Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Meme kanseri erkekte daha riskli

Ülkemizde yeterli istatistiksel veriler olmadigindan gerçek rakam bilinmiyor ancak ABD’de her yil 1.500 erkek meme kanserine yakalanmaktadir. Ayrica bu hastaliga yakalanan erkeklerin kiz çoçuklarinda ve kiz kardeslerinde meme kanserine yakalanma riski 2-3 kat fazladir.

Erkeklerde meme kanserinin görülme sikligi nedir? Bu siklik neye göre degisir?

Erkeklerde meme kanseri kadinlara göre çok daha nadir olarak görülür. Erkek meme kanseri tüm meme kanserlerinin %1’inden azini olusturmaktadir. Görülme sikligi cografi konuma göre degisebilir. ABD’de her yil 1.500 erkek bu hastaliga yakalanmaktadir. Bu sayi erkeklerde görülen tüm kanserlerin %1’inden azini olusturmaktadir. Bizim ülkemizde yeterli istatistiksel veriler olmadigindan gerçek rakamlari bilmiyoruz.

Erkeklerde meme kanserinin risk faktörleri nelerdir?

Yüksek seviyede ve uzun sürede östrojen hormonuna maruz kalma, düsük androjen hormonu; Bu durumlar karaciger sirozu , testis hastaliklarinda ve herhangi bir nedenle östrojen hormonu alinmasi nedeni ile olusur. Ailede meme kanseri hikayesi de riski artiran diger bir faktördür. Bu hastalik tanisini alan erkeklerin kiz çoçuklarinda ve kiz kardeslerinde meme kanserine yakalanma riski 2-3 kat fazladir. Bu nedenle bu guruba girenlerin tarama ve takip programlarina katilmalari önerilmektedir.

Hastaligin belirtileri nelerdir?

Erkek meme kanserinde hastaligin seyri kadin meme kanseri ile aynidir. Memede, koltuk altinda sislik ve sertlik, meme üzerindeki deride kizariklik, meme basinda içeri çekilme ve agridir.

Bu hastalik en sik olarak hangi yas civarinda görülür?

Erkeklerde meme kanseri en sik 60 yas civarinda görülmektedir.

Hastaligin seyri nasil olur?

Erkek meme kanseri hücre tipi ve özellikleri kadin meme kanseri ile aynidir. Yapilan bazi arastirmalar göstermistir ki genellikle erkek meme kanseri kadin kanseri ile karsilastirildiginda daha hizli seyretmektedir. Bunun nedeni erkeklerde taninin daha geç ilerlemis dönemlerde konmasidir. Bu da hastaligin seyrini olumsuz etkilemektedir.

Erkeklerde meme kanserinin tedavisi nasil olur?

Hastaligin tedavisi tamamiyle kadinlardaki tedavi ile aynidir. Mastektomi (memenin alinmasi) cerrahi tedavi olarak uygulanmaktadir. Erkeklerde memede kozmetik kaygi olmadigindan meme koruyucu cerrahiler tercih edilmemektedir. Cerrahi tedaviyi tamamlayici olarak hastaligin evresi ne bagli radyoterapi(isin tedavisi), kemoterapi ve hormonoterapi tedaviye eklenmektedir.

Jinekomasti nedir, ortaya çikis sebepleri nelerdir? Erkek meme kanseri ile ilgisi var midir?

Jinekomasti erkeklerde meme ile ilgili en sik yakinma nedenidir. Tek veya iki tarafli memenin hacminin artmasi yani erkekte memenin belirginlesmesi ve büyümesidir. Hassasiyet ve agri bu büyümeye eslik edebilir. Jinekomasti hiç bir nedene bagli olmaksizin olusabildigi gibi obezite, fazla alkol tüketimi, uzun süreli ilaç kullanimi, karaciger-böbrek yetmezligi, yaslilarda testis tümörlerinde, bulug çagi dönemindeki genç erkeklerde hormon salinimina bagli olusabilir. Jinekomastinin varsa nedeninin arastirilmasi ve kanserden ayriminin yapilmasi gerekmektedir. Hasta, meme büyümesinden rahatsiz ise liposuction veya meme dokusunun cerrahi olarak çikartilmasi yöntemleri uygulanabilir.

Paget hastaligi nedir? Bu hastalik erkekte de görülür mü?

Paget hastaligi, meme basini tutan meme basinda yara, akinti ve ciltte egzama görünümü olusturan ve siklikla meme kanserinin eslik ettigi bir hastaliktir. Bu hastalik kadinlarda görülebildigi gibi nadiren erkeklerde de görülebilir.

Amerikan Hastanesi
Genel Cerrahi
Dr. Canan Uzel
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası