Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


YAZIN DONDURMAYLA SERINLEYIN

Dondurmanin üzerine, karamel, çikolata sosu, krema, findik yada fistik parçaciklari ekleyerek yerseniz, masum gözüken dondurmanin kalorisini artirabilirsiniz. Bu nedenle, uzmanlar dondurmanin masumiyetinin kaybolmamasi yani kalori degerenin artmamasi için sade yenilmesini söylüyor. Çocuklar ve yetiskinler haftada birkaç kez gönül rahatligiyla dondurma yiyebilirken, kalori ihtiyaci olan çocuklar, hergün dondurma tüketebilirler.

Sicak yaz günlerinde içimizi serinletecek, en güzel yiyecek hiç kuskusuz dondurmadir. Yaz aksamlarinda elimize aldigimiz bir külah dondurmanin tadini baska hiçbir tatlida bulamayiz. Hem çocuklarimiz için hemde kendimiz için gönül rahatligiyla kontrollü bir sekilde yiyecebilecegimiz dondurmanin 100 grami 190 kalori içeriyor. Medical Park Saglik Grubu Göztepe Hastane Kompleksi'nden Beslenme ve Diyet Uzmani Gizem Keservuran, besin degerleri açisindan zengin bir tatli çesidi olan dondurmanin çocuklara 2-3 yasindan itibaren verilebilecegini, yetiskinlerinde haftada 1-2 kez dondurma yiyebileceklerini söyledi.

Türkiye'de yillik tüketim 1,5 litre

Yapilan istatistiklere göre dünya genelinde, kisi basina düsen yillik dondurma tüketimi, ABD'de 24 litre, Avrupa'da 15 litre, Türkiye'de ise sadece 1,5 litre düzeyinde ( 2005 yili verilerine göre ) oldugunu söyleyen Medical Park Göztepe Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmani Gizem Keservuran, "Bu oranlardan da anlasilacagi gibi ülkemizde ki dondurma tüketimi alt seviyelerdedir. Yüksek miktarda süt içermesinden dolayi besin degerleri açisindan zengin, besin degeri yüksek bir tatlidir. Içeriginde; protein ve karbonhidratin yani sira A, B, C, D, E vitaminleri ile kalsiyum, fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum, demir ve çinko gibi mineraller bulunur. Diger tatlilarla karsilastirildiginda daha besleyici ve masum bir seçimdir. Dondurmanin kalori degeri, un ve sekerden yapilan diger hamurlu tatlilara oranla çok daha düsüktür. 100 gram sütlü dondurma yaklasik 190 kalori içerir. Normal bir külah ise yaklasik 20 kaloridir. 100 gram sütlü dondurmada ortalama 148 mg kalsiyum, 115 mg fosfor, 63 mg sodyum, 181 mg potasyum, 0.1 mg demir, 440 IU A vitamini, 0.21 mg E vitamini, 0.21 mg B2 vitamini ve 0.1 mg niacin vardir. Eger kilo kontrolüne çok önem veriyorsaniz light olarak üretilen dondurmalari tercih edebilirsiniz. Böylece yagi ve sekeri azaltilmis, çok daha düsük kalorili bir seçim yapmis olursunuz. Fakat nasil olsa light dondurma tüketiyorum diye, üstüne karamel veya çikolata sos, krema, findik yada fistik parçaciklari eklettirirseniz. Masum gözüken dondurmanizin kalorisini en az 75- 100 kalori artacaktir" dedi.

"Çocuklara 2-3 yasindan itibaren verilebilir"

Çocuklarin dayanamadiklari neredeyse tek yiyecek olan dondurmanin 2-3 yasindan sonra haftada birkaç kez verilebilecegini ifade eden Gizem Keservuran, ancak küçük çocuklar için dondurmanin oda sicakligina yakin bir isida verilmesi gerektiginin altini çizerek, bekletilen dondurmaninda kesinlikle tekrardan dondurulmamasi gerektigini söyledi. Keservuran, "Süt ürünleri çabuk bozulan ve yararliliklarini hizla yitiren gidalardir. Bu nedenle homojenize ve pastörize edilmis sütten üretilen hijyenik dondurma, yalanarak ya da küçük parçalar halinde yendigi takdirde, solunum ve sindirim organlarini olumsuz yönde etkilemez. Saglikli üretilmis ve saglikli kosullarda saklanan bir dondurmanin çocuk açisindan bir zarari olmadigini kabul ediyoruz. Ancak saglikli kosullarda üretilmemis veya saklanmamis dondurmalar Salmonella enfeksiyonu salginlarina yol açabilir. Bu nedenle saglik kosullarina uygun ortamda üretilen, gerektigi sekilde korunan ve saglikli ambalajlarda satisa sunulan dondurmalar tüketilmelidir. Dondurma sütten yapilmasina karsin basit karbonhidrat dedigimiz seker içermektedir. Asiri tüketimi ishale neden olabilir. Enerji açigi olan, zayif çocuklarda her gün tüketiminde bir sakinca yoktur. Enerji fazlasina ihtiyaci olmayan kilolu çocuklarin ise haftada 1- 2 kez tüketimi daha uygundur. Fazla ve sik tüketimi sismanlamaya kontrolsüz kilo alimina neden olabilir" diye konustu.

Dondurma satin alirken nelere dikkat edilmelidir..

Dondurmayi tüketirken dikkat etmemiz gereken en önemli nokta, dondurmanin saglik ve hijyen kurallarina uygun hazirlanmis olmasidir. Özellikle dondurmanin yapildigi sütün pastörize olmasi ve hazirlanirken mikroorganizmalarla bulasmasinin önlenmesi gereklidir. Süt mikroorganizmalar için çok iyi bir ortamdir. Özellikle yaz aylarinda bakteriler daha kolay üreyebilmektedir. Bu nedenle çok kolay bozulur ve sagliga zararli bir duruma gelir. Bu nedenle açik satilan dondurmalarda dikkatli olunmalidir. Paketlenmis dondurmalar tercih edilebilir. Bu ürünlerde de dikkat edilmesi gereken saklama sekli ve son kullanma tarihidir. Süt mikroorganizmalarin kisa sürede üreyebilecegi ve bireyde ciddi saglik problemlerine sebep olabilecek bir besin ögesi olmasindan dolayi dondurmanin mutlaka pastörize sütten yapilmis olmasi gerekiyor. Üretim esnasinda gida maddeleri tüzügüne uygun olan katki ve renk vericilerin kullanilmasi, uygun paketleme ve etiketlemenin yapilmis olmasi, üretim sonrasi dagitiminin soguk zincire uygun yapilmasi büyük önem tasiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası