Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÖSS KAYGISINDAN KORUNMANIN YOLLARI

Memorial Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Uz. Dr. Leyla Alkas, sinav kaygisi ve bu kaygiyi yenmenin yollari hakkinda bilgi verdi.

Orta ögretim sürecinde son derece basarili olmus, takdirnamelerle geçmis, zorlu ve siki bir sinava hazirlik dönemi geçirmis gençler için bile ÖSS sinavinda en önemli sey; sinav aninda sogukkanli, dikkatli ve kendinden emin sorulari yanitlayabilmektir. Akademik becerilerimiz kadar ruhsal ve duygusal dünyamizi, heyecanlarimizi da tanimali, kontrol etmeliyiz.

Sinav Kayisi; sinav yaklastiginda, sinav aninda, hatta sinavi düsündügünüzde ortaya çikan ve bilgilerinizi hatirlamanizi, sinava odaklanmanizi, sinavi sürdürmenizi engelleyecekmis gibi olan ve basarinizi düsüren asiri gerginlik, stres, kendini kötü hissetme halidir.

Önemli sinavlardan önce; hafif çarpinti, ellerde soguma, agizda kuruma ve gögsünün içinde hafif bir kabarma hissi siklikla olabilir. Sinava odaklanmanizi, basarili olmaniza yardimci olan bu hafif stres, saglikli ve normaldir.

Hangi davranis modelleri yüksek düzeyde sinav kaygisina neden olur?

Sinavin ölüm kalim meselesi, ciddi bir varolus meselesi olarak görülmesi
Ailenin ve çevrenin beklentisinin çok yüksek olmasi,
Kazanamazsa alay edilme, mahçubiyet, dislanma riski söz konusu olmasi,
Ailede ve kendisinde panik atak veya çesitli, korkular, evhamlilik öyküsü bulunmasi,
“Sen akillisin, çaliskansin, sana güveniyorum.” sözü altinda eziliyorsa (Okul ve dersanede derece yapan basarili ögrencilik geçmisi olanlarda siklikla görülebilmektedir)
“Senin bir yer kazanacagin yok, herkes senden daha iyi” deniliyorsa,
Daha önce sinava girip, bu sinavin son hakki oldugunun ifade edildigi durumlarda,

Sinav kaygisi yasayan çocuklarda fiziksel ve duygusal ne gibi belirtiler olusuyor?

Sinava hazirlanirken, sinav öncesinde ve sinav aninda çesitli belirtiler ortaya çikabilir. Özellikle sinavla ilgili yorumlar yapan iç sesimizin olumlu ve destekleyici olmamasi, çesitli kaygi belirtilerini olusturmasi yaninda, sinavda konsantrasyon ve dikkat sorunlarina da yol açabilir.

Kayginin en sik disa vuran belirtileri, kalbin hizli çarpmasi, midenin kasilmasi, ellerde titreme, soguma, terleme, nefes yetersizligi, karin agrisi, sik idrara gitme, bulanti, bayilacakmis gibi hissetme, ayaklarinin baginin çözülmesi, aglama hissi, panikleme, yerinde duramama, bir ses çikarma, tirnak yeme ve sallanmadir.

Duygusal olarak bazen hiç bir korku hissetmeyip, "Sanki sinava girmeyecegim, aklimda hiçbir sey yok bütün bilgilerimi unuttum, tüm yil ne çalistim ki, yapamayacagim, kesin bir aksilik olacak, digerleri daha bilgili duruyor, sorular çok zor olacak, rezil olacagim, su an bir an önce geçsin, keske buradan kaçabilsem..." gibi düsünceler akli kurcalayabilir.

Sinav kaygisiyla basa çikmanin yollari nelerdir?

Mantikli ve akilci olumlu düsünmeye çalisilmalidir. Sinirlari yönünden kisi kendini tanimalidir.

Düsünce olarak kendine güvenmeyi, neleri bilip neleri bilmedigine hakim olan bir genç; "Elinden geleni yapacagim, tabii ki kazanmak istiyorum, bu sinav bir firsat ama hayatimin amaci degil, sadece ona ulasmak için bir araç. Bu sinav sadece akademik bilgimi ölçüyor, yeteneklerimi, kisiligimi, tutkularimi ve becerilerimi degerlendirmiyor. Bu yil istedigim sonucu alamazsam seneye tekrar hazirlanabilirim," seklinde düsünmelidir.

Sinav öncesi gevseme egzersizleri yapin

Sadece okunarak uygulanan egzersizleri gençler genelde dogru sekilde ve sinavdan önce uygulamiyor. Tersine medyada okuduklari teknikleri yarim yamalak uygulayip, “Zaten ise yaramadi” diyebiliyorlar. Gevsemeyi mümkünse sinavdan çok daha önce ögrenip, deneme sinavlarinda, gece yatarken uygularsa, sinav öncesi uygulayacak kadar sakin ve dogal olabilir. Bu yangin sirasinda izlenmesi gereken yola, yapilacaklara yangin çiktiktan sonra bakmaya benzer.

Ama genel prensip, dogru nefes alip, nefesi tutarak oksijen-karbondioksit oranini kontrol etmek, kaslari gevsetmek, nefesi ve kalbi yavaslatarak alarm durumunu düzeltmeyi hedefler. Gevseme ve nefes ayarlama çalismasina paralel olumlu düsüncelerle ilgili bilissel sartlanmalar, düsünce semalari da dogru bir sekilde düzenlenir.

Sinav sabahi kaygisi devam eden ögrencilerin yapmasi gerekenler

Her gencin kendini rahatlatan ve güvenini artiran bir imgesi, yaptigi sey vardir. Yüzlerini yikarken, sevdigi giysileri giyinirken, sakin olmali, kendini rahatlatan düsünce, resim, müzik, bir ani o genç için bu imaj neyse ona odaklanmali ve olumlu düsünmeye çalismalidir. Tersine kendini geren seylerden uzaklasmalidir. Panik halde son bir konuya, özetlere bakmak bazilarini kötü etkilerken, bazilarini da rahatlamakta, yedek bir güç gibi özetlerini yolda yaninda tutmayi sevmektedir. O nedenle kendi tarz ve düsünce semalarinizi tanimak, kendinizi rahatlatan seyleri bulmak için, deneme sinavlarini yapmak, gerçek sinav olacakmis gibi imajine etmek gerekir.

Ailelere ne gibi görevler düsüyor?

Kaygi bulasicidir, ailenin kendini gevsetmesi gerekir. Gencin sik sik kendini dinlemesine sebep olacak sekilde; “Iyi misin, sunu ister misin, seni seviyoruz, sana güveniyoruz, heyecanlanma, korkma, kazanmazsan da bir sey olmaz, kazanirsan sana sunu alacagim” gibi asiri gerecek konusmalardan kaçinmalidir. Sakin, dogal, her sabahkine yakin bir sohbet ve kahvalti yapmak, Mümkünse sinava kadar gence eslik etmek, trafik veya yetisememeyle ilgili panik yapmamak gerekir. Bu arada gence elinden geleni yaptigi, deneme sinavi veya bir baska sinavdan farkli olmadigini hissettirmek gerekir. Aileler sinava ne kadar çok özellik ve önem yüklerlerse çocugun kaygisi da o kadar çok olacaktir.

Yine de kaygi hastalik boyutuna yaklasiyorsa bir çocuk ve ergen psikiyatristinden, bu konuda çalisan bir psikologdan, pedagog veya ögretmenden yardim alinmasi gerekir. Bu çocugunuzun kendine güvenini olumsuz etkilemez, çünkü kaygilanmak güçsüzlük degildir.

Sinav öncesi belirtiler;

Uykusuzluk ve kabuslar,
Gerginlik, sinirlilik
Karamsarlik, olumsuz düsünceler
Çarpinti, korku, terleme
Bas agrisi, mide bulantisi, istahsizlik
Sik tuvalete gitme
Nefes asligi, dolasma istegi
Çalisamama, erteleme,sikinti

Sinav sirasinda,

Dikkati toplamada güçlük
Sinava baslamada, sorulari anlamada zorluk
Bildigi konuda emin olamama
Asiri kararsizlik, öfke, düsünememe
Kötü sinav geçirdigine inanma,
Sürenin yetmeyecegi düsüncesi
Zor ve uzun sorularda panige kapilma
Sorularla kavga edip, oyalanma, soru kaydirma,yazilari bulanik görme, kafasinin durdugu hissi

Sinavdaki Olumsuz Ses,

Bu soruyu bile yapamadin
Herkes bu bölümü bitirdi, sen hala bitiremedin
Zaman daraliyor, acele etmelisin
Sorular hiç beklemedigin gibi, çoook zor
Sinav bitse de kurtulsan
Bu gidisle asla kazanamayacaksin

Uzman yardimi almaktan kaçinmayin

Kaygi ve anksiyete bozukluklarinda davranisçi, kognitif terapiler yaninda çesitli ilaçlar kullanilir. Bu ilaçlar kayginin sebep oldugu çalisamama, dikkatsizlik ve konsantrasyon sorunlarina iyi gelir. Pozitif düsünme, sakin ve islevsel bir çalisma düzeni olusturmaya yardimci olur. Fakat sadece sinav günü alinacak ilaçlar, düsük bir olasilik da olsa yan etki yapabilir veya bünyesine uygun doz ayari yapilamaz olduklarindan tercih edilmemelidir. Birine iyi gelen bir ilaç digeri için sakincali olabilir. Ilaçlar aylar öncesi baslanmalidir. Deneme sinavlarina girerken de islevselligi degerlendirilmeli, dozu ayarlanmalidir. Uyku yorgunluk gibi olumsuz etkiler ortadan kalkacak sekilde, enerjik, rahat ve dikkatli bir çalisma ve sinav süreci planlanmalidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası