Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sakiza Dikkat

Özellikle okul çevresindeki bakkal ve büfelerde satilan sakizin kutusunda bulunan “kazi kazan” karti, çocuklardan büyük ilgi görüyor. “Çildirtan Kazi Kazan Bos Yok” sloganinin yer aldigi kartin üzerinde, 15 adet yuvarlak kapali alan bulunuyor. Kapali yerlerden 3’ünün kazinarak, 3 yildiz bulunmasi gerekiyor. Kartin üst kismindaki kapali alan kazinarak da, kazanilacak hediyeler ögreniliyor. Sakizin büyük ilgi gördügünü belirten Bakkal Cafer Yikici, kazi kazan kartinda çikan hediyelerin bir bölümünün aninda verildigini, bazi hediyelerin ise daha sonra dagitildigini söyledi. Yikici, sakiza, “kazi kazan” karti nedeniyle çocuklarin büyük ilgi gösterdigini belirtti.

Erzurum Barosu Genel Sekreteri Avukat Erdinç Okanli, çocuklarin kötü aliskanliklardan korunmasi için, Türk Medeni Kanunu’nda bazi maddeler ile Çocuklari Muzir Nesriyattan Koruma Kanunu bulundugunu animsatarak, ürünü satabilmek ugruna, zararli oyunlarin kullanilmasinin etik olmadigini bildirdi.

Kisiligin gelistigi çocukluk döneminde, “emek harcamadan kazanma” felsefesine alistirmanin sakincalarini da dile getiren Okanli, sunlari söyledi: “Kazin kazan karti, slogani dahil her seyiyle çocuklar için tehlikeli. Çocuklar henüz bazi seyleri kavrayamadiklari için, cazip gelen ne sunuluyorsa onu aliyorlar. Bu tür oyunlarin kullanilmasi yasaklanmali ve kullananlar da engellenmeli.”

Atatürk Üniversitesi Tip Fakültesi Psikiyatri Bölüm Baskani Prof. Dr. Ismet Kirpinar da, kumar oynama ve emeksiz birsey kazanma duygusunun, bireysel ve ailesel problemlere yol açtigini belirterek sunlari söyledi: “Kumar oynama ve emeksiz kazanma dürtüsü, çesitli problemlere neden olmaktadir. Bu dürtü, diger dürtüler gibi toplum degerleri ve kurallariyla baskiya alinir. Ancak kumari mesrulastiran ya da cazip kilan ortamlarda, bir anlamda açiga çikarak, sürekli bir davranis özelligi haline gelebilir. Çocukluk ve ergenlik çaginda tüm dürtü ve davranislarda sapmalar meydana gelebilir ve bu dönemlerde kumar aliskanligi kazanilabilir. Çocuk, yanlisligini ve zararini fark etmeden bir oyun niteligi içinde bu tür etkinlikleri benimserse, farkinda olmadan bir davranis biçimi haline rahatlikla gelir. Bu nedenle çocuklara yönelik hediye kampanyalarin çok dikkatli sürdürülmesi ve denetim altinda bulundurulmasi sarttir.”

Öte yandan, bazi seker ve sakizlarla birlikte paket içinde sahte döviz banknotlari verilerek bunlarin biriktirilmesi, verilen futbolcu resimlerinin oynadiklari takimdaki kadrolarinin tamamlanmasi da isteniyor. Çocuklar da hediye kazanma ugruna, günlük harçliklarini, genellikle bu tür sakiz ve sekerlemelere harciyorlar.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası