Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hassas Disler Için Evde Bakim

Tatil sezonun açilmasiyla birlikte ilk firsatta sahil ve deniz kenarlarina giderken kisin özlemini çektigimiz dondurma ve bol buzlu soguk içecekler tüketmeye de basladik. Ancak bu durum bazilarina keyif verirken birçok kisi için ise acili bir deneyim olmaktadir. Eger sizde dislerinizi firçalarken, sicak yada soguk gidalar tüketirken dislerinizde ani bir aci hissediyorsaniz hassas dis denilen yaygin rahatsizliga sahipsiniz denilebilir.

Hassas dislerin birden çok sebebi oldugunun altini çizen Dis Hekimi Mehmet Zahid Kazandi bunlarin arasinda en yaygin sebebinin ise dislerde olusan çürükler oldugunu belirtiyor. Bunun yani sira dislerde olusan ancak gözle görülemeyen çatlaklar, diseti rahatsizliklari, dis gicirdatma, diste meydana gelen kiriklar ya da son günlerde duymaya alistigimiz asit erozyonu gibi birbirinden farkli sebeplerin oldugunu söylüyor ve bize hassas dislere karsi evde uygulayabilecegimiz tavsiyeler de bulunuyor;

Agiz Hijyeni Çok Önemli; Bireylerin agiz bakimlarina gereken ilgiyi göstermediklerini belirten Dis Hekimi Mehmet Zahid Kazandi dislerini düzenli olarak firçaladiklarini belirten bireylerin bile dislerinin yarisini firçaladiklarini belirtiyor. Iyi firçalanmayan dislerde plak birikimi olustugunu bununda dis çürügü, dis eti hastaliklari gibi pek çok hastaliga neden oldugunun altini çiziyor. Her bir disin firçalandigindan emin olunarak dislerin 2-3 dakika boyunca firçalanmasi gerektigini belirten Kazandi firçanin ulasilamadigi yerlerde ise dis ipi kullanimin öneminin üzerinde duruyor.Bunun yaninda düzenli olarak dis hekiminizi ziyaret edip dislerinizi kontrol ettirip temizletmeniz sizi diseti hastaliklarindan koruyacaktir.

Her Dis Firçasi Size Uygun Degildir; Kendinize uygun bir dis firçasi tercih edin. Sert dis firçalariyla dislerinizde istediginiz temizligi gerçeklestirdiginizi düsünebilirsiniz. Ancak sert dis firçalari dis yüzeyinde ciddi asinmalara neden olurlar

Özel Dis MacunlariniTercih Edin; Hassas disler için üretilmis çesitli dis macunlari vardir. Bunlarin düzenli olarak kullanilmasi büyük rahatlama saglayabilir.

Tükettiginiz Gidalar Önemlidir; Asit içeren yiyecek ve içeceklerin çok sik tüketilmesi zamanla disler de erozyon meydana gelmesine neden olur. Bu durum sonucu ise dislerde hassasiyet olusur. Bunu önlemek için ise yapilmasi gereken asitli içecekler tüketirken pipet kullanilmasidir.

Dislerinizi Gicirdatiyorsaniz Tedavi Olun; Günümüzde bireyler arasinda en sik karsilasilan rahatsizlik olan dis gicirdatma ya da sikma sorunuda dislerde hassasiyet olusmasina neden olabilir. Bu gibi sikayetleri olan bir çok hastasi oldugunu belirten Dis Hekimi Mehmet Zahid Kazandi onlara gece kullanmalari için bir gece plagi verdiklerini böylece dislerini sikmayan hastalarin dislerindeki hassasiyetin zamanla azaldigini belirtiyor.

Dislerinizde ki hassasiyetin neden meydana geldiginin en dogru kararini dis hekiminiz tarafindan verilecegini de belirten Kazandi bu sayede gerekli olan tedaviyi de uygulayacaktir diyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası