Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


TÜRKIYE'DE “KALITSAL KAN HASTALIKLARI, LÖSEMI VE LENFOMA” SIK GÖRÜLÜYOR

Türkiye'nin Akdeniz bölgesindeki illeri basta olmak üzere, Ege Bölgesi'nin kiyi illeri ve göçler nedeniyle Istanbul gibi büyük sehirlerde kalitsal kan hastaliklari yogun olarak görülüyor. Acibadem Adana Hastanesi Çocuk Hematolojisi Uzmani Prof. Dr. Bülent Antmen, ailelerin kan hastaliklarina karsi duyarli ve dikkatli olmasinin önemini vurgulayarak “Özellikle Akdeniz anemisi olarak bilinen talasemi de çocuk dogduktan sonra ilk 6 ay normal görünebilir. Ancak altinci aydan sonra çocukta hizla ilerleyen solukluk, karaciger ve dalak büyümesi olur. Bu bazen aileler tarafindan fark edilemeyebilir.” dedi.

Kalitsal kan hastaliklari için evlenmeden önce yasa geregi zorunlu olan “hemoglobin elektroforezi”nin yapilarak kan hastaliklari konusunda tasiyicilik olup olmadiginin belirlenebilecegine deginen Prof. Antmen, sunlari söyledi:

“Ebeveynler eger tasiyici olduklarini bilirlerse prenatal tani ile, bebek dogmadan önce hastalik veya hastaligin tasiyiciliginin olup olmadigi saptanabiliyor. Bu islemleri mutlaka hamileligin ilk 8-10’uncu haftasina kadar yaptirmak gerekiyor. Aksi takdirde gebeligin sonlandirilmasi medikal açidan daha zor olabiliyor.”

Lösemi: Halk arasinda kan kanseri olarak biliniyor. Löseminin çok çesitli tipleri var; ama genel olarak hepsinin ortak özelligi çok sinsi olmasidir. Baslangiçta sadece cilt renginde solukluk, tekrarlayan enfeksiyonlar seklinde bulgular ortaya çikiyor. Ayrica halsizlik, yorgunluk, sik enfeksiyonlara yakalanma, basit bir demir eksikligi anemisi gibi de bulgular verebiliyor. Bu sinsi bulgular doktorlar tarafindan atlanabiliyor. Daha sonra hastalik ilerledikçe karaciger ve dalak büyüyor, çocugun rengi soluyor, ardindan doktora basvuruluyor, kemik iligi ve kan örneklerinde incelemeler yapilarak teshis ediliyor.

Lenfoma: Nedeni belirsiz. Halk arasinda beze olarak adlandirilan lenf nodüllerinin, herhangi bir vücut bölgesinde nedensiz büyümesi ile olusan bir kanserdir. Agrisiz bir büyüme olmasi ve büyüyen lenf nodüllerinin bir-iki haftalik takibinde geri küçülme olmamasi durumunda süphelenilmesi gereken en önemli hastaliklardan biridir. Erken tani ile hastaligin tamamiyla tedavi edilmesi mümkündür.

Demir Eksikligi Anemisi Kizlarda Çok

Türkiye'nin en sik görülen halk sagligi sorunlari arasinda “demir eksikligi anemisi” basta gelenlerden biridir. Çocuklarda altinci aydan itibaren görülür. Türkiye’de ki sikligi yüzde 5-20 arasinda görülüyor. Özeklikle çocukluk yas grubunda, 6 ay -2 yas arasinda, ergenlikte ve kadinlarda en sik görülen anemi nedenidir. Çesitli sebeplerden ortaya çikmaktadir ancak düzensiz beslenme sonucunda demirin yetersiz alimi ve emilimi en önemli sebeptir.

Tedavi nedenin belirlenmesine yöneliktir. Kisi de demirin emilim sorunu yoksa hastaligin tedavisi, 30 gün boyunca agizdan demir ilaci verilerek yapilir. Ülkemizde demir içeren gidalarin alinmasinda çocuklar arasinda ciddi sikintilar oldugundan 6 aydan itibaren bebeklere ihtiyaçlari kadar demir verilmesi, bu hastaligin daha ileriki yaslarda ortaya çikmasini engellemektedir.

Kanamali Hastaliklar Tesadüfen Fark Ediliyor

Kanamali hastaliklarin birçogu dogustan olan hastaliklardir. Hemofili bunlardan en sik görülenidir. Bunlari aileler de tesadüfen fark ediyorlar. Çogunlukla bebek dogdugunda bulgu vermiyor, ancak yapilan bir enjeksiyon sonrasinda veya sünnet sirasinda ya da dis çekimi sirasinda kanamanin durmamasi halinde ilgili uzmanlara basvuruldugu takdirde bu hastaliklar taninabiliyor, teshis ve tedavisi yapilabiliyor. Dogustan olan kanama bozukluklarinin tamamen ortadan kaldirilmasi mümkün degil. Ancak kanamalar oldugunda bunlari durdurmak üzere tedaviler verilebiliyor. Ayrica kan ürünlerinden rekombinant teknoloji ile elde edilen kan pihtilasmasini saglayan ilaçlar da kullaniliyor. Kanama süphesi ya da kanama oldugunda, bu hastaliklarda ortaya çikan eklem sakatliklari ve organ bozukluklarinin gelismesine yönelik önlemler aliniyor. Acibadem Adana Hastanesi'nin tüm kan hastaliklarinin tani ve tedavisi konusunda teknolojiyi en üst düzeyde kullanabildigini belirten Prof. Dr. Bülent Antmen, “Su anda bu tedavilerden kök hücre nakli disindaki tüm teshis ve tedaviler yapilabiliyor” dedi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası