Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KANSER VE ENFEKSIYON : ISTENMEYEN BIRLIKTELIK!

-Kanser - enfeksiyon iliskisi

Kanser hastalarini ikiye ayiracak olursak özellikle kan hücreleri ile iliskili kanserlerde yani lösemilerde gerek hastaliga bagli kemik iliginin kanser hücreleri tarafindan isgal edilmesi, gerekse hastaligin tedavisi için kullanilan ilaçlarin kemik iligine zarar vermesi sonucu ortaya çikan beyaz kan hücrelerinde, özellikle nötrofil adini verdigimiz ve vücuda giren mikroplari yakalayarak ortadan kaldiran hücrelerdeki azalma hastayi mevcut hastaliginin olumsuz etkileri yaninda bir de enfeksiyonlar ile karsi karsiya getirir. Bu hasta grubundaki kayiplarin en önemli nedeni enfeksiyonlardir.

Diger kanser türü olan böbrek, mide, meme, bagirsak ve akciger gibi herhangi bir organda ortaya çikan kanserlerde ise tümörün mekanik etkisi veya yine kanser ilaçlarina bagli gelisen beyaz kan hücrelerinde azalmaya bagli olarak gelisen enfeksiyonlar da vardir. Bu hastalardaki enfeksiyonlarin tedavisi nispeten daha kolaydir.

Olayin diger boyutu ise herhangi bir mikroorganizmanin kansere neden olmasidir. Bu konuda degisik virüslerin kan kanserlerine, Hepatit B ve C virüsünün karaciger kanserine neden oldugu uzun yillardir bilinmektedir. Son yillarda ülser ve gastrite yol açtigi bilinen Helicobacter pylori isimli bakterinin mide kanseri ve mide lenfomasina yol açtigi gösterilmistir.

-Acaba hangi enfeksiyon ajanlari kansere neden olabiliyor?

Bunlari sayisi çok fazladir. Asagidaki tabloda bazi mikroorganizmalar ve yol açtiklari kanserler görülmektedir. Bu tabloya bakarak degisik etkenlere bagli enfeksiyonlari geçirenler veya halihazirda bu etkenleri tasiyanlarin gereksiz yere mutlaka kanser olacagim korkusuna kapilmalarinin yersiz oldugunu belirtmek isterim. Etkenlere baktigimizda çogu virüslerdir.

ETKEN YOL AÇTIGI HASTALIK YOL AÇTIGI KANSER

EBV Infeksiyöz Mono-Nükleoz (Öpücük Hastaligi) Bagisiklik sistemi baskilanmis hastalarda lenfomalar

Hodgkin hastaligi

Afrika’da Burkitt lenfomasi

Nazofarenks kanseri

Nazal T hücreli lenfoma

Human Herpes Virus-8 ? Kaposi sarkomu
Human Papilloma Virüsleri (HPV) Genital sigiller Serviks (Rahim agzi) kanseri
HCV Hepatit C enfeksiyonu Karaciger kanseri
HBV Hepatit B enfeksiyonu Karaciger kanseri
HIV AIDS Hodgkin disi lenfomalar
HTLV-I Tropikal spastik paraparezi
Myelopati
Yetiskinin T hücreli lösemi/lenfomasi
Helicobacter pylori Mide-Duodenum ülseri
Gastrit
Mide kanseri
Mide lenfomasi

-Her hastada bu etkenlerin kansere yol açmadigini söylediniz. Bunu biraz daha açar misiniz?

Etkenlere baktigimiz zaman özellikle Hepatit B virüsü (HBV) dünyada sigaradan sonra ikinci en sik kanser nedenidir. Tüm dünyada yaklasik 400 milyon kisinin, ülkemizde de 3-4 milyon kisinin HBV’nü tasidigi tahmin edilmektedir. Karaciger kanserinin en sik oldugu bölgelere baktigimizda HBV tasiyiciliginin en sik oldugu Güney Dogu Asya ülkelerini görmekteyiz. Özellikle son yillarda yapilan çalismalarda kanda dolasan HBV yükü ile dogru oranili olarak karaciger kanser riskinin arttigi gösterilmistir. Yine kronik hepatit B ve C’nin etkili tedavisi ile karaciger kanser riskinin de azaldigi gösterilmistir. Ülkemizde de maalesef tasiyicilik sikligi %4-5 civarindadir. Üç-dört milyon tasiyicinin çogunlugu saglikli tasiyici olup, bunlarda karaciger kanseri gelisme riski vardir. Fakat bu risk kronik hepatitlilere göre çok azdir. Ama yine de ülkemizde her yil 3-4 bin kisinin karaciger kanseri nedeniyle kaybedildigi tahmin edilmektedir. HBV enfeksiyonu açisindan sevindirici bir olay bu hastaligin etkin olan bir asisinin bulunmasidir. Bu özelligi ile hepatit B asilari karaciger kanserini de engelleyen bir asi olma niteligindedir. Ülkemizde her yenidoganin asilanmasi 10 yilini doldurmustur. Asilama oranlari da %95’lerin üzerindedir.

Mide kanseri ve lenfomasina yol açan Helicobacter pylori açisindan da toplumdaki dagilimina baktigimizda yasla beraber arttigini, tüm toplumun 40’li yaslarda %40’inda, 50’li yaslarda %50’sinde, 60’li yaslarda %60’inda bulundugunu bilmekteyiz. Kiside bulunmasi mutlaka ülser ve gastrite yol açmadigi gibi mide kanserine de mutlaka neden

olmamaktadir. Mide kanseri ve lenfomasi bu bakteriyi tasiyanlarin çok çok azinda ortaya çikmaktadir.

-Enfeksiyonlar neden ve nasil kansere dönüsmektedirler?

Enfeksiyon ajanlarinin yol açtigi kronik, uzun süren inflamasyon kanser gelisimine neden olmaktadir. Bu tür kanser gelisimine neden olan ajanlara Helicobacter pylori ve hepatit B ve C’yi örnek olarak gösterebiliriz. Virüsler genellikle hücrelerde büyümeyi, çogalmayi saglayan yollari aktive ederken, diger taraftan tümör gelisimini baskilayan ürünlerin inhibisyonuna neden olurlar.

-Antibiyotik tedavisi ile düzelen kanser var midir?

Helicobacter pylori’nin yol açtigi mide lenfomasi bu bakteriyi ortadan kaldiran degisik antibiyotikler ile önemli ölçüde gerileyebilmektedir.

-Kanseri asi ile önleyebilir miyiz?

HBV’nün sigaradan sonra ikinci siradaki kanserojen oldugunu söylemistim. Etkili bir asisi olmasi nedeni ile Hepatit B asisi ile HBV’ne bagli karaciger kanserleri önlenebilir. Hanimlard serviks kanserine Human Papilloma virus (HPV) yol açabilmektedir. HPV asilari da son yillarda kullanima girmistir. Bu açidan kanser önlemede kullanilan iki asi bulunmakta ve bu iki asi etkin olarak kullanilmaktadir.

Amerikan Hastanesi
Enfeksiyon Hastaliklari ve Klinik Mikrobiyoloji Bölümü
Prof.Dr.Fehmi Tabak
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası