Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


YAZIN ÇOCUKLARIMIZ NASIL BESLENMELI?

Havalarin isinmasiyla birlikte çocuklarin beslenmesinde de dikkat edilmesi gereken noktalar bulunuyor. Terlemeyle vücutta fazla su kaybinin meydana gelmesi sonucu, bayilma hissi, bulanti, bas dönmesi gibi saglik problemleri bas gösterebilir. Acibadem Maslak Hastanesi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari uzmani Dr. Neslihan Korkmaz yaz aylarinda çocuklarin nasil beslenmesi gerektigi hakkinda bilgi verdi:

Bebekler ve Çocuklar Sivi Kaybini Ifade Edemeyebilir!

Bebekler ve çocuklar sivi kayiplarini ifade edemeyebilecekleri için anne- babalarin çok dikkatli olmasi gerekir. Bu sebeple sicakliklarin asiri arttigi günlerde sivi alimi desteklenmelidir. Terleme ile artan sivi ihtiyacini karsilamak için anne sütü, su, süt, ayran, taze sikilmis meyve sulari, bitki ve meyve çaylari tercih edilmelidir.

Yazin da Dengeli ve Yeterli Beslenme

Günlük 3 ana ögün tüketilmesi ve ögün atlamamak önemlidir. Kahvalti günün en önemli ögünü olup kahvaltida sekersiz marmelatlar, az yagli peynirler, içecek olarak süt, taze sikilmis meyve sulari, ihlamur ve kusburnu gibi bitki çaylari tercih edilmelidir. Yeterli ve dengeli beslenmenin önemi yaz aylarinda da unutulmamalidir. Et, yumurta ve kurubaklagil, süt ve süt ürünleri, sebzeler ve meyveler, ekmek ve tahillar olmak üzere dört besin grubunda yer alan besinlerden imkanlar çerçevesinde her ögünde tüketilmelidir. Enerjisi yüksek hamur tatlilari yerine sütlü tatlilar, meyve tatlilari, dondurma gibi tatlilar tercih edilmelidir.

Bebek Beslenmesine Fazladan Önem!

Yaz aylarinda bebekler için hazirlanan besinlere daha fazla önem göstermeliyiz. Hazirlanan besinleri buzdolabinda saklamali, beklemis-artik besinleri kesinlikle kullanmamaliyiz. Et ve süt grubu ürünlerin bozulma riski daha fazladir. Disarida ise açik olarak satilan besinler hijyenik bir sekilde hazirlanmadiklari ve dogru muhafaza edilmedikleri takdirde bebekler için güvenli degildir.

Bu aylarda bebekleri korumak için kapali olarak satilan hazir kasik ve kavanoz mamalari tercih edilebilir. Bu ürünler bebekler için besleyici, güvenli ve pratiktir.

Yemeklerdeki Suya Dikkat!

Yemeklerde kullanilan su da çok önemlidir. Su pek çok mikroorganizmanin tasiyicisidir. Bebekler için kapali su kullanmali veya musluk sulari mutlaka kaynatilmalidir. Ayrica bebeklerin çig olarak tükettigi sebze ve meyveler iyi kalitede bir suyla yikanmalidir. Bebeklerin beslenmesinde kullanilan biberon, suluk, tabak gibi malzemelerden uygun olanlari kaynatmali, digerleri ise beslenme sonrasi hemen temizlenmeli ve iyice yikanmalidir. Çünkü artik gidalarda sicagin da etkisi ile mikroorganizmalar çok çabuk ürerler.

Gidada Miktar Degil Kalite!

Beslenmede önemli olan nokta çocugun ne kadar degil, ne tür gidalar yedigidir. Özellikle istahi az olan çocuklarda besin kalitesi yüksek gidalar verilmeye çalisilmali ve kesinlikle miktar için zorlama yapilmamalidir. Miktari çocugun belirlemesine izin verilmelidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası