alti kadinlar, henüz çocuk sahibi olmak istemeyen kadinlar, adet düzensizligi veya adetleri agrli olan kadinlarda ilk seçenektir.

Dogum kontrol haplarinin hamileligi önlemek disinda ne gibi yararlari vardir?

Dogum kontrol haplarinin dogum kontrolü disinda da kullanim alanlari mevcuttur. Adet düzensizligi, haplarin çok sik kullanildigi durumlardan biridir. Düzensizligin yarattigi sikintilari ortadan kaldirdigi gibi adet kanamasinin baslayacagi zamani bilmek de kadinlari rahatlatmaktadir. Bazi fonksiyonel yumurtalik kistlerinin tedaviside dönemsel uygulamalar yapilabilmektedir. Bu haplarin kullanimi ile adet dönemi sancilarinda ve özellikle adet öncesi dönemde yasanan gerginlikte belirgin azalma oldugu saptanmistir. Kisirligin sebeplerinden biri olarak sayilan rahim, yumurtalik ve tüpleri içine alan iltihabi durumlara karsi dogum kontrol haplarinin koruyucu etkisi oldugu bilinmektedir. Ayrica çesitli arastirmalar dogum kontrol hapi kullanimi ile dis gebelik olusma riskinin azaldigini ve yumurtalik ile rahim kanserinin daha az görüldügünü ortaya koymustur. Diger bir kullanim alani, endometriosiz denen rahimiçi dokunun rahim disinda bulunmasi durumunda uzun süreli tedavi ile gerileme saglanabilmesidir. Sosyal açidan bir avantaji da adetin erkene alinmasi veya daha ileri tarihe kaydirilmasi istenen durumlarda doktorunuza danisarak bunun saglanabilmesidir.

Dogum kontrol hapi kullaniminin birakilmasi gereken durumlar nelerdir?

Özellikle haplar ilk kullanilmaya baslandiginda ortaya çikan bazi sikayetler veya durumlar haplarin hemen birakilmasini gerektirmektedir. Siddetli bas agrisi, migren nöbetleri, görme bozukluklari, gögüs agrisi, siddetli bacak agrisi, ani sarilik gelismesi gibi durumlarin yani sira agir kazalar sonrasi ve büyük ameliyatlar öncesinde ilaç kullanimina son verilmelidir.

Dogum kontrol hapi kullaniminda beklenen ve kabul edilebilir yan etkiler nelerdir?

Özellikle hap kullaniminin ilk aylarinda lekelenme tarzinda ara kanama beklenebilir. Bu durum birçok kadini rahatsiz edebilir, ancak hapi birakmayi gerektirmez. Bu kanamalar ilk 2-3 kutudan sonra kendiliginden geçecektir. Geçmedigi taktirde veya siddetli bir kanama olmasi durumunda doktora basvurmak gerekmektedir. Ayni sekilde çok siddetli olmayan mide bulantisi durumlarinda hap kullanimina devam edilmelidir. Bazi kadinlarda kilo alma sikayeti olabilir. Bu da, daha düsük dozlu haplarin kullanimi ile önlenebilir. Dogum kontrol haplari kullanildiklari sürece adet kanamasinin miktarini ve süresini azaltacaktir.

Dogum kontrol haplari hangi durumlarda kullanilmamalidir?

Gebelik veya gebelik süphesi olanlar
Önceden geçirilmis veya mevcut damar tikanikliklari olanlar
Kontrolsüz yüksek tansiyon ve seker hastaligi olanlar
Agir karaciger hastaligi olanlar
Özellikle hormon bagimli kötü huylu tümörü olanlar
Tanisi konmamis vaginal kanamasi olanlar
35 yas üzerinde olanlar ve sigara kullananlar doktor tavsiyesine göre hareket etmelidir.

Dogum kontrol haplari nasil kullanilir?

Ilk kullanilmaya baslanacagi zaman adetin baslamasi beklenir. Adetin ilk günü bulundugunuz güne denk düsen günün karsisindaki hapi içerek baslanir ve hergün mümkün oldugu kadar ayni saatte olmak üzere 21 gün alinir. Bu kutu bittiginde son tabletten birkaç gün sonra adet kanamasi baslayacaktir. Bir sonraki kutuya, adet kanamasina bakilmaksizin mutlaka son tabletten 7 gün sonra baslanir ve tekrar 21 gün devam edilir. Yani 21 gün ilaç, 7 gün ara. Hap kullanimi birakilmak istendiginde mevcut kutu bittikten sonra beklenen kanama olur ve 4-6 hafta sonra normal yumurtlamanin oldugu adet dönemleri geri döner.

Dogum kontrol hapi alimi unutuldugunda ne yapilir?

Hap aliminin unutulmasi durumunda farkedildigi takdirde ilk 24 saat içinde alinmali, sonrasindaki hap alinmasi gereken zamanda içilmelidir. Ancak üst üste 2 gün hap alimi unutuldugunda dogum kontrol hapinin güvenirligi tam olmaz. Böyle bir durumda bir sonraki adet kanamasina kadar ek tedbirlerle korunmak gereklidir. Yani hap bir gün unutuldugunda ertesi gün 2 tane birden alinir, ancak 2 gün üst üste unutulursa koruyuculuk konusunda süpheye düsülür.

Kaynak: www.florence.com.tr
Group Florence Nightingale
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası