Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Fenilketonurin Için Test Yaptirin

Adana Il Saglik Müdürü Dr. Alper Piskin, ''Hedefimiz yüzde 92.6 olan kan orani alimini yüzde 100’e çikarabilmek'' dedi.

Dogumun ilk 3 gününde bebegin topugundan alinan bir damla kanla teshisi konulan “Fenilketonuri” hastaligiyla mücadele konusunda önemli basarilar elde ediliyor. Çocukta zeka özürlülügü sorunun çözümü için ailelerin duyarli olmasi gerekiyor.ü

Adana Il Saglik Müdürü Dr. Alper Piskin, 1-7 Haziran “Fenilketonuri Haftasi” dolayisiyla kalitsal olan bu hastaligin Avrupa ülkelerinde 10 bin ile 30 bin dogumda bir, Türkiye’de ise 4 bin 500 dogumda bir görüldügünü bildirdi. Hastalikli doganlarin protein metabolizmasindaki bir enzimin eksikligi nedeniyle proteinli gidalarla beslendiklerinde kan ve vücut sivilarinda “fenilalanin” denen bir maddenin seviyesinin yükseldigini belirten Piskin, “Bu madde, beyin hücrelerini harap ederek çocugun ileri derecede zeka özürlü olmasina yol açiyor” dedi.

Piskin, “fenilketonuri” hastaligi olan çocuklarin ilk aylarda saglikli bebeklerden ayirt edilemedigini, ancak 5. ve 6. aylardan sonra oturma, yürüme, konusma gibi becerileri kazanamadiklarini anlatti. Piskin, bu çocuklarin, beyin gelismeleri normal olmadigindan baslarinin küçük kaldigini ve sik sik havale geçirebildiklerini bildirdi.

Piskin, anne ve babadan birinden bozuk gen alan çocugun tasiyici oldugunu, ikisinden de bozuk gen alindiginda hasta olma olasiliginin yüzde 25 oldugunu belirtti.

BIR DAMLA KAN SORUNU ÇÖZÜYOR

Piskin, “fenilketonuri”nin erken tani ile tedavi edilen bir hastalik oldugunu ve teshis için dogumun ilk üç gününde topuktan alinacak bir damla kanin yeterli olacagina isaret etti. Piskin, söyle devam etti: “Hayatin ilk 48-72 saatinde anne sütü ile beslenen çocugun topugundan alinan kan çok önemlidir. Ancak, bilinçsizligin de etkisi az da olsa bazi aileler bunu yaptirmiyor. Egitim çalismalariyla bu sorunu büyük oranda çözdük. Ailelerin büyük bir bölümü artik bir damla kanin çocuklarinin ömür boyu zeka özürlü yasamasini engelleyecegi biliyorlar.”

Piskin, tüm saglik ocaklarinda da kan aliminda kullanilan filtre kagitlarinin mevcut oldugunu belirterek, “Alinan kan, tahlil için Ankara’ya gönderiliyor. Eger, çocukta bu hastalik varsa ailelerine süratle ulasilarak tedaviye baslanmasi saglaniyor” diye konustu.

Piskin, teshis edilen hastaligin özel bir mama ile tedavi edildigine dikkati çekerek, ailelerin bu konuda duyarli olmasi ve gönüllü olarak saglik ocaklarina getirip bebeklerinden kan alimini saglamalari gerektigini sözlerine ekledi.

“ÜLKEMIZDE HER YIL 400-500 FENILKETONÜRILI BEBEK DÜNYAYA GELIYOR”

Bursa Saglik Müdürü Hüseyin Hüsnü Serdar, 1-7 Haziran tarihleri arasinda kutlanacak “Fenilketonüri Haftasi” dolayisiyla yaptigi yazili açiklamada, fenilketonürinin anne ve babadan çocuga geçen kalitimsal bir hastalik oldugunu bildirdi. Besinlerde bulunan “fenilalanin aminoasid” adli maddenin vücut tarafindan parçalanip disari atilmamasi sonucu ortaya çikan hastaligin, bebegin beyin gelisimini etkileyerek geri zekali olmasina neden oldugunu anlatan Serdar, metabolik ve kalitsal olan hastaligin Avrupa ülkelerinde görülme sikliginin 10 bin-30 binde bir oldugunu, Türkiye’de ise dogan her 3 bin-4 bin 500 bebekten birinde fenilketonüri görüldügünü kaydetti. Serdar, Türkiye’de yilda ortalama bir milyon 370 bin dogum oldugunu animsatarak, “Ülkemizde her yil 400-500 fenilketonürili bebek dünyaya geliyor” dedi.

Serdar, fenilketonürili bebegin dogumda normal oldugunu, ancak iki ay sonra yasitlarindan geri kalma, basini tutamama, asiri vücut hareketleri, kusma ve sara nöbetleri gibi belirtiler gösterdigini, ayrica idrarinin küf koktugunu anlatti.

Akraba evliliklerinin yüksek oranda olmasinin, hastaliginin sik görülme nedenlerinden biri olduguna isaret eden Serdar, bu nedenle dogumdan sonraki 24-72 saatte yeni dogan bebeklerin topuklarindan kan örnegi alinmasinin önemli olduguna dikkat çekti. Erken tani konuldugunda hastaligin tedavi edilebildigini belirten Serdar, hafta kapsaminda hastaligin önemini anlatmak amaciyla Çali, Maltepe, Fevziçakmak Saglik Ocaklari ile Ana Çocuk Sagligi Merkezi’nde egitim programlari yapilacagini söyledi.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası