Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


EKOKARDIYOGRAFI

1800’lü yillarda yarasalardan yola çikarak ses dalgalarinin özelliklerinin incelenmesi ile ilk defa ultrasonun temelleri atilmistir. 1880 yilinda Currie’lerin piezoelektrigi kesfiyle yüksek frekanslarda sesin elde edilmesi saglanmistir. 1900’lü yillarda bu teknik ile sonar gelistirilirken, bu teknigin tani için kullanilmasi ancak 1942 yilinda olmustur. 1950’li yillardan itibaren ekokardiyografi gelistirilerek kalp hastaliklarinin tanisinda kullanilmaya baslanmistir. Gerçek zamanli iki boyutlu ekokardiyografi tekniginin gelistirilmesiyle günlük pratikte önemli bir yer almistir.

Hastanemizde 1990 yilindan bu yana ekokardiyografi, kalp hastaliklarinin tanisi ve tedavisinde aktif olarak kullanilmaktadir. Bu sürede 500.000 civarinda hastaya ekokardiyografik degerlendirme yapilmistir. Ekokardiyografi laboratuvarimizda yüzeyel ekokardiyografiye ek olarak, transözofajiyal ekokardiyografi, stres ekokardiyografi ve strain ve strain rate gibi son teknolojiye ait ekokardiyografik incelemeler de yapilmaktadir.

Ekokardiyografi nedir?

Ekokardiyografi kalbin ses dalgalari yolu ile (ultrason) iç yapisinin ve islevlerinin incelenmesidir. Ses dalgalarinin iletilmesini saglayan bir alet (transdüser) vasitasi ile yapilir. Transdüser gögüs duvarinin degisik yerlerine uygulanarak kalbin duvarlari ve kapaklari degisik pozisyonlarda incelenir.

EKOKARDIYOGRAFI YÖNTEMLERI NELERDIR?

YÜZEYEL EKOKARDIYOGRAFI

Yüzeyel ekokardiyografi nasil yapilir?

Yüzeyel ekokardiyografik degerlendirme için hasta sol tarafina yatirilir. Kalp kapakçiklari, kalp odaciklari, büyük damarlarin (aort, pulmoner arter) kesitleri ve hareketleri ekranda görülür. Inceleme genellikle 15 dakika sürer. Agrisiz bir islemdir ve yan etkisi yoktur. Bu incelemede röntgen isinlari kullanilmaz. Bu yüzden hamilelerde de güvenle kullanilabilir. Sonuçlar, incelemeyi yapan doktor tarafindan degerlendirilir.

Neden yapilir?

Dinlenilmekle saptanan kalp seslerinin (üfürümler vb), kalp büyümesinin, açiklanamayan gögüs agrilari, nefes darligi veya düzensiz kalp atimlarinin sebebini arastirmak amaciyla,
Kalp bosluklarinin seklini ve boyutlarini ölçmek için,
Kalp duvarlarinin kalinliklarini ve hareketlerini kontrol etmek için,
Kalp kapak yapilarinin ve hareketlerinin net olarak degerlendirilmesi için,
Yapay kapagin fonksiyonlarinin degerlendirilmesi için,
Kalp fonksiyonlarini degerlendirmek amaciyla,
Kalp kasini etkileyen hastaliklari (örnegin kardiyomiyopatiler) tespit etmek için,
Kalbin içindeki pihti ve tümörlerin degerlendirilmesi amaciyla,
Konjenital kalp hastaliklari ya da bu nedenle yapilan cerrahi girisimleri kontrol etmek amaciyla,
Kalp krizi sonrasi kalp fonksiyonlarinin degerlendirilmesi için,
Kalbin etrafinda sivi toplanmasi durumunda sivi miktarinin, cinsinin degerlendirilmesi ve kalbi saran perikard zarinin yapisini ve kalinliginin degerlendirilmesi amaciyla,
Kalpten cikan ana atar damarlarin (aort, pulmoner arter) yapi ve çaplarinin degerlendirilmesi amaciyla yüzeyel ekokardiyografi yapilir.

TRANSÖZOFAJIYAL EKOKARDIYOGRAFI

Transözofajiyal ekokardiyografi (TÖE) nedir?

Yaygin olarak kullanilan TTE yönteminin yetersiz kaldigi bazi durumlarda yemek borusu yolu ile ekokardiyografi yapilmasi gerekebilir. Gastroskopiye benzer bir tetkiktir.

Tetkik 4-12 saatlik açlik sonrasi yapilir. TÖE yari girisimsel bir incelemedir. Islemden hemen önce, gerekli durumlarda damardan ilaç uygulanmasini saglamak amaciyla damar yolu açilir. Bulanti refleksini bastirip hastanin isleme uyumunu saglamak amaciyla agiz ve yumusak damak bölgesi lokal olarak anestezik bir sprey yardimiyla uyusturulur. Hasta yüzeyel ekokardiyografiye benzer sekilde sol yana yatirilir.

Islem ve hasta rahatligi için damardan sakinlestirici ilaç yapilir. Tetkik sirasinda hasta uyumunun saglanamadigi durumlarda islem mutlaka gerekiyorsa, anestezi doktorunun kontrolünde ilave sakinlestirici ilaçlar yardimiyla yapilir. Islemi yapacak olan kardiyolog islem öncesinde hastayi bilgilendirir. TÖE probu yavasça yemek borusundan ilerletilir. Gerekli görülen kalp görüntüleri doktor tarafindan videoya kaydedilir ve resimleri çekilir. Inceleme süresi ortalama 15-20 dakikadir. Ancak hazirlik zamani ile bu süre 30-60 dakikayi bulmaktadir. Islem sonunda hasta uyandirilarak kisa süreli gözlem altinda tutulur.

Tetkikten sonra bogazdaki uyusukluk geçene kadar yaklasik 2 saat kadar bir sey yenilip içilmemelidir. Tetkik sirasinda sakinlestirmek için kullanilan ilaçlar bir süre uyku hali yapabilecegi için bu durum tamamen düzelinceye kadar araç ve makine kullanilmamalidir. Tetkik sonrasinda, 1 ya da 2 gün süreyle bogazda acima ve his kaybi olabilir. Bu geçici bir durumdur ve tedavi gerektirmez.

Neden yapilir?

TTE ile saptanan kalp içinde pihti, kitle veya endokardit adi verilen kapaklarin enfeksiyona bagli hastaliklarin daha detayli incelenmesi için,
Yapay kapaklarin fonksiyonlarinin detayli incelenmesi için,
Ana atardamar-aort genislemeleri ve yirtilmalarindan süphe edildiginde,
Kalp odaciklari arasindaki zarlarin üzerindeki deliklerinin incelenmesinde,
Kalp kapak yetersizliklerinin ciddiyetinin belirlenmesi
Kalp kapak tamiri veya kalp deliklerinin kapatilmasi ameliyatlari sirasinda ve sonrasinda islem basarisinin degerlendirilmesi.
Akciger hastaligi, sismanlik veya gögüs yapisi gibi nedenlerle yeterli kalitede yüzeyel ekokardiyografik görüntü alinamadigi durumlarda TÖE yöntemine basvurulur.

III. STRES EKOKARDIYOGRAFI

Stres ekokardiyografi nedir?

Stres ekokardiyografi (SE), egzersiz yöntemleriyle veya kalp atimini hizlandiran ilaçlarla yapilan bir ekokardiyografi uygulamasidir. Egzersiz ekokardiyografi, kosu bandi efor testinde egzersiz protokolünün uygulanmasindan hemen önce ve hemen sonra veya bisiklet egzersiz testi yardimiyla egzersizin her asamasinda ekokardiyografik görüntülerin kaydedilmesi seklinde yapilmaktadir.

Egzersiz EKG testinin yapilamadigi durumlarda (bacak damar hastaligi, kas kemik yapi kisitliligi) damar yoluyla dobutamin, adenozin, dipridamol gibi kalp ritmi ve kasilmasini arttiracak ilaçlarin belli zaman araliklarinda artan dozlarda kullanilmasi ile ilaçli stres ekokardiyografi yapilmaktadir.

SE için ortalama 4-6 saatlik açlik gereklidir. Ayrica bu 6 saatlik sürede sigara içilmemesi ve kafein içeren gida (çay, kahve, çikolata, kola vb.) veya ilaç (bazi agri kesici ilaçlar kafein içerebileceginden) alinmamasi gerekir.

Bu testten 24 saat önce kalpte kanlanma bozuklugunu engellemesi amaciyla kullanilan bazi ilaçlarin kesilmesi gereklidir. Buna testi isteyen doktor karar verecektir. Alinmasina izin verilen ilaçlarin testten 3-4 saat önce az miktarda su ile yutulmasinda mahsur yoktur.

Stres ekokardiyografi hangi durumlarda yapilir?

Kalici kalp pili, EKG’de sol dal blogu, sol karincik kalinlasmasi ve EKG’de bazi özel bulgularin varligi nedeniyle (preeksitasyon) kalp hastaliklarinin diger yöntemlerle degerlendirilmesi güç oldugunda, tercih edilen alternatif bir yöntemdir.

SE en sik miyokard kanlanma bozuklugunu ve ciddiyetini saptamak için akut kalp krizlerinden ve koroner damarlara yapilan girisimsel islemlerden sonra risk belirlenmesi amaciyla,

Kalp cerrahisi disinda cerrahi girisim uygulanacak hastalarda operasyon öncesi kardiyak risk degerlendirilmesi amaciyla uygulanmaktadir. Amaç, kalbin kasilma kapasitesini gözlemlemek, koroner yetersizlik bulgularini arastirmak ve bazi kapak hastaliklarinda cerrahi karara yardimci olabilmektir.

Uygulama nasil yapilir?

Test hazirligi, gögüse elektrodlarin takilmasi ve damar yolunun açilmasindan olusur. Test süresi yaklasik 1 saattir. Bu inceleme, gögsün üzerinde belli noktalardan kayit alinarak yapilir. Kalbin dinlenme görüntüleri kaydedilir. Tercih edilen stres yöntemine bagli olarak egzersiz testi veya ilaçli uygulama yapilir. Egzersiz görüntüleri alinir. Daha sonra toparlanma dönemi görüntüleri kaydedilir. Kalp ritmi, kan basinci izlenir, EKG kayitlari alinir.

Hasta islemden sonra yarim saat süre ile dinlenme odasinda gözlem altinda tutulur. Testin yorumu, farkli fazlarda alinan görüntülerde, kalbin kasilma gücünü kiyaslayarak yapilmaktadir.

Stres ekokardiyografi uygulamasi ile iliskili istenmeyen olaylar söz konusu olabilir mi, islemin riski nedir?

Stres ekokardiyografi güvenilir bir yöntemdir. Ilaçli stres ekokardiyografi sirasinda ilaca bagli yan etkiler nadiren görülebilmektedir. Bunlar basagrisi, terleme, çarpinti, gögüs agrisi, nefes darligi ve bulantidir.

Nadiren kan basincinda ani düsme ve yükselme, kalpte kulakçiktan ve karinciktan köken alan sürekli olmayan ani ritim bozulmasi, kalp hizinda yavaslama, islem sirasinda kalp damar kökenli gögüs agrisi görülebilir.

IV. STRAIN, STRAIN ORANI VE VEKTÖR HIZ GÖRÜNTÜLEME EKOKARDIYOGRAFI

Strain, Strain Orani Ve Vektör Hiz Görüntüleme Ekokardiyografi Nedir?

Strain, Strain orani ve vektör hiz görüntüleme ekokardiyografi, doku Doppler ultrason yöntemi kullanilarak kalbin kasilma ve gevseme fonksiyonlarini çesitli düzlemlerde en dogru sekilde ölçmek için gelistirilmis en hassas, yeni ve modern bir yöntemdir.

Neden Ve Nasil Yapilir?

Bu yöntem özellikle kalp kasinin gücünün ve kasilma fonksiyonlarinin degerlendirilmesi için uygulanir. Kalp kasinin çesitli bölgeleri seçilerek bu bölgelerin stres ve istirahat anindaki boyutlari ve hareketleri farkli düzlemlerde ölçülür. Agrisizdir ve hiçbir yan etkisi yoktur. Islem öncesinde hiçbir hazirliga gerek yoktur. Herhangi bir kontrast madde kullanilmaz. Islem ortalama 15-30 dakika sürer. Sonuçlar testi yapan doktor tarafindan degerlendirilip hastaya iletilir. Islem sonrasi hasta derhal ayaga kalkip günlük yasamina devam edebilir.

Hangi durumlarda yapilir?

Kalp yetersizligindeki bir hastada kalp kasinin sahip oldugu kasilma gücü en dogru sekilde hesaplanir.Bu sekilde kalp yetersizliginin sebebi henüz normal bir gözün ayirt edebilecegi seviyeden çok daha erken tespit edilir ve en uygun tedavi seçenegi saptanir. -Kalp krizi geçirmis bir hastada hasarli kalp kasi kitlesinin belirlenmesinde ve hasarin boyutlarinin tespitinde, çok hassas ölçüm olanagi saglar.

Hastaya uygulanacak kalp operasyonu öncesinde kalp kasi fonksiyonlarinin degerlendirilmesinde kullanilan çok önemli yöntemlerden biridir.

Kalp zarlarinin iltihaplarinin tespiti ve çesitlerinin ayrimini en güvenilir sekilde yapma olanagi verir.

Kalbin sag ve sol yarisinin es zamanli çalisma bozukluklarinin aninda tespiti ve uygulanacak tedavi ve bu tedavinin etkinlik takibi için esi olmayan bir yöntemdir

Kaynak: www.florence.com.tr
Group Florence Nightingale
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası