Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


GENÇ KALMANIN YOLU YÜZYILLAR ÖNCE BULUNMUS!

Peptit içeren maddeler Babilliler, Misirlilar, Romalilar döneminden bu yana cilt ve saç bakiminda kullanilmistir. Peki yaslanmayi geciktirdigi iddia edilen peptitler gerçekten ise yariyor mu? Cildimizi yaslanmanin etkilerinden korumak için anti-aging kremler ve nemlendiriciler kullanmak disinda, baska ne gibi önlemler alabiliriz?

Piyasada olan peptit içerikli ürünler gerçekten yaslanmayi geciktirir mi?

Protein(peptit) içeren maddeler Babilliler, Misirlilar, Romalilar, Çinliler ve Hintliler’in de cilt ve saç bakiminda kullandigi maddelerdir. Süt, soya unu ve yumurta aki da, temizlik ve yüz maskesi olarak kullanilmistir.

Yakin zamana kadar cilt bakim ürünlerinde kullanilan proteinler, kolajen, elastin, fibronektin olmustur. Ancak bunlarin moleküllerinin büyük oldugu ve deriden geçemedikleri ileri sürülerek, küçük peptitler sentetik olarak üretilmistir. Bunlardan mikrokolajen pentapeptit, deride fibroblastlardan kolajen üretimini stimüle etmektedir. Bakir peptitler doku koruyucu, onarici, yara iyilestiricidirler. Fizyolojik bir dipeptit olan bakir karnosin, antioksidan olarak kozmetik ürünlerde kullanilmaktadir.

Sentetik olarak üretilen tripeptit ve pentapeptitlerin yapisina yag asidi(palmitoil) eklenince, deriden geçisleri daha da kolay olmaktadir. Böylece bu ürünler deride kolajen üretimini artirmakta ve ince çizgi ve kirisikliklarin düzelmesini saglamaktadirlar.

Bir heksapeptit olan argirelin ise botox gibi kirisikliklari açmaktadir. Ancak daha az toksik olmasina karsin etkinligi de çok daha azdir. Günümüzde peptitli anti – aging ürün sayisi sürekli artmaktadir.

Ayrica yaslanmayi geciktirmek için önerdigimiz ürünler sunlardir:

Öncelikle günesin deriye verecegi hasar engellenmeli ve antioksidanlar sürülmelidir.
Nemlendiricilerle deri dis etkenlerden korunmali, gergin ve elastik olmasi saglanmaktadir.
A(retinoik asit), B,C,E vitaminleri içeren kremler degisik yollardan etkilerini yaparak deriyi genç tutmaktadirlar.
AHA (Alfahidroksi asit: Meyve asidi) içeren kozmetikler kirisikliklarin olusumunu engellemektedirler. Bunlarin en çok kullanilan glikolik asit ve laktik asittir.
Biyolojik aktif maddelerden hyaluronik asitli kremler deriyi yumusatmakta ve esneklik vermektedir.
Bitkilerden ise ginko biloba ekstresi ekstresi, yesil çay, aloe vera jeli, deri yaslanmasini engelleyici özellige sahiptir.

Gençlerin deri yaslanmasini geciktirmek için yapmalari gereken en önemli sey yaslandiran nedenlerden uzak durmaktir. Yani deriyi günesten iyi korumayi bilmeleri gerekmektedir.

Seçilen günes koruyucular da SPF 30’dan az olmamalidir. Koruyucular sadece yaz aylarinda degil, yagmurlu, karli havalarda parlak günes varken de sürülmelidir. Ayrica bu koruyucularin etkinliklerinin 3 – 4 saatte kayboldugu unutulmamalidir.

Makyaj altina uygulanmalari daha etkili olsa da, imkan olmadigi zaman makyaj üstüne sürülmeleri de yararli olmaktadir.

Dis etkenlerden deriyi yaslandiran ikinci önemli faktör ise sigaradir. Sigara, derideki zararini günesten daha derin tabakalara kadar yapmaktadir.

Elastik lifler degistiginden deri sertlesmekte, grimsi bir renk almakta, DNA hasari arttigindan kurumakta, kirismakta, yara iyilesmesi zorlasmakta ve günese maruz kalinmis gibi deri kanserleri daha sik görülmektedir. Bu deri degisiklikleri erkeklerden çok kadinlarda gözlenmektedir.

Gençlerin derilerini yaslanmaktan korumak amaciyla beslenmelerine de dikkat etmeleri gerekmektedir. Asiri yagli yiyecekler ve asiri kilolar da derinin daha hizli yaslanmasina neden olmaktadir. Deriyi güçlendirmek için ise antioksidanlar(A,C,E vitaminleri, Selenyum), D vitamini, yesil çay, üzüm, zencefil ve kusburnunun bol alinmasi önerilmektedir.

AMERIKAN HASTANESI
Dermatoloji Bölümü
Dr. Buket Pençe
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası