Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


GEBELIK VE YAZ AYLARI

Yaz sicaklarinda özellikle hamile bayanlarin dikkat etmesi gereken bazi noktalar bulunmaktadir.

Bunlardan bazilari sunlardir:

* Gebelik döneminde günesten bilinçli sekilde yararlanmak gerekir. Günes bir D vitamini kaynagidir. Kemikleri, vücut savunma sistemini ve insan psikolojisi üzerinde olumlu etkileri vardir. Ancak günes isinlarinin en dik geldigi saatler arasinda yani saat 11 ile saat 15 arasinda güneslenmemek, Direk günes isinlarina uzun süre maruz kalmamak gerekir.

* Gebelikte vücudun sivi ihtiyaci artacagindan her gün bol miktarda sivi alimina dikkat edilmelidir. Günde en az 2-3 litre sivi alimi sarttir. Bol su, taze meyve sulari, az yagli ayran seçenekler arasindadir. Hava sicakliginin artmasiyla vücut isimiz da yükselecek; dehidratasyon dedigimiz vücudun susuz kalma riski artacaktir. Böyle durumlarda erken dogum riski artisi, tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlari, kabizlik, basur gibi pek çok durumla karsilasma riski de artar.

Hem idrar çikisini arttiran kola, kahve, çay gibi içeceklerden hem de su tutucu özelligi olan gazli soda gibi içeceklerden çok miktarda alinmamalidir.

* Sicaklarla birlikte artan besin zehirlenmelerine dikkat edilmelidir. Açikta uzun süre beklemis gidalarda kolayca mikrop üreyebilecegi unutulmamalidir.

* Gebelikte melanin denen pigment hormonu daha yüksek seviyelerde oldugundan günes isinlarinin yüzde ve ciltte leke olusturma riski daha fazladir. Yüksek koruma faktörlü günes kremleri tercih edilmelidir. Ayrica kaliteli günes gözlükleri ve korumali sapkalar, mantar enfeksiyonunu engelleyici ter emici rahat, açik renk kiyafetler günes isigini yansittigindan tercih edilmelidir.

* Havuzlarin hastaliklarin yayildigi önemli alanlardan biri oldugunu unutmamak gerekir. Denizin dezenfektan özelligi oldugundan bulasici hastaliklari havuzdan daha kolay kapmak mümkün oldugundan havuz yerine deniz tercih edilebilir. Havuz tercih edilecekse de sürekli denetlenen havuzlar kalabalik olmadigi zamanlarda tercih edilmelidir. Hamile bayanlar 15-20 dakika gibi kisa süreli denize girip tekrar gölgelik alanlari tercih edebilirler.

Gebelikte havuz veya deniz içerisinde kültür fizik hareketleri yapmak sagliklidir. Havuz veya deniz içerisinde olusabilecek kramplara karsi yalniz yüzülmemesi de tavsiye edilir.

* Anne adaylari dar olmayan gebeler için tasarlanmis olan mayolar tercih etmelidirler. Deniz veya havuzdan çikildiginda mayo degistirilerek kuru mayo ile 15-20 dakika güneslenilebilir.

* Gebelikte yaptiginiz egzersizlerde bol bol ara verip soluklanmali ve susamayi beklemeden bol su içilmelidir. Ayrica günes altinda spor yapilmamalidir.Gebelerin esleriyle yapacaklari sabah ve aksamüstü yürüyüsleri hem fiziksel hem de psikolojik açidan çok yararlidir. Yaz dönemi boyunca, hamilelik döneminde yapilabilecek sporlarin en uygunu yürüyüs, yüzme ve yoga olabilir.

* Sicaklarda terlemeyle kaybedilen tuz ve mineraller bol sivi alimin yani sira taze meyve ve salatalarla da karsilanabilir. Et, süt ,yogurt,peynir gibi temel protein kaynaklarini da tüketirken az yagli olmasina özen gösterilmelidir. Sik sik yapilan ilik duslarin hem rahatlatici, nemlendirici özelligi vardir hem de terlemenin yaratabilecegi mantar enfeksiyonlarindan korur.

* Genel olarak son 3 aylik gebelik döneminde uzun süreli yolculuk tavsiye edilmez.

* Gebelikte gideceginiz tatil yerinin de temiz, havalandirmasi olan, hastaneye yakin bir yer olmasi tercih edilmelidir.

Hepinize iyi bir yaz diliyorum.

Kaynak: Group Florence Nightingale
Doç. Dr. Alin Basgül Yigiter
Özel Kadiköy Florence Nightingale Hastanesi
Kadin Hastaliklari Ve Dogum Uzmani
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası