Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇOCUGUNUZUN VERIMLI BIR YAZ TATILI GEÇIRMESI IÇIN…

Karne günü yaklasirken anne babalari da bir telas sardi. “Uzun bir yaz tatili boyunca çocugum derslerinden uzak kalacak mi, tatili sadece oyun oynayarak mi geçirecek ya da tatil dönüsü uyum problemi yasayacak mi?” seklindeki sorular anne babalarin da kafasini mesgul ediyor. Karnesinde kirik not olan ögrencilerin velileri de ayni seklide huzursuz. Ancak birkaç tedbir alarak yaz tatilini çocugun en verimli sekilde geçirebilmesini saglamak mümkün. Memorial Hastanesi’nden Pedagog Dr. Melda Alantar yari yil tatili için anne babalara önerilerde bulundu.

Çocugunuzu kötü karne için suçlamayin

Bebeklik döneminde çocuklar dogal olarak ögrenme güdüsüne sahiptirler. Dogal ögrenme güdüleri olumsuz olarak etkilendigi zaman bilgiyi kavramak için çaba göstermezler. Çocuklarin ögrenme yeteneklerini etkileyen bazi durumlar vardir; ögrenme güçlükleri, dikkat eksikligi, uyum ve davranis sorunlari, gelisimsel bozukluklar, olumsuz yasam olaylari, geçis dönemleri- ilkögretimden liseye- gibi. Ailenin yüksek basari beklentisi ve ”tembel”, “sorumsuz” gibi olumsuz sifatlarla çocugu etiketlemesi onun kendine duydugu güveni zayiflatir. Bu nedenle aile ögrenciyi suçlamaktan kaçinmali, okul basarisizligi olarak tanimlanacak sorunu çözebilmek için çaba göstermelidir.

Çocugunuzun ögretmeni ile irtibat halinde olun

Ögrencinin gelisme gösterdigi ve zorlandigi alanlari belirlemek için çocugunuzla birlikte ögretmeniyle görüsün. Belli konularda basarili olamayan ögrencilere yönelik okulun kurs, etüd gibi özel düzenlemelerden yararlanin. Ailenizde ve çevrenizde size bu konuda destek olabilecek insanlari belirleyin.

Gerektiginde uzman yardimi almaktan çekinmeyin

Ögrenme güçlükleri, dikkat eksikligi gibi akademik basariyi etkileyen konularda okuldaki ögretmen ve psikolojik danismanlarin çocugunuzla ilgili kusku ve önerilerine önem verin. Gerekli durumlarda uzmanlardan yardim alin.

Tatilde ailenin bir araya gelmesi için firsatlar yaratilabilir

Örnegin aile paylasim geceleri düzenlenebilir. Haftada bir gece en az üç saati birlikte geçirin. Özellikle ergenlerin aile törenlerine ihtiyaçlari vardir. Aile baglarinin pekistirilmesi için genis aile olarak tanimlanan büyükanne, büyükbaba, hala, teyze, amca, dayi, yegen, kuzen v.b. yakinlarla paylasmak amaciyla ziyaretler düzenlenebilir. Sehir veya memleket disinda yasayan yakin akrabalarla görüsmek için düzenlenen geziler, genis aileyle kaynasma firsati sunduklari gibi, aile bireylerine dogduklari, büyüdükleri yerleri görme, anilarini tazeleme ve paylasma olanagi da saglarlar. Çocuklar anne-babalarin geçmise iliskin anilarini dinlemekten zevk alirlar.

Tatili de çocugunuzun kisisel gelisimine uygun olarak yönlendirmek elinize

Araba, otobüs v.b. ile yapilan yolculuklarda çocuklarin güzergahi haritalara bakarak takip etmeleri, trafik levha ve isaretlerini izlemeleri etkin ögrenmeyi saglar. Çevredeki tarihi ve dogal zenginlikleri tanimak ve yasayarak ögrenmenin gerçeklesmesine yol açar. Çocugun gelisimi sosyallesme sürecini de içermektedir. Bu nedenle kisiligini gelistirmesi için ilgileri dogrultusunda sportif ve sanatsal etkinliklerden yararlanmali, yasitlariyla birlikte ayni ortami paylasabilecegi kulüp, kurs gibi faaliyetlere katilmalidir.

Yaz okullari güzel bir alternatif

Yaz okullari ögrenci ve ailelerin tatil dönemini yararli sekilde degerlendirmelerine firsat taniyan kurumlardir. Özellikle ilkögretim ve lise çagindaki kiz ve erkek ögrenciler yaz okullarindan yararlanabilirler. Ancak aileler bu konuda çocuklarinin görüslerini almali, onlara katilacaklari yaz kamplari, tercih edecekleri spor dallari ve etkinlikler hakkinda seçim yapma hakki tanimalidirlar.

Yaz kamplari seçiminde göz önünde bulundurulmasi gereken diger unsurlar çocugun ilgi alani ve becerileridir. Anne-baba, egitimci ve uzmanlarin dikkatli gözlemleri ve incelemeleri ile çocugun ilgi alanlarinin belirlenmesi mümkündür. Sporla ilgilenmeyen ancak tiyatroyu seven bir çocugu sportif faaliyetler yerine, drama etkinliklerinin yer aldigi bir ortama yönlendirmek daha dogrudur.

Yaz okullari uzun süren egitim yilinin ardindan ögrencilerin gerginlikten uzaklasarak rahatlamalarini saglayan ortamlardir. Ögrenciler yeni arkadasliklar kurarak sosyallesirler, iletisim becerilerini gelistirirler. Yasitlarinin bulundugu ortamda kendilerini sinama, arkadaslariyla kiyaslama firsatini bulurlar.

Çocugunuz Yazin da Bilgisayarin Basindan Kalkmiyorsa Ne Yapabilirsiniz?

Okul döneminde bilgisayarin önünden kalkmayan çocuk yaz tatilinde de ayni davranisi sürdürüyorsa, anne-babalar bu aliskanliktan vazgeçmesi için ona yardimci olabilirler.

Öncelikle çocugun her gün bilgisayara ayirdigi zaman belirlenmelidir. Toplam süre okul öncesi çag çocuklarinda bir saatten, ilkögretim dönemi çocuklarinda iki saatten fazlaysa yetiskinler sinirlandirmaya gidebilirler. Onunla konusarak bilgisayar kullanacagi süre birlikte belirlenebilir. Çocugun beraber saptanan süreyi asip, asmadigi izlenmelidir.

Çocukla evle ilgili bir is yapmak sartiyla bilgisayar kullanma süresi kazanmasi konusunda bir sözlesme yapilabilir. Bilgisayar kullanmanin bedeli yüksek olursa çocugun istegi de azalabilir. Örnegin “Markete gidip, alisveris yaparsan yarim saatlik bilgisayar kullanma süresi kazanacaksin.”gibi.

Çocuklarinin özgüvenlerinin gelismesini isteyen anne-babalar onlardan bilgisayari, program ve oyunlari açiklamalarini isteyebilirler. Anne-babasindan daha çok bildigini düsünmek çocugun üzerinde olaganüstü etki yaratabilir!

Asiri kullanimi engellemenin en kolay yollarindan biri bilgisayari koridor veya ortak çalisma odasi gibi yetiskinlerin takip edebilecekleri bir yere koymaktir. Aile içinde birden fazla insan ayni bilgisayari kullanirsa çocuk sirasini bekleme, baskalarinin esyalarina saygi gösterme-disket, dosya- gibi sosyal beceriler gelistirir. Bunun yani sira çocugun bilgisayar ve interneti hangi amaçla kullandigi belirlenir, “chat arkadaslari” hakkinda bilgi toplanir.

Internet iyi kullanildiginda güçlü bir egitim aracidir. Ögrenciler çesitli kütüphanelerden yararlanma, uluslararasi yayinlari takip ederek proje hazirlama, bilgilerini derinlestirme olanagi bulurlar. Ancak internette ögrenciler zamanlarinin % 95’ini bosa geçirmektedirler. Bilgi alisverisinde bulunduklari sohbet odalarinda duygusal olgunluklarini asan, uygunsuz materyallere ulasabilmektedirler.

Ana-babanin bilgisayar dünyasi üzerindeki hakimiyeti artarsa, çocuklarla birlikte oyun oynayabilirler. Program ve oyunlarin içeriklerini denetleyebilirler. Onlari egitimsel degerler içeren oyunlara yönlendirebilirler. Bilgisayar oyunlarinin seçiminde çocuga yardimci olarak yas ve gelisimine uygun, siddet içermeyen programlar alabilirler. Üç-bes yas dönemindeki çocuklar için animsama, guruplandirma, göz-el koordinasyonuna iliskin görevler içeren programlar, 6-8 yas için okuma, yazma, mantik yürütmeyle ilgili etkinlikler, 9-12 yas için soyut kavramlar, ileri düzeyde sorun çözmeyi içeren materyaller seçilmelidir. Ayrica anne-babalar uygunsuz malzemelere ulasmanin önlenebilecegi denetim sistemleri hakkinda bilgi edinebilirler.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası