Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


EPILEPSI (SARA) TESHIS VE TEDAVISINDE YENI UMUTLAR

Epilepsi beyin hücrelerinde geçici anormal elektrik yayilmasi sonucu ortaya çikan bir klinik tablodur. Hastada belli bir süreye sinirli olarak bilinç, davranis, duygu, hareket veya algilama fonksiyonlarinda bozukluk görülür. Çok çesitli klinik tablolarla karsimiza çikan epilepsinin en sik görülen nöbet tipi jeneralize tonik klonik nöbetlerdir. Her epileptik nöbet geçiren kisi epilepsi hastasi demek degildir. Nöbetler zaman içinde her hasta için belli özelliklerde, bazen kendiliginden bazen de tetikleyen faktörler zemininde tekrarlarsa epilepsi tanisi konulur.

Epilepsi çocuk ve ergenlik çaginin en sik, eriskin dönemin de beyin damar hastaliklarinin ardindan ikinci en sik rastlanilan nörolojik hastaligidir. Gelismis ülkelerde görülme hizi 25-50/100.000’dir. Her yas grubunda görülmekle birlikte en fazla en genç ve en yasli grubu etkiler.

Uzun süreli tedavi ve izlem gerektiren bu hastalik yasam kalitesini önemli ölçüde etkiler. Dogru tedavi ile hastalarin büyük kisminda nöbetler kontrol altina alinir ve hasta normal yasantisini sürdürür. Bu nedenle nöbetlerin tedavisi çok önemlidir. Ancak hastalarin %25’inde uygun ilaç kullanimina ragmen nöbetler kontrol altina alinamamaktadir. Epilepsi nöbetleri ilaç baslandiktan sonraki 1-2 yil içinde kontrol edilemediyse, ikili kombine ilaçla basarisiz olunmussa, antiepileptik ilaçlarla kabul edilemez yan etkiler ortaya çikiyorsa, beyin görüntüleme incelemelerinde sorumlu oldugu düsünülen bir lezyon varsa bu hastalar “epilepsi cerrahisi adayi” olarak degerlendirilmelidirler.

Bunun için hastalarin multidisipliner yaklasimin oldugu, medikal ve cerrahi tedavinin gerektirdigi alt yapi ve uzmanlari (nörosirurjiyen, nöroradyolog, psikiyatrist, nöropsikolog) barindiran epilepsi merkezlerinde, epilepsi konusunda uzman nörologlar tarafindan degerlendirilmeleri uygun olacaktir. Epilepsi cerrahisi adayi dirençli epilepsi hastalarinin yani sira epilepsiye eslik eden psikolojik ve/veya psikiyatrik hastalik mevcutsa, nöbet tipi veya epilepsi sendromundan emin olunamamasi gibi tani sorunlari varsa bu hastalarin da epilepsi merkezlerinde takip edilmeleri hastalar için daha faydali olacaktir.

Ülkemizde son yillarda epilepsi konusunda modern saglik hizmeti sunan bu tip yapilanmalar yeni olarak özel tedavi kurumlarinin birincil hedefleri içinde yer almaktadir. Bizim de amacimiz Sisli Florence Nightingale Hastanesi Nöroloji biriminde, epilepsili hastalara multidisipliner bir yaklasimla medikal ve gereginde cerrahi tedavinin uygulanabildigi bir epilepsi merkezinde hizmet verebilmektir. Bu amaçla çesitli alt birimlerle faaliyet gösteren bir epilepsi merkezi kurulmaktadir.

Merkezimizde hem ayaktan hem de yatarak hasta takibi yapilacaktir. Acil ve diger nöroloji polikliniklerinden epilepsi ön tanisi veya tanisi ile epilepsi poliklinigimize refere edilen hastalara günümüzün modern tani ve tedavi programlari uygulanacaktir. Bu grup içinden epilepsi cerrahisi için aday oldugu düsünülen dirençli epilepsili hastalar epilepsi cerrahisinin preoperatuvar hazirlik protokolüne uygun olarak takibe alinmak üzere epilepsi cerrahisi poliklinigine yönlendirilecektir. Ayrica bu poliklinik bünyesinde hasta ve hasta yakinlarina evlenme ve çocuk sahibi olma, askerlik, egitim gibi epilepsi hastalarinin zorluk çektigi sosyal konularda danismanlik yapilacak gereginde psikiyatrist ve psikolog yardimi alinmasi saglanacaktir. Epilepsi poliklinigi Sisli Florence Nightingale Hastanesi’nde ve Kadiköy Florence Nightingale Hastanesi’nde baslangiç olarak, haftada 2’ser gün yapilmaktadir.

Epilepsi biliminin temel diregini EEG olusturmaktadir. EEG beyindeki genis bir sinir hücresi grubunun elektriksel aktivitisindeki dalgalanmanin kayitlanmasi ilkesine dayanir. Elektrodlarin saçli deriye yapistirilmasi ile kayitlama yapilir. Epileptik bir hastada EEG incelemesinin yapilmasi;

Klinik olarak konulmus olan taninin desteklenmesi ve dogru tani konmasini,
EEG çekimi sirasinda nöbet kaydi yapilabilirse hangi tipte epilepsi oldugunun anlasilmasini,
Epileptik nöbetin beynin hangi bölgesinden kaynaklandiginin anlasilmasini saglar.

EEG tetkiki kisa süreli bir incelemedir. Bu nedenle ilk incelemede bozukluk saptanamayabilir. Klinik olarak süpheli ve tekrarlayan durumlarda birden fazla EEG incelemesi yapilmalidir. Gerektiginde hasta uykusuz birakilarak kisa veya uzun süreli uyku incelemeleri yapilmalidir.

EEG laboratuvarimiz su anda biri sabit digeri portabl olmak üzere 2 EEG cihazi ile hizmet vermektedir. Portabl EEG cihazimizla laboratuvara getirelemeyen hastalara yatak basi EEG incelemesi yapilmaktadir. Kadiköy Florence Nightingale Hastanesi’nde de hem ayaktan hem de yatan hastalara EEG hizmeti verilmektedir.

Teknolojinin destegi ile gelistirilen video-EEG monitorizasyon incelemeleri ile hastanin hem EEG aktivitesi hem de es zamanli olarak video görüntüsü kaydedilmektedir. Sisli Florence Nightingale Hastanesi’nde kurulmus olan videoEEG monitorizasyon ünitemizde hastalar içinde televizyonu, buzdolabi bulunan ve her türlü konforu barindiran, evleri kadar rahat bir ortamda kalmaktadirlar. Bu sirada baska bir odada bulunan teknisyen tarafindan monitor yardimi ile izlenebilmektedirler. Rutin EEG incelemesinde oldugu gibi saçli deriye yapistirilmis olan elektrodlarla (noninvazif) agrisiz bir sekilde EEG kaydi da es zamanli olarak yapilmaktadir.

Epilepsi cerrahisi adayi hastalarda ise sorumlu odagin saptanmasi için noninvazif monitorizasyonun yani sira yeni alinan EEG cihazimiz ile nörosirurjiyen tarafindan beyin zarinin katmanlari arasina (subdural) ve/veya beyin dokusu içine (derin) yerlestirilecek olan elektrodlar kullanilarak invazif monitorizasyon yapilacaktir. Odagin saptanmasinda saglikli bir karar alinabilmesi için 1-5 gün monitorizasyon yapilarak en az 5 klinik ve elektrofizyolojik nöbet kaydinin yapilmasi gerekmektedir.

Ayrica video EEG monitorizasyon incelemesi yalanci nöbet-gerçek nöbet - senkop ayirici tanisi için tek tani yöntemidir. Bu amaçla da özellikle psikiyatri ve kardiyoloji polikliniklerinden yönlendirilecek hastalara da bu konuda hizmet verilebilecektir.

Kaynak: www.florence.com.tr
Group Florence Nightingale
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası