Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


EVDE PREMATÜRE BEBEK BAKIMI

Prematüre bebeklerin yenidogan yogun bakim ünitesinden taburcu edilme zamani önemli bir konudur. Hastaneden erken çikma bebek ile anne arasindaki bagi kuvvetlendirecegi gibi bebegin gelisecegi çevrenin düzenlenmesi, hastane enfeksiyonlarinin önlenmesi ve hastane masraflarinin azaltilmasi yönünden de faydalidir. Buna karsilik hastaneden erken çikma; bebegin genel durumunun bozulmasina ve tekrar hastaneye yatirilmasi gereksinimine yol açabilir ve bu durum bebege oldugu kadar aileye de ilave bir stres kaynagi olur.

Prematüre dogan bebeklerin ebeveynleri, bebek taburcu olup eve geldikten sonra 3 degisik dönemden geçerler. Ilk döneme “öfori dönemi” denir ve evdeki ilk 6 haftalik süreyi kapsar. Bu dönemde ebeveynler anne-baba olmanin mutlulugunu yasar ve çocugun eve gelmis olmasindan dolayi sevinç içerisindedirler. Ikinci dönem bir mutsuzluk dönemidir ve 6 ay kadar sürebilir. Bu dönemde aile çocuklarinin düsündüklerinden daha küçük oldugunun, gelismesinin daha geri oldugunun farkina varir ve bu sorunlarla bas edemeyecegini düsünerek endiselenir Son dönem kabullenme dönemi olarak adlandirilir. Bu dönemde anne ve baba, çocuklarini oldugu gibi ve hayatlarinin dogal bir parçasi olarak kabul etmeyi ögrenir ve normal hayatlarina döner. Çocugun büyümesi ve gelismesi normal veya çok hafif bir gelisme geriligi varsa, aile içindeki stres daha azdir ve normal hayata dönüs çok daha hizli meydana gelir.

VÜCUT ISISININ KORUNMASI

Prematüre bebekler zamaninda dogan bebeklere göre farkliliklar gösterirler. Gestasyon haftalari büyüdükçe vücutlarindaki olusumlar tamamlanmaya ve bizlerin disaridan verdigimiz destege daha az ihtiyaç duymaya baslarlar. Cilt alti yag tabakalari olgunlasmadigi için hipotermi (vücut isinin düsmesi) gözlenebilir. Bu nedenle zamaninda dogan bebeklere göre daha çabuk üsürler. Vücut isilarinin korunmasi için alinan kiyafetlerin uygun boyutta olmasi, vücutlarinin her yerini sarmasi gerekmektedir. Bu saglanamiyorsa prematüre kendini isitmak için daha fazla enerji kullanacak, bu da büyüme hizini yavaslatarak farkli problemlerin olusmasina neden olacaktir. Eger; uygun boyutta pamuklu kiyafetler bulunamaz ise el ve ayaklarina pamuk, gazli bez sarilarak, iki tulum üst üste, eldiven ve çoraplar çiftli giydirilerek çözüm üretilebilir.

Oda sicakligi sabit tutulmalidir. (24 °C – 25 °C) Çok soguk ve çok sicak isi degisikliklerinin bebegin sagligini tehlikeye sokacagi unutulmamalidir. Mümkünse odada termometre bulundurulmalidir. Digital kulak termometresi bebegin isi ölçümünün kontrolü için fayda saglayacaktir.

BESLENME

Prematüre bebeklerin besin ihtiyaçlari zamaninda dogmus bebeklerinkinden daha fazladir. Büyümeyi yakalayabilmek için aldiklari enerji dogru hesaplanmali, beslenmesi ona göre düzenlenmelidir.

Emme, yutma, nefes alma koordinasyonlu refleks 33. gestasyon haftasindan sonra gelistigi için daha önceki haftalarda bebekler gavajla beslenmelidir. (Gavaj: Mideye agiz veya burundan sonda takilarak, sondadan anne sütü veya mama ile besleme yöntemidir. )

Bebegin bakiminin büyük ölçüde tibbi personele bagimli oldugu ilk dönemlerde anne sütü verilmesi anne ve bebegin duygusal ihtiyaçlari açisindan büyük faydalar saglar. Anne sütüyle beslenme sekli gerek emzirme metodlari, gerek biberonla, gavajla beslenme ve anne sütünün önemi aile hastanemizde kaldigi süre içerisinde sürekli verilmektedir.

Anne sütünün önemi asla tartisilmaz. Anne serviste yattigi süre içerisinde süt saliniminin artmasi için süt pompasi ile sütleri toplanir. Bu isleme evde de devam etmesi gerekebilir. Bu dönemde sütlerin saklama kosullari ve hazirlanisi ile ilgili kurallara uyulmalidir.

Anne sütü;

Derin dondurucuda, 6 aya kadar,
Buzlukta, 1 aya kadar,
Buzdolabi rafinda, 24 saat’e kadar,
Oda sicakliginda, 8 saat ‘e kadar saklanabilir.

Anne sütü isitilarak verilmez. Bebegi beslemeden 1-2 saat evveli oda sicakliginda bekletilerek veya benmarie usulü ilitilarak verilebilir.

Eger prematüre, anne sütünün yaninda mama destegi ile besleniyorsa; mama hazirlama kosullari ve biberonla beslenme kurallarina uyulmalidir.

Mama Hazirligi:

Malzemeler:

1- Steril su (Içme suyunu temiz bir kapta kaynamaya basladiktan sonra 10 dakika kadar kaynatin).

2- Steril biberon (ölçülü biberonlar ve en sagliklisi cam biberonlar kullanin. Biberonlarin emziklerini ve biberon emziklerinizi hatta süt pompanizin aparatlarini sterilizatör cihazinda buhar ile sterilizasyon yöntemi ile steril edilebilir ya da ayri temiz bir tencere edinerek bütün parçalarin üstünü kaplayacak sekilde içme suyu ile kaynatma yöntemi ile steril edebilirsiniz).

3- Steril biberon emzigi (silikon veya kauçuk biberon emzikleri kullanilabilir. Dikkat edilmesi gereken emziklerin deliklerinin büyüklügüdür. Akis hizinin damla damla olmasina dikkat ediniz. Deliklerin büyük ve akis hizlarinin hizli olmasi aspirasyon riskini dogurabilir).

4- Uygun mamalar (prematüre mamalari ve miadinda dogmus bebekler için hazirlanmis mamalarin birbirlerinden farkliliklari vardir. O nedenle doktorunuza danisarak mama kullaniniz).

Hazirlik: Mamalarin içinde ölçekler bulunmaktadir. Biberonu düz bir zemine yerlestirerek steril suyu 30 cc (30 ml) ölçüsüne kadar koyunuz. Içine mama ölçegi ile 30 cc’ye 1 ölçek, 60 cc’ye 2 ölçek vb. hazirlayarak, biberonun agzini kapatarak iyice çalkalayiniz. Biberon isiticisinda mamayi isitabilirsiniz. Biberon isitici yoksa biberonu sicak suyun içine oturtarak da bu islemi uygulayabilirsiniz.

Mamanin isisini cildin en hassas ve en ince bölgesi olan el üstü veya el bileginin içine damlatarak kontrol ediniz ve öyle beslemeye geçiniz.

Bazi prematürelerde aldigi miktar ölçüm açisindan önemlidir. Vereceginiz miktari enjektör ile ölçerek biberonla verebilirsiniz.

Temizlik: Bebeginize kullandiginiz emzik, biberon vb. mutlaka steril ederek kullaniniz. Kirli biberonlari bulasik deterjani ile biberon firçasiyla içini iyice yikayarak temizleyip steril ediniz.

Emzirme pozisyonlari farklilik gösterir. Bebek emzirme asamasina geldikten sonra yenidogan yogun bakim ünitesi ve bebek bakim odasi hemsireleri tarafindan emzirme teknikleri egitimi verilecektir.

Ev ortaminda emzirme islemi için temin edeceginiz rahat bir koltuk hem sizin rahatliginiz hem de bebeginizin rahat emebilmesi için kolaylik saglayacaktir.

Prematürenin gerek hastanede yattigi dönemde gerekse taburcu olduktan sonraki beslenmesi yalnizca besin ihtiyaçlarinin karsilanmasi anlamina gelmez. Bu dönemdeki beslenme sekli, çocugun tüm yasamini etkileyebilecek özelliklere sahiptir. Bebege kalori ile diger besin elemanlarinin da uygun sekilde verilmesi bebegin beyin gelisimi ile bagirsak ve endokrin fonksiyonlarin gelisimini etkileyebildigi gibi eriskin yasta karsilasabilecegi sismanlik, ateroskleroz, hipertansiyon ve allerji gibi çok degisik sorunlarin ortaya çikmasini da etkileyebilir. Bu nedenle, bebeklerin dogru zamanda dogru sekilde beslemesi önem kazanir.

Prematüre beslenmesinde anne sütüne ek mamalar anne sütüyle birlikte verilebilir. (EO protein mama) Bunun yaninda multivitaminler, demir, fosfor vb. eklenebilir. Taburcu olurken ilaçlarin kulanim sekilleri, dozlari ve saatleri yenidogan hemsireleri tarafindan aileye anlatilmali ve taburcu formunda belirtilmelidir.

Beslenme sorunlari:

Prematüre bebeklerde beslenme problemlerine daha sik rastlanir. Bu sorunlarin çogu hemen dogum sonrasi dönemde görülmekle beraber emme ve yutma sorunlari uzun süre devam edebilir. Bu asamada yine; yogun bakim ünitesinde aile beslemeye ortak edilerek ev asamasinda kendi baslarina beslemede egitilmelidir. Dikkat edilmesi gerekenler besleme esnasinda bebegin basini 45 derece açi ile tutmak, biberon emziginin akis hizini ayarlamak, mamanin isisini kontrol etmek, anne sütü veya mamanin miktarini ayarlamak ve besleme islemi yapan kisinin rahatligini saglamak bunlardan sadece bir kaçidir. Eger bebek ilk önce aktif emip daha sonra uyku haline geçiyorsa bebegin gazinin olabilecegi düsünülmeli, uygun pozisyonda gazini çikartmaya çalisilmalidir. Prematüre bebeklerin çene kaslari tam olarak gelismedigi için emme islemi esnasinda çok çabuk yorularak uyku fazina geçebilirler. Bu nedenle özellikle biberon ile beslerken parmaginizla çeneden destek saglayarak bebeginize yardimci olabilirsiniz. Lütfen sorularinizi ve gösterilmesini istediginiz pozisyonlari yenidogan hemsirelerine sorarak yardim aliniz. Beslenme süresini 30 dakikayi geçmeyecek sekilde ayarlayiniz. Besleme ne kadar uzarsa ögün sayisi o kadar azalir. Kilo kaybi o kadar da fazla olur.

Bebeginizi beslenme sonrasi sag veya sol yan yana yatiriniz. Basi vücutla beraber %10 dereceye kadar diklestirmede fayda vardir. Aspirasyon beslenme sonralarinda çok sik görülen bir komplikasyondur. Dikkat edilmesi gerekir.

Prematüre bebeklerde kabizlik da nadir olmayan bir durumdur. Uzun süreli kabizliklarda doktorunuza basvurunuz.

Yenidogan yogun bakim ünitesinde ve bebek bakim odasinda hemsireler tarafindan bagirsak masaji egitimi verilmektedir. Evde bu masaj yöntemi size yardimci olacaktir.

Beslenme esnasinda bebeginizin rengini ve hareketlerini dogru gözlemlemeniz gerekir. Saglikli bir bebegin rengi pembedir. Bebegin renginde hastane çikisina göre sararma veya soluklasma gözlemlerseniz doktorunuza basvurunuz.. Beslenme esnasinda agiz ve burun çevresinde morarma, vücudunda genel bir renk degisikligi olursa beslemeyi kesip mutlaka bebeginizi gözlemleyip doktorunuza basvurunuz.

EVDE ENFEKSIYON KONTROLÜ

Prematüre bebeklerin bagisiklik sistemleri tam olarak gelismedigi için her türlü enfeksiyona açiktirlar. Bu nedenle ziyaretçilere, özellikle okul çagi çocuklara kisitlamalarda hassas davranilmalidir. Odasinda oyuncak bulundurulacak ise; oyuncaklarin yikanabilen, toz tutmayan ve tüysüz olmasina dikkat edilmelidir.

El temizligi enfeksiyon kontrolünde birinci basamaktir. Bebege dokunmadan evvel, alt temizligi sonrasi el temizligine özen gösterilmelidir.

Tirnaklarin kisa kesilmesi ve mümkün oldugunca taki takilmamasi yine enfeksiyon açisindan önemlidir.

SOLUNUM DURMASI - APNE

Apne: Prematüre bebeklerde sik görülen apne, beynin yeterli olgunluga ulasamamis olmasi ve gögüs kafesi kaslarinin kuvvetsizliginden meydana gelmektedir.5 saniyeden daha kisa ve kendiliginden düzelen solunum durmalari fizyolojiktir. Yenidogan yogun bakim ünitesinde çok sik karsilasilan bu sorun bebek taburcu olduktan sonrada devam edebilir.10 saniyeden daha uzun ve bebegin dudaklarinda morarma ve halsizlik yapan solunum durmasi patolojiktir, uyari verilmesi gerekir ve hemen doktorunuza basvurun. Bebegin evde apne yatagi ve monitörüne baglanip baglanmayacagina taburcu olmadan önce karar verilir. Kullanimi ve temini aileye taburculuk planinda anlatilir.

UYKU

Prematüre bebekler uykuya çok meyillidirler. Özellikle beslenmeye ayrilan süre ne kadar çok uzarsa o kadar bebegin yorulmasindan dolayi uykuya meyili artacaktir. Bu nedenle beslenmede harcanan süreye dikkat edilmeli, beslenme ve uyku düzenleri iyi ayarlanmalidir.

Büyüme hormonu uyku safhasinda salgilanir. Bu nedenle bebek uyurken itinali davranilmalidir. Bunun yaninda oda lambasinin ayarlanir olmasi bebegin gece gündüzü ayirt etmesi açisindan faydali olacaktir. Gündüzleri daha hareketli bir yasamdan geceleri uyku ve sessizlige geçis bebegin ev ortamina adaptasyonu yönünden önemlidir.

Gündüzleri odasinda kisik sesli hafif bir müzik çalinabilir. Fakat bilinmelidir ki ses seviyesinin yüksek olmasi henüz daha yeni yeni olgunlasmaya baslayan isitme organinda kalici hasarlara neden olabilir.

CILT BAKIMI

Bütün yenidoganlarin oldugu gibi prematürelerin de cildi hassas ve narindir. Özellikle prematürelerde kulak gibi kikirdak dokularin oldugu bölümler olgunlasmadigi için sag, sol yan yatirildiginda uzun süre pozisyon degistirilmemesine bagli olarak kulaklarda yapiskanliklar, nekrozlar olusabilir. Yine pozisyonel olarak bas bölgesinde düzlesmeler görülebilir. Bu nedenle sik sik (3 saat ara ile) pozisyon degistirmede, hassas bölgelerine havlu, pet gibi malzemelerle desteklemekte fayda görülecektir.

Gözlerde yapiskanliklar, çapaklanmalar ve hatta akintilar görülebilir. Bu durumda doktorunuza danismakta fayda olacaktir. Göz bakimini steril su ile yapabilirsiniz. Bir göze kullandiginiz gazli bezi diger gözde kullanmayiniz, çünkü herhangi bir enfeksiyon söz konusu ise digerine bulastirabilirsiniz. Eger ki; gözlerde ödem, kizariklik ve sarimtirak akinti varsa bu enfeksiyon oldugunu gösterebilir.

Agiz bakiminda yine steril su kullanabilirsiniz. Bebeginizin damaklarda, dil üstünde beyaz partiküller olup olmadigina dikkat ediniz. Böyle bir durumda serçe parmaginiza gazli bez sarip pamukçuk olan bölgeyi steril su ile kazima tarzinda temizlemeniz önerilecektir. Emin olmadiginiz durumda doktorunuza basvurabilirsiniz.

Kaynak: www.florence.com.tr
Group Florence Nightingale
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası