Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


UZUN YOLCULUKLARDA AKCIGER EMBOLISI RISKINE DIKKAT!

Memorial Suadiye Tip Merkezi Gögüs Hastaliklari Bölümü’nden Uz. Dr.Ilkay Keskinel, “Tatil için çikilan uzun yolculuklar sirasinda dikkat edilmesi gerekenler” hakkinda bilgi verdi.

Akiger Embolisi Ölümle Sonuçlanabilir

Kan hücrelerinin damar içinde göllenmesi sonucu birikerek pihti olusturmasi anlamina gelen “tromboz”, nadiren de olsa ölümle dahi sonuçlanabilen ciddi bir tibbi durumdur. Bu pihti yüzeyel damarlarda oldugunda, damar boyunca kizariklik, agri ve hassasiyete yol açar. Derin damarlarda oldugunda ise hiç belirti vermeyebilir. Pihtinin kaslarin arasinda seyreden ve cilt yüzeyinden görülmeyen derin damarlarda olmasi, “derin ven trombozu” olarak isimlendirilir. Bu tür pihtilar en çok ayak bilegi ve diz arasindaki damarlarda görülür. Damar duvarina yapisik olan pihtinin koparak kan dolasimina karismasina ise, “emboli” adi verilir. Kopan pihti ulastigi organa göre belirtilere yol açar. Özellikle pihtinin akcigerlere ulasmasi sorun yaratmaktadir. Bu durumda ani nefes darligi, öksürük, agizdan kan gelmesi ve gögüs/sirt agrisi gibi belirtiler görülebilir. Zamaninda tani koyulmaz ve tedavi uygulanmazsa, akciger embolisi, ölümle bile sonuçlanabilir.

Dogustan pihtilasma bozuklugu, yeni geçirilmis ameliyatlar, gebelik, dogum kontrol haplari, uzun süreli hareketsizlik, travma, kanser, kalp yetmezligi, asiri kilo, çok uzun boylu olmak, ileri yas ve sigara pihti olusum riskini arttiran faktörlerdendir. Pihti olusumu, kadinlarda erkeklere göre daha sik görülmektedir.

“Ekonomi Sinifi Sendromu”na Karsi Dikkatli Olun

Uzun uçak yolculuklarinda pihtilasma görülebilecegi ilk olarak 1951 yilinda ortaya konmustur. 1977 yilinda bu olguya “ekonomi sinifi sendromu” adi verilmistir. Ekonomi sinifi koltuklarda, koltuklar arasi mesafe daha kisitli oldugundan yolcularin hareketi daha zordur. Pihtilasmadan muzdarip her 5 hastadan birinde, yakin zamanda yolculuk öyküsü vardir. Yolculuk sirasinda hareketsiz kalmak, kabin içi basincinin asiri kuru olmasi ve alkol/kafeinli içecekler gibi idrar söktürücülerle kanin yogunlasmasi pihti olusumuna zemin hazirlar. Düsük hava basinci ve uçak iç ortaminda havanin sürekli sirküle etmesinden kaynaklanan oksijen azligi da, buna katkida bulunur.

Uzun Yolculuklarda Saat Basi Yürüyün

Yolculuk sirasinda pihti olusmasinin önlenmesi için sik hareket etmek (en azindan saatte bir, bes dakika yürüyüs), yolculugun öncesinden baslayarak bol sivi tüketmek (her 5 saatlik yolculuk için en az 1 litre), alkol/çay/kahveden uzak durmak, siki giysiler giymemek, uzun süre bacak bacak üzerine atmis pozisyonda kalmamak ve varis çorabi giymek önerilebilir. Varis çoraplarinin uçus öncesinde giyilmesi ve uçus boyunca çikarilmamasi gereklidir. Ancak, seker hastalari ve atardamar sorunu olanlar, bu tür çoraplari doktora danismadan kullanmamalidir. Yolculukta uyku ilaci kullanilmasi, kisiyi hareketsiz birakacagi için önerilmemektedir. Bacaklari sarkitmaktansa, yukariya kaldirmanin da kan dolasimina yardimci olacagi bilinmektedir. Ayrica sigara içmemek ve kilo vermenin de pihti önleyici etkisi oldugu unutulmamalidir. Pihti riski yüksek olan hastalarda, doktor gerekli görürse kan sulandirici ilaçlar da kullanilabilir.

Pihti olusma riski daha seyrek olmakla birlikte, özellikle dört saati asan araba, otobüs, tren vb. yolculuklarinda da artar. Uçus için alinmasi gerekli tüm önlemler, uzun yolculuga çikacak herkes için gereklidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası