Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocugunuzu Günesin Zararli Etkilerinden Koruyun

Memorial Etiler Tip Merkezi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Bölümü’nden Uz. Dr. Gökhan Mamur, yaz mevsimi ile birlikte çocuklarin oyun oynarken, denize havuza girerken uzun saatler günes altinda kaldigina dikkat çekerek, çocuklarin günesin zararli etkilerinden korunmasi için dikkat edilmesi gereken noktalar hakkinda bilgi verdi.

“Tabi günesi çok özledik ama ayni zamanda günes yaniklari yönünden dikkat etmemiz gerekiyor. Ebeveyn olarak çocuklarimiza karsi en önemli görevlerimiz onlari egitmek ve korumaktir. Dolayisiyla çocuklarimizi günese karsi korumamiz sart; çünkü günesin zararli isinlarina karsi korunmayanlarda ileride cilt kanser söz konusu olabilmektedir.”

GÜNES ISINLARINDAN NASIL KORUNULUR?

Günes yaniklari ve ileride olusabilecek melanom gibi cilt kanserinin olusumunu engellemek için çocuklari zararli günes isinlarindan korumak gerekmektedir. Yasamin ilk yillarinda cilt çok ince oldugu için ve 9-12 yas grubu çocuklari kontrol etmek zor oldugu için özellikle o yaslarda günes yanigi olasiligi artmaktadir. Dolayisiyla bu yas gruplarina özellikle dikkat edilmelidir.

Günes kremi çesitli kimyasallar içeren, günesin zararli isinlarinin cilde nüfuz etmesini önleyen, cinsine göre farkli özellikler tasiyan kremlerdir. Kremleri farkli kilan ana özellikler sunlardir:

SPF / Koruma Faktörü: Bu özellik genelde ilk göze çarpandir ve 2’den 50 hatta daha yüksek rakamlara bile çikabilir. Çocuklarda 20-30 faktör genelde yeterlidir. 30 ile 50 faktör arasinda yaklasik %3’lük koruyuculuk farki vardir

UVA ve UVB’den korunma: Özellikle UVB ancak her iki çesidi de kansere neden olabilmektedir, dolayisiyla ürün her iki isina karsi korumali.

Waterproof / Water resistant (suya dayanikli / suya dirençli): Suda 80 dakika kalindiginda waterproof krem koruyucu etkisini devam ettirirken water resistant olani 40 dakika devam ettirir. Bu nedenle waterproof daha güçlüdür.

30 dakikanin üstünde güneste kalacak çocugunuza, günese çikmadan 20-30 dakika önce günes kremi sürmelisiniz. 80 dakikada bir günes kremi tazelenmelidir.

DOKTORUNUZUN ÖNERISI OLMADAN ALTI AY ALTINDAKI ÇOCUGUNUZA GÜNES KREMI SÜRMEYIN

Son önerilere göre çinko oksit içeren (içerikte Zn oxide diye geçer) günes kremleri alti ay altindaki bebeklere uygulanabilmektedir. Bu yas grubundaki bebeklerin dogrudan günes isigina maruz kalmamalari, gölgede kalarak, hafif giysi ve sapka ile korunmalari gerekmektedir.

Bazi günes kremleri önemli düzeyde cilt alerjilerine neden olabilmektedir. Özellikle geçen seneden kalan kremleriniz buna neden olabilir, dolayisiyla onlari atin. Yeni aldiginiz günes kremini tatilinizin ilk günü çocugunuzun her yerine ilk kez sürdükten sonra alerji yaratirsa bu hem çocugunuzun keyifsizligine hem de tatilinizin kötü geçmesine neden olacaktir. Dolayisiyla, su yöntemi tavsiye ederim. Yeni kreminizi günese çikmadan bir gün önce çocugunuzun koluna bir iki santimetrelik alana sürün ve yara bandiyla kapatin. Ertesi gün günes altinda yara bandini çikarin. Eger 15 dakikada o bölgede kizariklik, sislik veya kasinti olmuyorsa, tekrar içeri girin, günes kremini tam sürün ve 30 dakika sonra eglence baslasin!

GÜNES KREMI HARICINDE ÇOCUKLARIMIZI KORUYAN ÇOK ÖNEMLI YÖNTEMLER SUNLARDIR:

-Tisört gibi hafif pamuk giysiler yaklasik 7 faktörlük koruma saglarlar (SPF 7) dolayisiyla kendi basina yeterli olmaz ama çok yardimcidir.

-Sapka özellikle kulaklari ve yüzü korur.

-Dogrudan günes isinlarindan korunmak için özellikle yasamin ilk alti ayinda sart.

-Saat 10:00 ile 16:00 arasi disari çikmamak önemlidir. Günes isinlarinin bulundugunuz yerde en dikine dolayisiyla en etkili geldigi saatlerde günese çikmamak en dogrusudur. Havanin bulutlu olmasi sizi yaniltmasin çünkü günesin zararli isinlari bulutlari rahatça delip geçmektedir. Günesi belki görmüyorsunuz ama emin olun, o sizi görüyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası