Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


DERI HASTALIKLARINDA ISIKLA GELEN TEDAVI: PUVA

Ilk çaglardan bu yana saglik kazanmak için kullanilan faydali günes isinlari, modern tekniklerin gelisimiyle birlikte cihazlarda üretilerek tedavi amaçli kullaniliyor. Günesin ultraviyole isinlarinin kullanildigi fototerapi yöntemiyle birçok hastaligi iyilestirmek mümkün. Yöntemden sedef hastaligi, vitiligo, iyilesmeyen egzemalar ve bir tür cilt kanserinin tedavisinde yararlaniliyor. Sosyal ve psikolojik sorunlara yol açan dermatolojik hastaliklarda yüz güldüren fototerapi tedavisiyle ilgili sorularimizi Anadolu Saglik (ASM) Atasehir Tip Merkezi Cilt Hastaliklari Uzmani Dr. Sadiye Kus’a yönelttik.

Bugünlerde daha çok zararlarindan söz edilen ve korunmaya çalistigimiz günes isinlarinin her zaman zararli oldugunu söylemek güç. Öyle ki, yararli günes isinlari ilk çaglardan bu yana bazi hastaliklarin tedavisinde kullaniliyor. Günümüzde ultraviyole isinlari kullanilarak fototerapi yöntemiyle birçok hastalik iyilestirilebiliyor. Konuyla ilgili olarak Anadolu Saglik (ASM) Atasehir Tip Merkezi Cilt Hastaliklari Uzmani Dr. Sadiye Kus sorularimizi yanitlarken, fototerapi yöntemiyle sedef hastaligi, vitiligo, iyilesmeyen egzemalar ve bir tür cilt kanserinin tedavisi hakkinda bilgiler verdi.

Fototerapi nedir?

Fototerapi, ultraviyole (UV) isinlarinin çesitli deri hastaliklarinin tedavisinde kullanildigi bir tedavi yöntemidir. Günesin UV isinlarindan bu amaçla yüzyillardir yararlanildigi biliniyor. Tedavi Ultraviyole B (UVB) isinlarinin tek basina ya da ultraviyole A (UVA) isinlarinin Psoralen (deri hücrelerinin bu isina duyarliligini artiran bir madde) ile beraber (PUVA: Psoralen + UVA) verilmesiyle uygulaniyor. Psoralen maddesi çesitli bitkilerde bulunuyor ve deriye sürülerek ya da agizdan alinarak kullaniliyor.

Fototerapinin tedavi mekanizmasi nasil etki gösteriyor?

Ultraviyole isinlari, deri hücrelerinin yenilenme hizinin arttigi hastaliklarda bu hizi düsürerek ve deride aktivitesi artmis bagisiklik sistemi hücrelerinin aktivitelerini baskilayarak etki gösteriyor.

Fototerapi ile hangi hastaliklar tedavi edilebiliyor?

Fototerapi en sik sedef hastaliginin tedavisinde kullaniliyor. Ayrica vitiligo, bir tür deri kanseri olan mikozis fungoides. Pityriasis lichenoides hastaligi, jeneralize kasinti ve atopik egzema gibi baska deri hastaliklarinda da bu yöntemden faydalaniliyor.

Fototerapinin uygulama sikligi nasil ayarlaniyor?

Haftada 2-3 seans yapiliyor. Uygulamalar, seanslar arasinda en az bir tam gün bosluk birakacak sekilde, lezyonlar tamamen ya da büyük oranda gerileyene kadar sürdürülüyor. Ortalama seans sayisi bazi hastaliklarda daha uzun olmakla beraber 15- 30 arasindadir. El ve ayak lezyonlarinin tedavisinde küçük, bölgesel isin veren bir cihaz kullaniliyor. Eger hastalik yayginsa tüm vücudu isinladigimiz, kabin seklinde bir cihaz kullaniyoruz. Hangi tedavinin uygulanacagina ise (UVB ya da PUVA) hastaligin tipine ve önceki tedavi yanitlarina bagli olarak karar veriliyor.

Tedavinin yan etkileri var mi?

Ultraviyole tedavisi sirasinda günes yanigi benzeri reaksiyon gelisebilecegi ve uzun vadede katarakt riski artacagi için hastanin gözlerinin mutlaka korunmasi gerekiyor. Bu nedenle tedavi sirasinda koruyucu günes gözlügü kullanilmali. Ayrica PUVA tedavisine özel olarak, psoralen maddesinin agizdan alindigi durumlarda da, tedavi sonrasi günes isigindan korunmak için yeterli UV korumasi olan bir günes gözlügü kullanilmasi önem tasiyor. Günes isinlarina kontrolsüz olarak maruz kalindiginda deri yaslanmasinin hizlandigi ve deri kanseri gelisme riskinin arttigi biliniyor. Bu nedenle tedavinin yan etkileri de kullanim süresine, hastanin deri tipine ve verilen isin miktarina göre artiyor. Verilebilecek maksimum doz ve süreler asilmamali. Günese duyarliligin arttigi, "lupus" gibi hastaliklarda tedavinin uygulanmamasi gerekiyor . Gebeler ve emziren hastalar, PUVA tedavisinde kullanilan psoralen nedeniyle bu yöntemle tedavi edilemez. Mümkünse tedavi ertelenir ya da gebeligin ilk üç ayindan sonra UVB seklinde verilebilir.

Tedavinin basari orani nedir?

PUVA ve diger ultraviyole tedavi yöntemlerinin basari oranlari yüksek. Ancak bu tedavi yöntemleri hastaligi tamamen ortadan kaldirmiyor. Hastalikta "iyilesme dönemi saglamak" basarili olundugunu gösterir. Ancak belli bir süre sonra lezyonlar tekrarlayabiliyor. Bu iyilik hallerinin süresi kisinin genetik yapisi, bagisiklik sistemi ve strese yanitiyla iliskilidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası