Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇOCUKLARINIZIN IDOLÜ OLMAYA ÇALISMAYIN

Her yil haziran ayinin üçüncü pazar gününde kutlanan “Babalar Günü”, çocuklarin hangi yasta olursa olsun babalarina en güzel hediyeyi vermek için yaristigi bir gün… Bu özel gün ayni zamanda, babalarin kizlari ve ogullariyla aralarindaki çatismalari çözerek, iliskilerini bir kez daha gözden geçirmelerini de sagliyor. International Hospital ve Bakirköy Acibadem Hastanesi Psikiyatri Uzmani Dr. Ali Ayas, babalara kizlari ve ogullariyla daha iyi iletisim kurmalari amaciyla 14 maddelik mini bir rehber hazirladi.

Babanin Kizina Koydugu Kurala Anne De Uymali

Babalarin kizlariyla hayatin ilk dönemlerinde hayranlikla baslayan özel iliskileri, kiz çocuklarinin babalarinin hayatlarindaki ilk erkek olmalari nedeniyle yogun bir baglilik duygusuyla kendini gösteriyor. Koruyucu, kollayici bir sekilde baslayan bu özel iletisimde, ergenlik çagindan itibaren çatismalar ortaya çikiyor. Bu firtinali dönemde babalar ve kizlari arasinda en çok görülen sorunlari siralayan Dr. Ali Ayas, iyi iletisim rehberinin 7 vazgeçilmezini söyle siraliyor:

1.Kural varsa annenin uyumu önemli:

Baba kizinin giyim kusamina, eve gidis gelis saatlerine karisiyor. Genç kiz ise, babasina ben büyüdüm, bana karismayin, özgürüm diyor. Bu durumda baba kizina hoslanmadigi davranislar nedeniyle yasak koyuyor. Burada baba kural koyarken, anne babadan gizli yasagi kaldiriyor. Oysa kurallara uyumun saglanmasi, davranis birligiyle mümkündür.

2.Yasaklarin mantigi olmali:

Baba kizina yasak koyuyorsa, bunun gerekçelerini de onun anlayabilecegi bir sekilde anlatmali. Sinirsiz bir özgürlük olmadigini, yasamda bazi sinirlamalarin oldugunu söylemeli.

3.Konulan tavir esref saatine göre degismemeli:

Babalar kizlarina yasamin herhangi bir alaniyla ilgili kisitlama getirdiklerinde ya da kural koyduklarinda, bu kural her zaman geçerli olmali. Yani babanin esref saatinde konulup, sakinlestikten sonra baska kural getirilmemeli.

4.Sen iyisin dünya kötü demek yanlis:

Günümüzde babalarin kizlarina en çok söyledigi cümlelerin basinda ‘Sana güveniyorum, ama dünya kötü bu yüzden sana kural koyuyorum’ geliyor. Oysa bu cümleyle baslayan ifadeler güvensizlik ifade ettiginden çocugun da çevresine güvenini zedeliyor. Genç kizin hiç evden çikmamasi, cam bir fanusta yasamasi mümkün degil. Bu nedenle çevresinden gelecek olumsuzluklara karsi neler yapabilecegini ve çözüm yollarini anlatmak daha dogru.

5.Erkeklerle ilgili korkutmayin, bilgilendirin:

Babalar kizlarinin hayatina giren erkekleri kolay kabullenemez. Elestirel yaklasir. Ama elestirel ve küçümseyici tavirlarla, kizinin hayatina giren erkekle ilgili olumsuz yorumlar yapmak, küstürmek ve yalana tesvik etmek gibi sonuçlar dogurur. Babalar kizlarinin hayatina baska erkeklerin girebilecegini kabul etmeli.

6.Babalar idol olmaktan vazgeçin:

Birçok kadin hayatina giren erkekleri, babasiyla kiyaslar. Bu nedenle baba kizinin gözünde idol olmaktan vazgeçmeli, kendi hatalarini anlamali, erkeklerle ilgili kiziyla sohbet etmeli. Erkeklerle ilgili bilgileri korkutmadan, gerçekçi bir sekilde kiziyla konusmali.

7.Tartismaci degil, çözümcü olun:

Kizlarin eve gidis gelis saatleri, giyimleri de babalar için sorun oluyor. Gelis gidis saatleri konusunda, yasanilan sosyal çevreye uygun, zaman zaman esnetilen kurallar konulmali. Anne de bu kurala uymali. Babanin koydugu ve mantikli olan kurallar, annenin yumusak kalbiyle çözülmemeli.

Babalar Ogullarini Kendileriyle Kiyaslamamali

Erkek çocuklarindaki Oidipus kompleksi, onlarin babalarini annelerini ellerinden alacak kadar güçlü ve tehlikeli bir rakip gibi görmelerine neden oluyor. Psikiyatri Uzmani Dr. Ali Ayas, çocuklarin babalarini yasamin ilk yillarinda rakip gibi görmeleriyle baslayan iliskilerinin ilkokul çaginda hayranliga, ergenlik döneminde ise çatismalara dönüstügünü belirtiyor. Babalarin da ogullari ile iyi iletisim için yapmalari gerekenler var.

8.Oglunuzun büyümesine izin verin:

Türk aile yapisinda erkek çocuklara sorumluluk verilmemesi, gelecekteki yasamlarinda da sorunlara yol açiyor. Erkek çocuk, ailesi tatildeyken evde kalip gitar kursuna gitmek istiyorsa faturalari yatiramayacagi, kapiyi kilitlemeyi unutacagi gerekçesiyle ailesi izin vermiyor. Çocuk da bu sorumlulugu almiyorsa çatisma çikiyor. Baba burada evde tek kalirsa ne gibi sorumluluklari olacagini anlatmali, bunlari yerine getirdigi takdirde kalabilecegini belirterek izin vermeli.

9.Kendinizle kiyaslamayin:

Oglunuza sürekli ‘Ben senin yasindayken iki dil biliyordum, dünyayi dolastim, sen ne yapiyorsun, hiçbir sey’ gibi cümleler kurarak kiyaslamayin. Oglunuzun farkli bir birey oldugunu kabul edin.

10.Gelismesine katkida bulunun:

Kiyaslamak gencin kendisini mutsuz ve yetersiz hissetmesine neden olur. Bunun yerine babanin oglundaki farkliliklari görüp, bu yönleri gelistirmesine yardimci olmasi gerekir.

11.Arkadasça davranin, arkadas olmayin:

Oglunuzla arkadas olmayin, arkadasça davranin. Ailelerin günümüzde en çok ‘çagdas aileyiz’ tanimlamasiyla yaptiklari yanlislarin basinda anne baba kimliklerinden siyrilip arkadasi gibi davranmalari geliyor. Genç erkeklere bunun yerine, babasi oldugunuzu, daima ona destek vereceginizi hissettirerek baba olun. Çünkü onun babaya ihtiyaci var.

12.Oglunuza idol olmayin:

Kendinizi ulasilmaz göstermeyin. Çocugunuza gerçeklestiremeyecegi büyük hedefler koyup, basaramadigi zaman da yetersizlik ve beceriksizlikle suçlamayin. Kendinizi ulasilmaz biri göstermek yerine, hatalarinizi da mizahi bir dille anlatarak sizin de hatalar yapan bir insan oldugunuzu söyleyin.

13.Onlarla inatlasmaktan kaçinin:

Ergenlik çaginda erkekliklerini ispatlamak amaciyla babalariyla çatismaya girmek, sik görülen bir durumdur. Genç erkekler bu dönemde babalarinin ve annelerinin destegini isterler. Bu dönemde onlarla inatlasmak, asiri ve mantiksiz yasaklarda diretmek inatlasmalarina yol açar. Inatlasmak da evden kaçma, okulu birakma gibi sonuçlar dogurur.

14.Yeterli zaman ayirin dinleyin:

Çatismali ergenlik döneminde oglunuzla iletisimi birakmayin. Arkadaslarini küçümseyip ‘saçini begenmedim, o çocuk tembel, onunla niye arkadaslik ediyorsun’ gibi cümleler kurarak yaklasmayin. Bu tür yaklasimlarin çocugunuzu sizden uzaklastiracak davranislar oldugunu unutmayin.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası