Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Göz sagligi ve kaliteli gözyaslari için beslenmenize önem verin

Saglikli beslenme günümüzde son derece önemlidir. Beslenme, insanin büyüme, gelisme, saglikli ve üretken olarak uzun süre yasamasi için gerekli olan besin ögelerini yeterli miktarlarda alip vücudunda kullanmasidir. Ancak yakin zamana kadar beslenmenin gözlerimizi ve görme sistemimizi nasil etkiledigi hakkinda pek az sey konusulmustur.

Gözlerimiz vücudumuzun diger herhangi bir organi gibi olup, beynimizin bir uzantisidir. Göz ve beyin vücut agirliginin yalnizca %2’sini olustururken, alinan besinlerin %25 kadarina gereksinim duymaktadirlar. Dolayisiyla gözlerin uygun sekilde besleniyor olmalari, görmenin sürdürülmesi için oldugu kadar, göz sagligi için de önemlidir.

Kuru göz, gözyasi filminin kalitesindeki veya miktarindaki bir sorundur. Bu sorun gözlerde kuruluk, kizarma, yanma, batma veya yasarma belirtilerine yol açmaktadir. Ayrica gözler isiga çok hassas hale gelebilir. Kuru göz kullanilan ilaçlar, alerji, sistemik hastalik gibi rahatsizliklarin ve bilgisayar kullanimi ya da düsük nem gibi çevresel faktörlerin sonucunda gelisen ciddi ve oldukça yaygin bir hastaliktir. Bu hastalik 40 yas üzerindeki kadinlarda daha sik görülebilmektedir.

Çukurova Üniversitesi ögretim üyelerinden Doç. Dr. Altan Özcan kuru göz hakkindaki en son çalismalarin beslenme yaklasimina da yönelmekte oldugunu belirtmekte olup; “Eklemler, saglikli gözler ve vücudun normal yaglanmasi için beslenmemizde esansiyel yaglar gereklidir. Bu yaglar vücudumuzda sentezlenemediginden disaridan alinmak zorundadirlar. Çoklu doymamis yaglar yani Omega-6 (hidrojenlenmemis) ve Omega-3 yaglari göz sagligimiz için önemli besin kaynaklaridir. Son yillardaki çalismalar özellikle Omega-3’ün kuru göz, blefarit, prematür retinopatisi, yasa bagli maküla dejenerasyonu gibi pek çok göz rahatsizliklarinin tedavisinde faydali oldugunu göstermistir. Bu yaglar soguk su baliklari, keten tohumu ve cevizde bulunmaktadir. Omega yag asidlerini vücudumuza alirken aradaki dengenin korunmasi da önemlidir. Institute of Medicine Newyork’un önerdigi günlük alim miktari 4:1’dir; kuru göz gelisme riskini azaltmak için ayni Omega-3 yag asidinin en fazla dört kati kadar Omega-6 yag asidi alinmalidir.” dedi.

Not: Bu kisa makale, gözün ve görmenin bütün yönlerini herkesin anlayabilecegi bir sekilde anlatan bir kitap olan "Gözleriniz için akilli ilaç"dan alinmistir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası