Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KAPSÜL ENDOSKOPI

20. yüzyilda da teknolojik gelismeler modern tibba katkida bulunmaya devam ediyor. Teknoloji ile birlikte hayatimiza giren tomografi, stentler, ultrasonografi gibi yeniliklerle hastaliklarin teshisinde büyük ilerlemeler kaydediliyor. Gastroenterolojide yüzyilin en önemli gelismelerinden biri ise ince bagirsak incelemesini mümkün kilan kapsül endoskopi.

Gastrointestinal (mide-bagirsak kanali) sistem hastaliklarinin bir kisminin görüldügü ince bagirsak, anatomisi açisindan incelenmesi çok zor bir bölümdür. Bu nedenle ince bagirsak bugüne kadar gastrointestinal sistemin “kara kutusu” olmustur. Nedeni bilinemeyen kanamalarin yüzde 10’unun ince bagirsak kaynakli oldugu düsünülürse incelenmesinin önemi ortaya çikar.

Ince bagirsak incelenmesinde simdiye kadar kullanilan kontrasli grafiler, mukozada kabariklik yapmayan lezyonlari, örnegin kanayan bir damarsal olusumu gösteremekdedir. Son yillarda gelistrilen enteroklizis (ince bagirsaklarin kontrast maddelerle doldurulmasi) yönteminin de duyarliligi mukozal yöntemler için beklenilen yükseklikde olamamistir ve yerini bilgisayarli tomografi almistir. Bu yöntemle de 1 cm.’den büyük lezyonlar ancak yüzde 80 oraninda görüntülenebilmekdedir. Magnetik rezonans inceleme de yine mukozal olaylarda sinirli kalmakdadir.

Gastrointestinal sistemi en iyi inceleyen yöntemler kuskusuz mukoza ve bagirsak boslugunun degerlendirilmesine olanak saglayan endoskopik yöntemlerdir. Ancak ince bagirsak normal konvansiyonel endoskopik yöntemlerle incelenmemekdedir. Yaklasik 4 metredir ve teknik olarak çok zordur. Ince bagirsakda push enteroskopi (itilerek yapilan endoskopi) denilen bir yöntemle ince barsagin sadece proksimal (en yakin) kismi incelenebilmekdedir. Yamamato’nun (Dr. Hironori Yamamoto) gelistirdigi tüm ince barsagi inceleyebilen çift balon endoskopi ise hem sinirli merkezde bulunmakda hem de islem ancak çok deneyimli endoskopistler tarafindan yapilabilmekdedir. Bu islemin anestesi gerektirdigi, bazen 4 saate yakin sürebildigi düsünülürse daha az girisimsel ve hasta açisindan daha rahat yöntemlere gereksinim bulunmakdadir.

Tam bu noktada 2000’li yillarin basinda gelistirilmis kapsül endoskopi önemli bir açigi kapamistir. Israilli ve Ingiliz bilim adamlari tarafindan gelistirilen kapsül endoskopi gerçekden bir antibiotik büyüklügündedir. 11x26 mm boyutlarindaki kapsül endoskopi çok gelismis lens sistemine sahipdir. Saniyede iki fotograf alinabilen bu sistemde fotograflar radyo dalgalari araciligiyla belde tasinan bir aliciya gönderilir. Islemin sonunda bu beldeki alici bilgisayara baglandiginda islem boyunca alinan yaklasik 50000-55000 görüntü video haline getirilip inceleme tamamlanir. Islem yaklasik 8 saat sürer. Kapsül, islem sonrasi dogal yolla, bagirsak yoluyla vücuttan atilir. 8 saatlik islem sonunda elde edilen görüntüler 60-90 dakikalik bir videoya dönüstürülür.

Bu islem poliklink bazinda yapilabilinir. Yani islemi hastanede yapmak gerekmemekdedir. Islemden önce hastanin 12 saatlik açligi genelde yeterlidir. Bazen islemden önce laksatifle (bagirsaklarin bosalmasini saglayan madde) bagirsak temizligi yapmak önerilir. Üzerinde tam görüs birligine varilmamis bu yaklasimda amaç özellikle ince bagirsakta olasi diski ve koyu safrayi uzaklastirip görünürlügü artirmaktir. Hastaneye aç olarak gelen hastaya vücudunun üst kismina 8 alici (sensor array) ve beline alici (recorder) baglandikdan sonra hasta evine gidebilir.

Iki saat sonra sulu, 4 saat sonrada kati yemek yiyerek rutin hayatina geri döner. Yaklasik 8 saat sonra tekrar hastaneye gelip belindeki alici bilgisayar sistemine baglanir ve kapsülün bagirsak içindeki yolculugu incelenir.

Bu islem kimlere önerilir?

Bu islem öncelikle sebebi bilinemeyen gizli gastrointestinal sistem kanamalarinda, Crohn (iltahabi bagirsak) hastaliginda, süphe edilen ince bagirsak tümörlerinde, açiklanamayan karin agrilarinda ve gluten enteropati (çölyak hastaligi) süphesinde önerilir ve uygulanir. Eger bagirsak içinde tikaniklik ve daralmadan süphe ediliyorsa kapsül kalacagindan islemden vazgeçilir. Bu sorunu çözmesi umulan ve kendi kendine eriyen patency kapsül gelistirilmistir ama henüz rutin uygulamada degildir. Ayrica defibrilatör (kalbin normal disi hizli atimini durdurarak tekrar normal kalp ritmine dönmesini saglayan cihaz) ve kalp pili olan hastalarda da uygulanmasi söz konusu degildir.

Kapsül endoskopi ile hastanin patolojisi ortaya kondukdan sonra buna nasil yaklasilacagi tartisilir Bugün için ne yazik ki bu kapsüllerin lezyonlari tedavi etmeleri ve girisim yapmalari mümkün degildir. Eger kanamanin odagi bulunduysa yerine ve imkanlara göre çift balon endoskopi veya cerrahi yöntemle müdahale edilebilir. Ayni yaklasim ince bagirsak tümörleri için de geçerlidir.

Bugün için özofagus (yemek borusu), mide, duodenum (on iki bagirsak) ve kolon için altin standart yöntem endoskopidir; gastroskopi ve kolonsokopidir. Ancak kolon incelenmesi için de kapsül endoskopi gelistirilmekdedir. Yine özofagus incelemesi için özellikle de Barrett (reflüye bagli yemek borusu degisiklikleri) taramasi için kapsül endoskopi Pillcam gelistirildi ama henüz tecrübeler çok sinirlidir.

1966’da basrolde Raquel Welch’in oynadigi Fantastic Voyage filminde bir insan vücudunda yolculuk kavrami ilk olarak islenmistir. Bugün kapsül endoskopi ile bir sekilde bu gerçeklesmistir. Hayallerimiz, fantazilerimiz buluslarimiza öncülük etmektedir. Bakalim sirada hangi buluslar bulunmakta? Emin oldugumuz en yakin zamanda gördügü kanamayi durdurabilecek, polip alabilecek kapsüller gelistirilip kullanima sokulacaklardir.

Amerikan Hastanesi
Gastroenteroloji ve Hepatoloji Uzmani
Doç. Dr. Feryal Ilkova
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası