Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


GÖZÜNÜZÜ DE BESLEYIN…

Dünya genelinde her yil binlerce kisinin görme kaybina ugramasina neden olan Yasa Bagli Makula Dejenerasyonu’nun (YBMD) yavaslatilmasinda

“mikro beslenme” anlamina gelen mikronütrisyon büyük önem tasiyor.

Halk dilinde “Sari Nokta” olarak da bilinen Yasa Bagli Makula Dejenerasyonu hastaliginda beslenme, uzmanlar tarafindan, en önemli ve “degistirilebilir” tek risk faktörü olarak nitelendiriliyor. Beyoglu Egitim ve Arastirma Hastanesi doktorlarindan Doç. Dr. Ziya Kapran, hizli gelisen ve diger gözde de olusma ihtimali bulunan makula dejenerayonunda ilerlemenin; günlük olarak yeterli miktarda antioksidan, Omega3 ve Luteinin alinabilmesi ile % 30 oraninda azaltilabilecegini belirtiyor.

Doç. Dr. Kapran, Omega 3’ün somon, morina ve ton baligi gibi derin deniz baliklarinda; Luteinin ispanak, brokoli gibi yesil sebzelerde ve sari renkli meyvelerde; antioksidanlarin ise bazi sebze, meyve, tahil ve baklagiller ile benzeri besinlerde bulundugunu belirtiyor. Doç. Dr. Kapran konuyla ilgili sunlari dile getirdi; “Bu besinlerin hergün yeterli miktarda alinmasi güç olabilir. Bu süreç mikronütrisyon ile de desteklenebilir. Bedenimiz ve tüm organlarimizda oldugu gibi gözümüz için de vitaminlerin çok büyük önemi var.”

“Gözlerimizi beslememiz için yeni yeni hayatimiza giren “mikronutrisyon” kavramini, bir baska deyisle “mikro beslenme”yi, vücut için gerekli besin desteklerinin istenen oranda alinmasi seklinde tanimliyoruz. Mikro hale getirilmis vitamin/besin destekleri vücudumuzun ihtiyaci olan vitaminlerin yeterli miktarda alinmasinda büyük rol oynuyor. Makula dejenerasyonunda mikro beslenme hastaliga yakalanma riskinin azaltilmasinda ya da ilerlemenin yavaslatilmasinda büyük rol oynuyor.”

YBMD NEDIR ?

Gözün makula ismi verilen ve keskin görmeden sorumlu bölümünün hasarlanmasi sonucu ortaya çikan göz hastaligidir. Genellikle 50 yas üzerinde görülen YBMD, en önemli görme kaybi nedenlerinden biridir. Bazi hastalarda sikayetler basladiktan hemen sonra hizli bir görme kaybi meydana gelebilir. Görme kaybi yasayan hastalarin görememe orani % 100’e yaklasir. Bu hastalikta erken teshis çok önemlidir. Erken teshis ve tedavi ile görmenizin korunmasi veya daha fazla bozulmasinin engellenmesi mümkün olabilir. Bir ülkede ortalama yasam süresi arttikça bu hastaligin görülme sikligi da artmaktadir. Hastaligin en çok görüldügü 65 ve üzeri yaslarda risk orani %30 civarindadir. Bir gözünde YBMD bulunanlarin yaklasik %40’inda 5 yil içinde diger gözde de YBMD gelisebilmektedir.

YBMD TIPLERI:

YBMD, kuru tip ve yas tip olmak üzere ikiye ayrilir. Kuru tip, daha sik görülmekte (%85-90) ve daha yavas ilerlemektedir. Yas tip ise daha az görülmekte (%10-15) ve kalici görme kayiplarina neden olabilmektedir. Yas tip YBMD, bu hastaligin neden oldugu görme kaybinin %90’indan sorumludur. Kuru tip YBMD bazen yas tipe dogru degisim gösterebilir.

YBMD BELIRTILERI NELERDIR?

YBMD’de görme keskinliginin azalmasi, bulanik görme, görme alaninin ortasinda siyah noktalar, renk görmenin azalmasi, renkleri soluk ve donuk görme, çizgileri dalgali, kirik, egri veya silik görme, hastaligin bilinen belirtileri arasinda yer almaktadir. YBMD’ye bagli görme azalmasiyla beraber okuma-yazma, televizyon izleme, araç kullanma, spor yapma ve yemek yapma gibi bazi aktivitelerin yapilmasi zorlasabilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası