Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


MEME KANSERINDE ERKEN TANI HAYAT KURTARIYOR

Kansere bagli ölüm nedenleri arasinda akciger kanserinden sonra ikinci sirada yer alan meme kanseri için düzenli olarak muayenelerin yapilmasi gerekiyor. Kadinlarin düzenli olarak kendi kendilerine yapacaklari muayene de erken tani için büyük önem tasiyor.

Meme kanseri nedir ?

Meme kanseri kadin sagligini tehdit eden en önemli sorunlardan biri olmakla birlikte erkeklerde de nadiren görülebilmektedir. Kansere bagli ölüm nedenleri arasinda, akciger kanserinden sonra ikinci sirada yer alir. ABD'de her 8 kadindan, Bati Avrupa ülkelerinde her 10 kadindan biri; meme kanserine yakalanmaktadir. Ülkemizde ise her yil 30 bine yakin kadina meme kanseri tanisi konulmaktadir. Günümüzde erken tani olanaklarinin artmasi ve bu konuda yapilan birçok arastirma ve çalisma meme kanserine bagli ölümlerin oranini azaltmaktadir.

Meme kanserinin sikayete neden olmadan erken evrede taninmasi, hastaligin tamamen tedavi edilmesi olasiligini artirmaktadir. Meme kanserine karsi ilk önemli adim, kadinlarin bu hastalik konusunda bilgi sahibi olmalari ve meme sagliklarini nasil koruyabilecekleri konusunda bilinçlenmeleridir.

Meme çocukluk, yetiskinlik ve menopoz dönemlerinde yapisal ve islevsel birçok degisiklik gösteren önemli bir organdir. Her kadin memenin islevi ve sagligi ile ilgili periyodik kontroller yaptirmali, belirli araliklarla kendi kendilerini muayene etmeli ve bu konuda duyarli olmalidir.

Meme kanserinin ortaya çikis nedenleri bilinmemektedir. Ancak meme kanserinde risk faktörlerinin ve koruyucu faktörlerin biliniyor olmasi, bu kanser türünde uyarici nitelikte bir yarar saglamaktadir. Bununla birlikte erken tani sayesinde meme kanserinin yol açabilecegi sorunlarin büyük bir bölümü çözümlenmekte ve tedavi sonrasi yasam süresi ve kalitesinde önemli ölçüde artislar saglanabilmektedir.

Meme kanserinde erken tani

Erken tani, ölüm riskini azaltmaktadir.
Erken tanida kendi kendini muayene yönteminin önemi vardir.
Erken tanida tarama programlari büyük rol oynamaktadir.
Meme kanserinin en sik görüldügü yas dönemlerinde, belirli araliklarla mutlaka hekim kontrolleri ve görüntüleme tekniklerinden faydalanilmalidir.
Bu hastaligin genç kadinlarda da görülebilecegi bilinmelidir.

Meme kanserinin erken tanisi hastanin bu konudaki duyarliligina ve hekim-hasta iletisiminin sürekliligine bagli olarak kolaylasmaktadir. Genellikle meme kanserinin ilk belirtisi memede veya koltuk altinda ele gelen bir kitledir. Bu tür kitlelerin hasta tarafindan saptanabilmesi kadinlarin periyodik olarak kendilerini muayene etme aliskanligina baglidir. Ancak ne yazik ki hastalarin bu konuda yeterli bilgiye sahip olmamalari sebebi ile kadinlar kendi kendini muayene etmemekte ya da muayeneden korkmaktadir. Bu sorunu asmanin en kolay yöntemi kadinlara yasamlari boyunca kendilerine bazi sorulari sorabilme aliskanliklarinin kazandirilmasidir.

Meme kanseri olusumu ve tipleri nelerdir?

Meme kanseri, memedeki süt bezleri ve süt kanallarinda olusan hücrelerin kontrol disi çogalmasi ve vücudun baska bölümlerine de yayilarak çogalmayi sürdürmesidir. Meme kanserinin birkaç çesidi vardir. En sik görülenlerinden biri süt kanallarindan kaynaklanan “duktal kanser” dir. Süt üreten keseciklerde olusan kanserlere “lobüler kanser” adi verilmektedir. Lobüler kanserler duktal kanserlere göre daha nadir olarak görülür ve iki memede birden veya ayni memede birkaç odakta birden ortaya çikma riskleri yüksektir. Kanser hücreleri, meme dokusu disina çiktiklarinda genellikle ilk önce koltuk alti lenf bezlerine giderler.

Çünkü memedeki lenf damarlari meme dokusundan gelen lenf sivisini koltuk alti bezine tasir. Kanser hücrelerinin lenf bezlerine ulasmasi, hastaligin oradan vücudun diger bölgelerine yayilabileceginin bir göstergesi olabilir. Bu nedenle hastaligin tedavisinde ve takibinde lenf bezlerinde tutulum olmasi belirleyici bir rol oynamaktadir. Meme kanserinin meme ve lenf bezleri disinda baska bir organa yayilim göstermesi durumuna “metastatik meme kanseri” adi verilir. Meme kanseri en sik olarak akciger, karaciger, kemik gibi organlara yayilmaktadir. Bu durumda meme kanserden temizlense bile diger organlara yayilmis olan kanser hücreleri tekrar çogalarak metastaz olusturabilir.

Risk faktörleri nelerdir?

Meme kanseri için en önemli risk kadin olmaktir.
Erken yasta adet görmek ve genç yasta menopoza girmek meme kanseri riskini artirmaktadir.
Hiç dogum yapmamis veya ilk dogumunu 35 yasinin üzerinde yapmis olan kadinlarda daha sik olarak rastlanmaktadir.
Ailesinde birinci derecede ve özellikle genç yaslarda meme kanseri görülenlerde risk artmaktadir.
Menopoz sonrasi kilo artisi, sürekli alkol tüketimi, iri ve yogun memelere sahip olmak risk faktörleri arasinda kabul edilebilmektedir.

Kendi kendine meme muayenesi

Bu muayenede aranacak ve dikkat edilecek en önemli noktalar:

Ele gelen kitle olup olmadigi,
Meme derisi üzerinde ve meme basinda çekinti olup olmadigi,
Meme derisi üzerinde renk degisikligi olup olmadigi,
Meme basindan kendiliginden bir akinti gelip gelmedigi,
Koltuk altinda kitle olup olmadigidir.

Meme muayenesinin yapilabilecegi en iyi zaman nedir?

Meme muayenesinin yapilabilecegi en iyi dönem; adet bitiminin hemen ilk günleridir. Bu dönemde memeler ödemini ve gerginligini kaybettigi için en rahat muayene dönemi olmaktadir. Eger kadin menopozda ise ya da rahim ameliyati geçirmis ise kolay hatirlanmasi açisindan her ayin ilk haftasi muayene tarihi olarak seçilmelidir.

Kendi kendime meme muayenesi nasil yapabilirim?

Bu muayene kadinlar tarafindan bes sekilde yapilabilir.

En kolay yöntem; banyoda vücudunuz sabunlu iken ellerinizin rahatça kayacagi sekilde muayeneyi yapmaktir. Parmaklarinizin arasinda memede kitle olup olmadigi ya da meme derisinde bir sertlesme olup olmadigini farkedebilirsiniz.

Üst bedeniniz çiplak iken ayna karsisina geçerek her iki kolunuzu yukari kaldirarak meme üzerinde çekinti, kabariklik, sekil bozuklugu veya kizariklik olup olmadigini inceleyebilirsiniz.

Oturarak veya ayakta hangi memenizi muayene edecekseniz, karsi taraftaki eliniz ile yukaridan asagi veya istem disi veya çembersel olarak parmaklarinizi meme üzerinde gezdirerek muayene yapabilirsiniz. Bu muayene için isaret, orta ve yüzük parmaklarinin iç yüzü kullanilmalidir. Bu muayene sirasinda koltuk alti da karsi taraftaki el kullanilarak kontrol edilmelidir.

Bir önceki asamada yaptiginiz muayeneyi yatarak ve sirtinizin altina küçük bir yastik koymak sarti ile yapabilirsiniz. Bu muayene sirasinda parmaklariniza serpeceginiz az miktardaki talk pudrasi

parmaklarinizin meme derisi üzerinde kaymasini kolaylastiracagi gibi meme içinde bir kitle varsa farkedilmesini kolaylastiracaktir.

Bu asamada meme dikkatle gözlenmeli ve üzerinde kizariklik, yara olup olmadigi, meme basinda çekinti olup olmadigi ve meme basindan akinti gelip gelmedigine dikkat edilmelidir. Meme basinda akinti varsa kanli olup olmadigina bakilmalidir.

Muayenede hiçbir sey farketmedigim halde kitle elime gelmeden meme kanseri riski tasiyabilir miyim?

Kitle ele gelmeden meme kanseri olma riski her zaman vardir. Erken dönemdeki meme kanseri kitle olusmadan ancak görüntüleme yöntemlerinin yardimi ile ortaya koyulmaktadir. Bütün amaç, meme kanserini bu dönemde taniyabilmek ve gerekli tedavileri uygulayarak bu hastaligin tamamen tedavi edilebilmesine olanak saglamaktir. Meme kanserinin tanisinda kullanilan görüntüleme yöntemleri hastanin yasi ve klinigi göz önünde tutularak seçilir. En sik kullanilan yöntemler mamografi ve ultrasonografidir. Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) ise seçilmis hastalarda taniya destek amaçli kullanilmaktadir.

Meme ultrasonografisi

Ultrasonografi ses dalgalariyla bilgi saglayan, zararsiz ve kolay uygulanabilen bir yöntemdir. Meme dokusu içinde yer alan içi siviyla dolu yapilar (kist) veya kitleler (solid lezyon) hakkinda bilgi edinmemizi saglar. Özellikle mamografi duyarliliginin düsük oldugu genç hastalardaki kitlelerin degerlendirilmesi ve tanisinda son derece önemlidir. Mamografi duyarliliginin düsük oldugu yogun memeli hastalarda mamografinin yaninda mutlaka basvurdugumuz bir görüntüleme yöntemidir.

Mamografi

Mamografi memenin yapisinin X isinlari yardimi ile görüntülenmesi esasina dayanir. Meme kanserinde hem tani hem tarama amaçli kullanilmaktadir. Tarama amaçli mamografilerin meme kanserinde erken tani oranini artirarak bu hastaliktan ölüm riskini yüzde 25-30 oraninda azalttigini gösteren çalismalar mevcuttur. Meme kanseri tanisinda diger yöntemlerle karsilastirildiginda altin standart olarak önerilen görüntüleme yöntemidir. Son yillarda kullanima giren ve hastanemizde de kullanilan FFDM (Full Field Digital Mamografi) kontrast çözünürlügünün yüksek ve görüntü netliginin çok fazla olmasi sayesinde erken dönem meme kanseri bulgularindan olan kalsifikasyon odaklarinin ve de küçük nodüllerin daha kolay görüntülenmesini saglar.

Meme kanserinde takip ve tedavi seçenekleri nelerdir?

Meme kanserinin tedavisinde en önemli ve belirleyici etken bu hastaligin erken teshisidir. Yillar önce uygulanan büyük ve genis ameliyat yöntemleri günümüzde yerini daha az hasar veren tekniklere birakmistir. Günümüzde daha çok memenin korundugu cerrahiler yani tümörün bulundugu bölgenin ve tümörün çikartilmasi yöntemleri tercih edilmektedir. Erken tani, bu hastalikta kadinlarin en büyük kabusu haline gelen memenin tamamen alinmasini (mastektomi) en düsük düzeye indirmektedir. Bu nedenle amaç hastaligin tanisinin mümkün olabildigince erken dönemde konmasidir.

Meme kanserinin tedavisinde tek bir tedavi yöntemi degil birkaç yöntem birlikte kullanilmaktadir. Cerrahi tedavi disinda isin tedavisi (radyoterapi), hormonoterapi ve kemoterapi hastaligin evresine, hastanin yasina, tümörün özelliklerine göre birlikte multidisipliner bir sekilde uygulanmaktadir.

Meme kanseri kadinlarda en sik görülen kanserdir.
Erken tani kondugunda meme kanserinde tamamen tedavi edilebilme sansi çok yüksektir.
Erken tani sayesinde çok büyük olasilikla memenin alinmasina gerek kalmamaktadir.
20-25 yas arasi her kadin her ay kendi kendini muayene etmelidir.
30-35 yas arasi her kadin herhangi bir yakinmasi olmasa da meme muayenesi olmalidir. Ultrasonografi ve mamografi çektirmelidir.
40 yas ve üzerindeki her kadin yillik doktor muayenesi ve mamografi yaptirmalidir.

Amerikan Hastanesi
Prof. Dr. Mehmet Sükrü Aktan
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası