Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Içindeki güç basariyi artirir...

Ögrenciler için yaklasan üniversite sinavlari ile birlikte artan sinav kaygisinin basarisizliklara ve yil kayiplarina sebep olmamasi gerekir. Ögrencilerin okula ilk basladiklari günden itibaren sürekli bir hazirlik halinde olmalari ve sürekli sinavlara tabi tutulmalari sinav kaygisina neden oluyor. Ögrencilerin sinav öncesinde yasadiklari stresin olusturdugu karmasik fizyolojik ve duygusal tepkilerin tümünü kapsayan sinav kaygisini atlatmalari için bazi özel methodlar bulunuyor. Bu dönemi basarili bir sekilde geçirebilmek için heyecani, kaygiyi, stresi bir kenara birakmak ve sinav engelinin ötesindeki hedeflere konsantre olmak gerekiyor.

Uzun süredir üniversiteye hazirlik sinavina çalismanin ve sinav tarihinin yaklasiyor olmasinin sonucunda da ögrencilerin gözle görülür sekilde endise hali yasiyor olmalari olasidir. Bu ögrencilerin girecekleri sinavlarin sonucunda elde edecekleri akademik basari ya da basarisizligin hayatlarina getiri/götürülerini yorumlamalari sonucunda sinav öncesinde yasadiklari stresin olusturdugu karmasik fizyolojik ve duygusal tepkilerin tümüne “sinav kaygisi” denilir.

Ögencilerin yasadigi sinav kaygi belirtileri üç ana grupta toplanilabilir. Bunlar:

Duygusal Belirtiler: Sinirlilik, endise/kaygi, panik, güvensizlik, çaresizlik, bunalti/sikinti hissiyati, karamsarlik, vb.

Zihinsel (Davranissal Belirtiler): Unutkanlik, konsantrasyon/dikkat güçlügü. Kaçinma davranislari (ders çalismayi erteleme ve bahaneler uydurma gibi), kaçma davranislari (sinavi bitirmeme gibi), vb.

Fiziksel (Psiko-somatik Belirtiler): Çarpinti, nefes darligi, uyku düzensizligi, istah artisi/azalmasi, titreme, bas dönmesi, ates basmasi, bulanti, kusma, ishal, kan basincinin artis, vb.

Yukarida anlatilan sinav kaygi belirtilerinin yasanmasinin öncelikli nedeni, sinavin kendisinden ziyade sinavla ilgili yapilan yorumlarinin ögrencinin davranislarini etkilemesidir. Bunu biraz açacak olursak, sinav kaygisi yasayan ögrenci:

Performansi ile ilgili olumsuz beklentilerde olabilir. (“Ben yeterince iyi degilim,” “Yeterince zeki olmadigimdan yapamayacagim.” vb.)

Sinava yanlis/olumsuz anlam yükleyebilir ve/veya kendini alternatifsiz birakabilir. (“Bu sinavi geçmezsem hayatim bitecek,” “Bu sinav benim ne kadar zeki ve basarili bir ögrenci oldugumu gösterecek,” vb.)

Önceki deneyimlerdeki fizyolojik tepkilerin tekrarlayacagi korkusu yasayabilir. (“Daha öncekiler gibi ellerim titriyor, basim agriyor, midem bulaniyor. Yine basarisiz olacagim,” vb.)

Baskalariyla kendini kiyaslama içine girebilir. (“Herkes benden daha iyi,” “Ayse kesin yine daha iyi puan alacak,” vb.)

Çevrenin kendisini yargilama endisesi yasayabilir. (“Bu sinavi geçemezsem aileme rezil olurum,” “Eger basaramazsam, herkes ne düsünür,” vb.)

Sinav kaygisi yasayan ögrenci olumsuz düsünce yapisi disinda da belli basli bir kaç sebep dolayisiyla bu endiseyi deneyimliyor olabilir. Bunlar:

Sinava gerçekten hazirlanmamis olmak
Fizyolojik ihtiyaçlarin karsilanmamasina bagli olarak düsük performansla sinava girecek olmak (Bir gece öncesinde alkol kullanmis olmak, uyumamis olmak vb.)
Ailesinden/çevresinden basarili olmasina dair baski altinda tutulmak olabilir.

Yasanan bu kaygi ile basa çikma methodlarini ise sinav öncesinde ve sirasinda yapilabilecekler olarak ikiye ayirilabilir.

Sinav öncesinde kullanilabilecek methodlar:

Zihinsel Methodlar:

Ögrencinin kendini ve yeteneklerini tanimasi ve olasi beklentiler içine girmesi. (Bunun saglikli bir sekilde yapilmasi sinava mümkün oldugunca iyi hazirlanilmasina ve sinav konusuyla ilgili bilgiden emin olunmasi ön kosuluyla gerçeklesir.)

Sinava yüklenen anlamin netlestirilmesi ve seçeneksizligin önlenmesi (Bu sene sinavi kazanamazsam bir sonraki sene tekrar girebilirim veya diger alternatiflerim sunlar sunlar olabilir gibi)

Meli/ Mali düsünce kaliplarinin farkina varilip yeniden yapilandirilmasi (Sinavi kazanmaliyim yerine sinavi kazanmak istiyorum vb.)

Bedensel Methodlar:

Solunum Egzersizleri: Bir uzmandan ögrenilebilecek ve bedenin rahatlamasini saglayacak methodlardir
Gevseme Egzersizleri: Yine bir uzmandan ögrenilebilecek ve bedenin rahatlamasini saglayacak methodlardir
Fizyolojik ihtiyaçlarin karsilanmasi: Düzenli uyku, beslenme, spor yapma vb

Sinav sirasinda uygulanabilecek basaçikma methodlarinin baslicalari ise:

Konsantre olmak
Süreyi iyi kullanmayi hedeflemek
Heycanlandigi hissedildiginde veya bir soru karsisinda zorlanildiginda panik yapmak yerine baska bir soruya geçilmesi ve bu rahatsiz edici duygunun kisa bir süre içinde geçecegine inanilmasi
Sinavda kolay gelen kisimlarin önce yapilmasi
Fiziksel olarak rahat olmak (Kiyafetlerin ona göre ayarlanmasi, kaygi hissedildigi anda kisa bir nefes egzersiziyle kayginin azaltilmasi, vb.)

olarak siralanabilir.

Son olarak unutmamaliyiz ki, sinav kaygisi ögrenilen bir davranis biçimidir. Kaygi ile ilgili ögrenilen bu bilgi yeniden yapilandirilarak kaygi ortadan kaldirilabilir. Yukardaki öneriler uygulandigi halde ögrenci hala sinav kaygisi ile ilgili bir sikinti yasiyorsa bir uzmandan yardim almasi yararli olacaktir. Böyle durumlarda uzman, danisaninin çarpitilmis düsünce kaliplariyla Bilissel Davranisçi methodlarla ve travmatik anilari ile onlari tekrar yapilandiran sistemlerle çalisilacaktir. Bu tip yardimlarin çok kisa sürede etkin sonuçlar verdigi bilinmektedir.

Amerikan Hastanesi
Psikoloji Bölümü
Uzman Psikolog Asli Akkan
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası