Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÖNCE DISÇI KOLTUGU SONRA NIKAH MASASI!

Yazin gelmesiyle birlikte dügün sezonu da açildi! Beyaz gelinligi ve damatligi içinde kusursuz görünmek ve inci gibi dislere sahip olmak isteyen çiftler, nikahtan önce solugu dis hekiminde aliyor. Bleaching yöntemiyle bembeyaz dislere kavusan gelin ve damat adaylari, böylece nikah masasinda beyaz bir gülümsemeyle ‘evet’ demenin mutlulugunu yasiyor…

Dügün mevsiminin baslamasiyla birlikte gelin ve damat adaylarini estetik telasi sardi! Gelinligi içinde kugu gibi zarif, damatligi içinde bir jön kadar yakisikli olmayi hayal eden çiftler, o özel günlerinde kusursuz görünmek için planlar yapmaya basladi. Gelin ve damat adaylarinin dügün günü için kurduklari estetik hedeflerinden biri de bembeyaz dislerle gülümsemek… Bu nedenle çiftlerin nikah öncesinde kendilerine gelerek ‘bleaching’ yani dis beyazlatma yöntemi uygulattigini belirten Medical Park Bahçelievler Hastanesi Dis Hekimi Diler Karakaya, dis beyazlatmanin yalnizca dügünlerde degil, diger özel günlerde de basvurulan bir dis estetigi yöntemi oldugunu vurguluyor. “Nisan, dogum günü ve mezuniyet töreninin yani sira özellikle is görüsmelerinden önce de bize gelerek dislerini beyazlatiyorlar” diyen Dis Hekimi Karakaya, dis beyazlatma yöntemleri hakkinda bilgiler verdi:

Dis beyazlatma nedir?

Dis beyazlatma; dislerin yüzeyindeki gözenekli mine yapisinda olusan renkli, organik ve inorganik maddelerin dis beyazlatma jelleri ile giderilmesi islemidir.

Neden dis beyazlatmaya ihtiyaç duyuluyor?

Modern toplumlarda kisiler, dislerinin görünümüne hayli önem veriyorlar. Dislerdeki sekil ve renk bozukluklari psikolojik rahatsizliklara neden olabiliyor. Dis hekimliginde estetik ve restoratif maddelerin gelismesi sayesinde pek çok renk, sekil ve konum bozukluklari kolaylikla çözümlenebiliyor. Bunlarin arasinda yer alan renklenmis dislerin beyazlatilmasi (bleaching) yöntemi, diger restoratif metotlara kiyasla daha ekonomik, kolay ve zahmetsizdir.

Kadinlar mi yoksa erkekler mi daha çok dis beyazlatmak istiyor?

Bu soruya genelde kadinlar diyebilirdik! Çünkü biliriz ki kadinlar için estetik her zaman daha ön plandadir. Ama artik erkekler de kadinlar kadar dis estetigini talep ediyor; yani aralarin da pek fark yok diyebiliriz.

KARIYER ÖNCESI BLEACHING!

Özellikle belli zamanlarda talep artisi oluyor mu?

Evet; kisiler kendileri için önemli ve anlamli olan günler öncesinde bize gelerek dislerinin daha beyaz olmasi için neler yapabileceklerini soruyorlar. Özellikle nisan, dügün, dogum günü, mezuniyet töreni ya da düzenlenecek bir parti öncesinde gelerek dislerini beyazlatmak istiyorlar. Böylelikle kendilerini o gün daha güzel hissediyorlar, daha rahat gülümsüyorlar. Bir de is görüsmeleri öncesinde gelip dislerini beyazlatanlar da var. Onlar da bu sayede görüsme sirasinda kendilerine daha güvenli ve daha rahat oluyorlar, karilarindaki kiside daha olumlu bir imaj çizdiklerini düsünüyorlar.

Disler neden beyazligini kaybediyor?

Dislerin olusumlari esnasinda meydana gelen yapisal bozukluklar, çocukken veya anne karnindayken kullanilan bazi antibiyotikler, yedikleriniz ve içtiklerimiz (sigara, çay ve kahve gibi boyayici alanlar) ve içilen sulardaki flor miktari dislerimizde renklesme yapabilir.

Dislerde iki çesit renklenme olusur:

Iç renklenme: Disin içine nüfuz etmis ve firçalama ile giderilemeyen lekelerdir. Dislerin olusumlari sirasinda olusan yapisal bozukluklar da (ilaçlara bagli veya fazla flor alimina bagli vb.) bu sinifa girer. Beyazlatma islemi bu tip vakalarin büyük bir kisminda çok basarili olur.

Dis Renklenme: Dis yüzeyine sigara, çay, kahve ve kola gibi boyayici bazi gidalardan yapisan renklenmelerdir. Çogunlukla dis tasi temizligi ve sonrasinda bu lekelerden kurtulmak mümkündür.

Farkli renklenmeler farkli tedaviler gerektirir. Bu sebeple ne tip bir tedavi yapilmasi gerektigine dis hekiminizin karar vermesi en dogrusudur.

EVDE DE BEYAZLATABILIRSINIZ

Dis beyazlatma yöntemleri nelerdir?

Beyazlatma islemi iki sekilde uygulanir:

Ofis ortaminda bir saat içinde gerçeklestirilen Power Blaeching; beyazlatici jel ve isiktan olusan, kisa sürede dis rengini 3-4 ton açabilen en hizli, güvenilir ve etkili beyazlatma sistemidir.

Evde dis beyazlatma (Home Bleaching); agizdan alinan basit bir ölçü ile kisiye özel hazirlanan plastik agizliklarin içine jeller konularak yapilan beyazlatma islemidir. Ortalama 5-7 günde istenen beyazlama saglanir. Günde 4-8 saat takilmasi gereklidir (renge ve jele bagli olarak degisebilir).

Herkes dis beyazlatabilir mi?

Herkes beyazlatabilir ancak beyazlatma öncesi dis hekimi muayenesinden geçilmesi gerekir. Agzinda ilerlemis çürükleri ve ilerlemis diseti hastaligi olanlar, tedavilerini yaptirdiktan sonra beyazlatma islemini uygulatmalidir. Bunun disinda büyüme ve gelisimini tamamlamamis kimselere önerilmemektedir. Ayrica gebelere ve emziren annelere de dikkatli yapilmalidir.

Beyazlatma güvenli midir yoksa dislere zarar verir mi?

Yapilan arastirmalar ve mikroskopik çalismalar; yüzde 10 beyazlatma solüsyonu kullaniminda hiçbir zarar olmadigini göstermistir. Yapisal degisiklik ve kalici hasar olustugunu gösteren tek bir arastirma bile yoktur. Farkli konsantrasyonda ilaçlar da kullanilabilir ancak bunlarin da nasil ve ne kadar kullanilacagina doktorunuz karar verecektir.

Disler herkeste ayni oranda mi beyazlar?

Herkeste ayni oranda olmaz; renginin ne kadar açilacagi disin yapisina göre degisir.

Dis beyazlatmanin yan etkileri nelerdir?

Bütün beyazlatma jelleri az çok hassasiyete sebep olur. Soguk-sicak içeceklere ve havaya bile karsi olusan bu hassasiyet rahatsizlik verir. Bu, normal ve beklenen bir yan etkidir. Hassasiyet 24-48 saat içinde geçmezse beyazlatici kullaniminin kesilmesini tavsiye ederiz. Hassasiyet durumunda, dis hekiminizin uygulayacagi florür ve size önerecegi dis macunu veya kremleri bu dis hassasiyetini azaltacaktir. Hassasiyeti azaltmak için içerisinde potasyum nitrat bulunduran dis macunlari da ise yarar.

LIFLI BESINLER DISLERI TEMIZLER

Beyazlatma jeli; kaplama, porselen ve kuronlari da beyazlatir mi?

Bütün beyazlatma maddeleri dogal dis yapisi üzerinde çalisirlar. Bu demek olur ki porselen kaplama kuron ve köprüler beyazlamazlar. Yeni beyazlamis disinizin rengine uyma si için bütün bunlarin degismesi gerekebilir.

Beyazlatmanin etkisi ne kadar sürer?

Beyazlatma isleminden alinan sonuç, kisinin dis yapisina bagli olarak degisir ve yaklasik 6 ay-2 yil arasinda sabit kalir. Tabii ki bu süre kisinin kendisine de baglidir. Beyazlatma sirasinda ve sonrasinda en az iki hafta disleri boyayan maddelerden uzak durulmalidir.

Dislerin sararmamasi için pratik önerileriniz nelerdir?

Çay, kahve ve kola gibi renklendirici içeceklerin tüketimini azaltip, mümkün oldugu kadar lifli yiyecekler tüketilmelidir. Agiz ve dislerin rutin bakimlarina dikkat etmemiz gerekir. Lifli gidalar elma havuç gibi sebze ve meyveler, tahil gruplaridir. Lifli gidalarin dislerimize en büyük faydasi mekanik temizlik yapmasidir. Günümüzde islenmis ve rafine yiyecekler yendigi için dislerimize daha çok yapismakta böylece hem dis tasi olusumu hem de çürük olusumu artmaktadir buna bagli olarak renklesmelere de neden olmaktadir. Hem dengeli beslenmek hem de dislerimizin sagligi için lifli gidalara diyetimizde mutlaka yer vermeliyiz.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası