Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÖSS kaygisi ile bas edebilme yollari

Üniversite sinavina hazirlik, hem çocuklar hem de aileler için uzun, stresli ve yorucu bir süreçtir. Kadiköy Sifa Hastanesi Psikoterapisti Fatma Tosun üniversite sinavina bir ay kala sinavla ilgili yasanan yogun baski ve sikintilarla nasil bas edilebilecegi konusunda ipuçlari hazirladi.

Kadiköy Sifa Hastanesi Psikoterapisti Fatma Tosun’un ayni zamanda amaci çocuklarin yasadigi sikintilarla ilgili bu süreçte; ebeveynlerin çocuklarina nasil rehberlik edebilecegi ve destekleyebilecegi konusunda bilgilenmelerini saglayarak onlara daha rahat eslik edebilmelerini saglamaktir.

Insanin en temel duygularindan birisidir KAYGI. Herkes uçaga binmeden önce, ameliyata girmeden önce ya da disçi randevusuna giderken, belli düzeyde bir kaygi duyar. Bu her insan için dogaldir.

Kaygi, kisi duygusal ya da fiziksel baski altindayken ortaya çikan bir duygudur. Bir topluluk karsisinda konusmaya baslayacagimiz anda soluk alip vermemiz hizlanir, terlemeye baslariz, kalbimizin sesi kulaklarimizda gezinir, midemiz bulanmaya baslar ve bunlar hafif bir tedirginlik duygusuyla bizi rahatsiz eder. Ayni duygulari bizim için önem derecesi yüksek bir sinava girerken de hissederiz.

Sinav Kaygisi nedir?

Sinav öncesinde ögrenilen bilginin, sinav sirasinda etkili bir biçimde kullanilmasina engel olan ve basarinin düsmesine yol açan yogun kaygiya “sinav kaygisi” diyoruz.

Ögrencilerin sinav öncesi ve sinav sirasinda belli bir oranda kaygi duymalari dogaldir. Bu bir miktar kaygi ögrencinin daha uyanik ve dikkatli davranmasini saglar.

Ancak ögrenmis oldugu, bildigi seyleri unutacak kadar kontrolsüz bir kaygi kisinin gerçek performansini göstermesini ve basarisini olumsuz yönde etkiler.

Kaygiyi tamamen kendi düsüncelerimiz tarafindan üretiriz. Kaygi kaynagi belirsiz korkudur. Genel olarak insanlar kaygiyi; gelecekle ilgili karamsarlik, basarisizlik, endise, umutsuzluk, karisiklik duygulariyla birlikte dile getirirler.

Sinav kaygisi da böyle baslar. Sinav sonucuna iliskin olumsuz düsünce, inanç ve beklentiler sonucu olusur. Ögrencilerin kendi kendileriyle yaptiklari olumsuz konusmalar gerçekçi olmayan düsünce biçimlerinin yansimalaridir. Sinav kaygisi yasayan kisilerin dile getirdikleri düsünceler:

Sinavi kazanamazsam benim için her sey biter.
Bu sinavda basarili olamazsam herkese rezil olurum.
Istedigim puani alamazsam insanlar, ailem benim hakkimda ne düsünecek?
Çalisacagim pek çok konu var nasil yetistirecegim?
Ailem benim için bu kadar fedakarlik yapti, mutlaka kazanmaliyim.
Sinavda aldigim not iyi. Ama benden daha iyileri var, asla istedigim yeri kazanamayacagim.

Bunlar her yil sinava girmeden önce kafasindan geçen düsüncelerdir. Üniversite sinavi, bilgilerin ölçüldügü bir bilgi sinavidir. Kesinlikle bir kisilik testi degildir. Ölüm-kalim savasi degildir.

Yasam süreci içerisinde bir takim inis ve çikislarimizin olmasi dogaldir. Hayatimiz boyunca birçok sinavla karsilasacagiz. Üniversite sinavi yalnizca bunlardan biridir.

Bilimsel açidan olaya baktigimizda asiri olmadigi sürece kaygi duymanin kisiyi motive ettigi hatirlanmalidir.

Önemli olan eksikliklerimizi ve bunlari gidermenin yolunu bulmak ve kayginin bizi engelleyecek kadar büyümesine izin vermemektir.

Kendi kendimizle yaptigimiz olumsuz iç konusmalar, gerçekçi olmayan düsünce biçimlerinin yansimalaridir.

Sinav Kaygisiyla Nasil Bas Edebiliriz?

Sinavdan önce

Sinava iyi hazirlanin.
Verimli ders çalisma tekniklerini ögrenin ve uygulayin.
Çalisirken düzenli tekrar yapin.
Hedef koyun (günlük-haftalik-aylik).
Sinava kadar olan zamaninizi dogru planlayin.
Dinlenmeye ve eglenmeye zaman ayirin.
Beslenmenize özen gösterin.
Düzenli egzersiz yapin.

A. Zihinsel Hazirlik

1. Sinava yönelik olumsuz düsünce kaliplarimiz akliniza geldigi an da bunlari olumluya çevirebilirsiniz. Hatta zihnimize üsüsen, tekrar eden olumsuz düsüncelerinizi bir kenara yazabilir, karsisina da bu düsüncelerin olumlularini yazabilirsiniz.

2. Sinava yüklediginiz anlamlari düsünün. “Sinavi kazanirsam hayatim kurtulur.”, “Sinavi kazanirsam kendimi degerli hissedecegim, kazanamazsam degersiz.”

Aslinda sinavi kazanamasak da her zaman alternatif seçimleriniz oldugunu aklinizdan çikarmaz ve üniversiteyi kazandiginizda da kazanamadigimizda da çok degerli oldugunuzu hatirlarsaniz, üzerinizdeki baskiyi bir miktar kaldirmis olursunuz.

3. Küçük basarilarinizi ve gelismelerinizi takdir edin.

4. Zayif yönlerinizi saptayin ve bu yönlerinizi gelistirmek için güvendiginiz büyüklerinizden yardim isteyin.

5. Sinava yaklastikça çalisma temponuzu yavaslatin.

6. Arkadaslarinizla sinavla ilgili konusmayin, konustukça kayginiz artacaktir.

B. Gevseme Teknikleri

Nefes egzersizleri: Dogru nefes vücudu rahatlatir, gevsemeyi saglar. Alinan nefesle birlikte oksijenin vücudun en uç noktasina gitmesini ve stresin azalmasini saglar. Dogru nefes alma ve verme egzersizi kayginin düsmesine yardimci olur.

Bedensel gevseme: Dikkatinizi bedeninizin belli noktalarina vererek o bölgedeki duyularinizin - gerginliklerinizin farkina vararak o bölgenin gevsemesine izin vermektir.

Basinizdan baslayarak omuzlar, kollar, karin ve kalça, bacaklar ve ayaklara sirayla odaklanmak ve gevsemeye izin vermek bedeninizin rahatlamasina yardimci olur.

Imajinasyon: Kendinizi sinavda ve sorulari rahatlikla yanitladiginizi hiçbir soruya takilmadan ilerlediginizi hayal edin.

Soru çözerken, ders çalisirken çok sikildiginizi ya da dikkatinizin dagildigini hissettiginiz anlarda kisa bir süre ara vererek; kendinizi bir göl kenarinda, bir meyve bahçesinde yürürken ya da size kendinizi iyi hissettirecek bir doga manzarasinda hayal edebilirsiniz.

Ailelere Yönelik:

Kaygi bulasicidir. Genellikle anne-babalar çocuklardan daha kaygilidir. Anne-babanin yogun kaygisi da bazen çocuklara geçer.

Bu noktada anne-babalarin dikkatli olmalari gereklidir. Kendi olumsuz duygu ve düsünceleri aktarmak yerine onlara destek olmak çocuklar açisindan daha yararli olacaktir.

Zaman zaman anne - babalar çocuklarinin çok üstünde hedefler belirlemekte ve çocuklara bu konuda israrci olabilmektedirler. Bu durumda çocuklar kendilerinden bekleneni yerine getirememekle ilgili daha fazla endise ve korkuya kapilabiliyorlar.

Burada önemli olan çocugun kapasitesini kabul edip, onun durumuna uygun çalisma düzeni ve hedefler belirlemektir. Bu da çocugun çalisma istegini ve anlama becerisini olumlu etkileyecektir.

Bütün bunlara ragmen sinavla ilgili kayginizin, gerginliginizin asiri derecede oldugunu düsünüyorsaniz, bir uzmandan yardim almanizda yarar vardir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası