Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BILINÇSIZ SPOR KALBI VURUYOR

Saglikli bir vücut için spor yapmaya karar verdiniz. Ruhunuz buna hazir ama ya bedeniniz? Spor ayakkabilarinizi giymeden önce kalbinizi mutlaka spora hazirlayin. Memorial Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Türker Baran, spor öncesi kalp sagligi açisindan alinmasi gereken önlemler hakkinda bilgi verdi.

Bedeniniz de Yaza Hazir Olsun

Soguk, uzun süren bir kis mevsimini geride biraktik. Günesli yaz günleri geri geldi. Kisin sogugu, metabolizmamizi yavaslatti. Karanlik ve uzun geceler boyunca karbonhidrat ve seker üretimimizi artirdik. Soguk ve yagisli havalar pek çogumuzu disari çikip egzersiz yapmaktan alikoydu. Kondüsyonumuz azaldi, kilo aldik. Simdi kimimiz saglik sebepleri, kimimiz ise estetik nedenlerden ötürü yeniden fit olmak, kondüsyon kazanmak için egzersiz yapmaya hazirlaniyoruz. Ancak bunun için bedenimizi ter dökmeye hazirlamamiz çok önemli.

Kisi Önce Kendi Bedenini Tanimali

Bir spor müsabakasinda ya da antrenmanda, kimi zaman amatör kimi zaman da profesyonel bir sporcu sahada hayatini kaybedebilmektedir. Bu tür olaylarda genellikle ölüm sebebi biraz da genelleme yapilarak ‘kalp krizi’ olarak bildirilmektedir. Oysaki taniyanlar, o kisinin daha önce bir hastaligi olmadigini anlatirlar. Peki bu kisi sporcu kimligine ragmen, lisans alirken geçtigi onca saglik kontrolüne ragmen nasil olup da bir kalp hastaligi nedeni ile kaybedilmektedir? Saglikli vücuda sahip insanlar trajik bir sekilde ölümle karsilasirken kendilerini; sahillere, sahalara, spor salonlarina atan, kimisi ruhen kimisi bedenen genç bireyler aslinda sonu bilinmez maceralara mi atilmaktadirlar? Ya kalp krizlerinin, hipertansiyonun travmaya ugradigi kalplerini zorlamaya, zedelenmis kalp kapaklarini daha fazla mesai yaptirmaya hazirlanan hastalari egzersiz yapmaya davet eden hekimler gerekli önlemleri almiyor mu? Elbette hayir. Kisinin, direksiyona geçmeden önce aracini tanimak ve aksayan noktalarini kontrol ettirerek, onu nasil kullanmasi gerektigi konusunda egitim almasi sartsa, vücudunu da ayni sekilde tanimasi gerekmektedir.

Sporculari Öncelikle Hangi Kalp Hastaliklari Tehdit Etmektedir?

Egzersiz sirasinda vücudun toplam oksijen ihtiyaci dinlenme durumundakinin 12 katina çikar. Bu talebi, dakikada pompaladigi kani 42 litreye kadar artirabilen kalp karsilar. Bunu önce dakikadaki artis hizini artirarak, sonra da kasilma ve gevseme sirasindaki hacimlerini ayarlayarak saglar. Vücutta kan akisi bu sirada aktif olmayan kaslardan egzersize katilan kaslara kayar. Tipki agirlik kaldiran kisilerin kas yapmasi gibi, kalp de is yükü arttiginda zamanla kas yapar. Esas olarak kanin vücuda pompalanmasindan sorumlu sol karincigin hacim ve kas yapisinda artis olur. Bu artis genelde ileri boyuta varmaz, ancak uzun dönemde olumsuz gelismelere zemin hazirlayabilir. “Atlet ya da sporcu kalbi” düzenli egzersizle saglanabilecek, kalbin sol karincigindaki artis ve dinlenme durumundaki kalp hizinda düsüsle, yüksek tempodaki egzersizi uzun süre devam ettirebilme yeteneginin kazanilmasi olarak açiklanir. Ani, beklenmedik ölümler sporcularda özellikle gençlerde nadir görülse de dramatik bir olaydir. Otuz yasin altinda ani ölüm yüz binde 2 -7 kiside görülür ki bunlarin % 8’i egzersizle ilgilidir. Otuz yasin üzerinde görülen ani ölüm ise yüz binde 50-60’tir. Bu ölümlerin % 2-3’ü egzersiz sirasinda meydana gelir. Otuz bes yasin üzerindeki sporcularda en sik görülen ölümler kalbi besleyen damarlardaki (koroner arterler) hastaliklarindan kaynaklanir. Aslinda koroner rahatsizliklar tüm dünyada birinci sirada yer alan bir ölüm nedenidir.

Dogumsal Kalp Hastaliklari Da Sporculari Tehdit Ediyor

Sporla yogun olarak ugrasanlarda diger insanlardan farkli olarak dogumsal koroner arter anomalileri de ölüm nedeni olarak üst siralarda yer almaktadir. Otuz bes yasin altinda ise önde gelen ölüm sebebi ‘hipertrofik kardiyomiyopati’ adi verilen, kalp kasindaki simetrik olmayan kalinlasma ile olusan rahatsizliklardir. Sag kalbi tutan ve ilk belirtisi hayati sonlandiran bir ritim bozuklugu olan aritmojenik sag kalp displazisi de egzersiz sirasindaki kayiplarin önde gelen nedenlerinden birisidir. Yine sessiz kalmayi becerebilmis kalp kapak hastaliklari, kimi zaman gribe benzer genel yakinmalardan baska bulgu vermeyen ancak kalp kaslarinda ileri derecede yetmezlikler meydana getiren kalp kasi iltihaplanmalari, miyokarditler ve kardiyomiyopatiler, saglikli oldugu düsünülen bireylere egzersiz sirasinda kötü sürprizler yasatabilmektedir.

Basit Kontroller Hayat Kurtariyor

Ancak tüm bu tehlikeler, kisiyi egzersiz yapmaktan alikoymamalidir. Yapilacak, çogu zaman çok da zaman alici ve masrafli olmayan bir inceleme, kalp sagliginizin durumunu, aktif spor yapmaniza engel bir durum olup olmadigini ortaya çikarmaya yetecektir. Spor esnasinda ani ölüm riskinin belirlenmesinde klasik fizik muayene bulgularinin, rutin kan biyokimyasinin degerlendirilmesi disinda istirahat EKG’si, egzersiz testi ve ekokardiyografi çok önemlidir. Istirahat EKG’sinde normal disi degisiklikler bulunan kisiler mutlaka ekokardiyografi ile egzersiz testlerine yönlendirilmeliler. Spor uzun ve saglikli bir yasam için vazgeçilmez bir gerekliliktir. Sevdiklerinizle mutlu ve saglikli bir hayat sürebilmeniz için spor yapmaya karar vermeniz, kendiniz için alacaginiz en güzel kararlardan birisi olacaktir. Ancak unutmayin, spor yapmaya baslamadan önce ve sonrasinda yaptiracaginiz düzenli kontroller, sizi karsilasabileceginiz pek çok saglik riskinden koruyacaktir…
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası