Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


DIYABETIK RETINOPATI NEDIR?

Diyabet (seker hastaligi), insülinin vücutta bulunmamasi veya görev yapamamasi nedeniyle kan sekerinin yüksekligi sistematik bir hastaliktir. Bütün vucudun damalarini, özellikle küçük ve orta çapli damarlari etkiler. Ömür boyu süren bir hastalik oldugundan, yillar içinde çesitli belirtiler ortaya çikar. Diyabetten en çok etkilenen organlar, küçük damarlardan zengin olan göz, böbrek ve beyindir.

Diyabette gözün bütün bölümleri etkilenir. Görme kaybinin nedeni ise, retina (agsi tabaka) damarlarda ortaya çikan degisikliklerdir. Bu durum “diyabetik retinopati” olarak tanimlanir.

KIMLERDE GÖRÜLÜR?

Gerek Tip (Insüline), gerekse Tip II (Insülinden bagimsiz) diyabette hastaligin süresi ne kadar uzunsa, kan sekerinde düzensizlikler ne kadar fazla ise, göz damarlari o ölçüde hasar görür. On yildir Tip l diyabeti olan her 100 kisinin 70-90’inda retinopati bulgulari vardir. Tip ll diyabette retinopati daha geç baslar ve daha hafif seyreder. On bes yildir Tip ll diyabeti olan 100 kisinin 60’inda retinopati mevcuttur.

DIYABETIK RETINOPATI’NIN SEYRI NASILDIR?

Diyabetik Retinopati’nin çesitli evreleri vardir. Baslangiçta küçük damarlarda degisiklikler meydana gelir. Bu degisikliklerin neticesinde retinada kanamalar baslar, damarlar sizmasi gereken maddeleri damar disina sizdirir, bu sizinti retinada sivi toplanmasina (ödem) yol açar.

Ayrica küçük damarlarda tikanikliklar olur, tikanan damarlar dokulara gerekli oksijeni ve besini götüremez. Sonuç olarak yeni damarlar ortaya çikar, ancak olusan yeni damarlar anormal yapida oldugundan kolayca kanar, siddetli göz içi kanamalarina ve görme kaybina yol açarlar.

DIYABETIK RETINOPATI’YI ÖNLEMEK MÜMKÜN MÜ?

Dünya genelinde her diyabetik hastanin 2’sinde körlük gelismektedir; bu oran gelismekte olan ülkelerde daha yüksektir. Tüm dünyada 120 milyon diyabet hastasi vardir ve 2.5 milyon kisi diyabet nedeniyle görmesini yitirmistir.

Diyabetik retinopatiyi tedavi etmekte esas amaç, yeni damarlarin olusmasini engellemek, böylece hastanin ilerde görmesini tamamen kaybetmesini önlemektir.

Tüm hastaliklarda oldugu gibi tedaviye erken baslandiginda, hastaligi baslangiç asamasinda durdurmak mümkün olmaktadir.

DIYABETIK RETINOPATI NASIL TESHIS EDILIR?

Diyabet teshisi konan hastalar, hiçbir sikayeti olmasa dahil her yil göz muayenesi olmalidir. Damla ile göz bebegi genisletilir, göz dibi retinopati açisindan ayrintili olarak incelenir.

Diyabetik retinopati basladigi tespit edildiginde, takip muayeneleri daha sik yapilir. Gerektiginde ön kol damarindan ilaç vererek göz dibinin fotografi çekilir. Bu islem retina anjiografisi (fundus floresein anjiografi-FFA) olarak adlandirilir.

NASIL TEDAVI EDILIR?

Muayene ve anjiografi bulgularina göre tedavi gerektigine karar verildiginde laser tedavisine baslanir. Diyabetik retinopatinin ilaçla tedavisi mümkün degilidir.

LASER NEDIR? GÖZE ZARAR VERIR MI?

Laser, belli dalga boyunda, yüksek enerjili isiktir, gözün degisik hastaliklarinda farkli laserler uygulanmaktadir. Diyabette kullanim amaci, beslenmeden yoksun retina alanlarina laser yaparak, ileride görmeyi bozabilecek anormal yeni damarlarin gelismesini engellemektir.

Laser tedavisinde hedef, görmeyi arttirmak degildir; amaç retinopatinin ilerlemedini durdurmak, hastanin ilerde görmesinin tamamen kaybetmesini yani kör olmasini önlemektir.

LASER KESIN TEDAVI SAGLAR MI?

Hasar çok ileri devrede doktora basvuruldugunda, laser etkisiz olmaktadir. Göz içinde büyük miktarda kanama oldugunda, tek seçenek vitrektomi ameliyatidir. Ancak hastaligin çok ileri evrelerinde basvuran hastalarda, yapilan tüm müdahalelere ragmen görmeyi düzeltmek ve korumak her zaman mümkün olamamaktadir. Her hastalikta oldugu gibi tedaviye erken baslanmasi önemlidir.

Kaynak: www.florence.com.tr
Group Florence Nightingale
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası