Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SBS YAKLASIRKEN ANNE BABALARA ALTIN ÖNERILER

Memorial Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Uz. Dr. Leyla Benkurt Alkas, sinav psikolojisinin çocuklarin ileriki yillarda da hayatlarini etkileyebilecegini belirterek, SBS (Seviye Belirleme Sinavi) döneminde anne babalara ve ögrencilere tavsiyelerde bulundu.

Son yillarda SBS sinavina girecek gençler arasinda çok farkli tablolar gözlemleyebiliyoruz. Bir kismi spor hayatina, müzik egitimine ara veriyor, tüm aile sinav kampina giriyor ya da ailede herkesin birbirine sürekli kaygi ve olumsuzluk topunu attigi evler var. Gençlerin bir kismi, en sevdikleri hobilerine zaman ayirdiklarinda dahi, zevk alamayip sürekli bir suçluluk hissediyor, genel bir mutsuzluk ile hayatin zorlugu ve sikiciligindan dem vuruyor. Çocuguna iyi bir egitim ortami kuramadigi için üzülen aileler, masa basinda oturup sadece yemek yiyerek zevk alan bu yüzden de kendinden nefret eden gençler, huzursuz, gevseyemeyen ev ortamlari söz konusu. Ebeveynler, çocuklarinin saçinin teline zarar gelse dünyayi yikacak kadar üstüne titrerken; “ders çalismiyor” sikintisiyla sergiledikleri davranislar ile onlara verdikleri zararin farkina bile varamiyor. Gençlerse zaman zaman ailelerine saygisizca davranip, agir sözler söyleme noktasina gelebiliyor.

Gençler, sinav sonrasi veya lise yillarinda sinav döneminin travmalarini hala atlatamadiklari gibi, ÖSS’ye çalisirken, OKS döneminin hayal kirikligini yasiyor.

Gençlerini psikolojilerini anlamak gerekiyor

SBS sürecinin 3 yila yayilmasi, hem olumlu hem de olumsuz etkileri beraberinde getirdi. Tek bir sinav ani yerine tüm okul yillarini ele alan, okuldaki bilgiye, okul sinav notlarina da önem vermeye ögrenciyi alistirdi. Olumsuz olarak, sinava hazirlanmak için asiri gayret gösterme ilk okul 4.-5. sinifa kadar indi. Sosyal, sanatsal ve sportif etkinlikler iyice geriye çekildi. Çocuklar arkadaslariyla daha erken dönemlerde yarismaya basladi. Çocuk bazen en yakin sinif arkadasini rakip görmeye basladi. Arkadaslarin degeri, sinav becerikliligi ile ölçülür oldu. Sinav kaygisi da 6. sinif ögrencilerinde daha yogun hale geldi. Bu yaslarda soyut düsünce gelisimi tam oturmadigi için hem uzun vadeli bir sonuç için çalisma olgunlulugu gelismedi hem de kendi ergenlik döneminde geçmesi gereken daha hayati öncelikler söz konusu oldu. Arkadaslarina kendini kabul ettirme, ailesine mesafe koyup kendi ayaklari üstünde durma, degismeye baslayan bedeniyle bas etme, duygusal dalgalanmalar, dikkat ve dürtülerini kontrol etmeyi ögrenmek gibi.

Gençler çalisamama ve basarisiz olmayla ilgili birçok suçlayacak sebep bulur. Egitim sisteminin bozuklugu, eski ögretmenlerin yetersizligi, geçirilen hastaliklar, sanssizliklar, ailemizin egitimsizligi, komsularin gürültüleri, ekonomik imkanlar, trafikte geçen süreler gibi bir sürü olumsuzluklar suçlanabilir. Fakat tüm bu degiskenler her konuda zaten yok mu? Farkli boylara, görüntülere, yeteneklere, imkanlara sahip olarak yasamiyor muyuz? Her kisi essiz ve kendi içinde muhtesem bir yapiya sahiptir. Aslinda okullarda tüm becerilerin kesfedilmesi ve çocuklarin kendi içlerinde uyuyan yeteneklerinin farkina varip sergileyebilmeleri için ortamlar hazirlanmasi uygun olurdu.

Fakat sonuçta öncelikle içinde bulundugumuz sartlari, zihnimizin özelliklerini taniyip ‘bu ortam ve bu sartlarda en iyi nasil kendimi ifade edebilirim, benim amacim ve yeteneklerim nedir” sorularina cevap bulmaliyiz. Hedef ve amacimizi olustururken de hayallerimiz ve ideallerimiz bize yol gösterir. Hayali olmayanlar, isteklerini bilmeyen ve kendilerini iyi tanimayanlardir. Ya da isteklerini bilir ama ona ulasmak için yapilmasi gerekenler konusunda kendine güvenemiyordur. Hayal kurmak yerine zamanini hayaline dogru yürüyerek geçirenler bir yerlere ulasirlar. Ergenlik dönemindeki bir gencin, bir yetiskin gibi yukaridaki süreçleri gerçeklestirmesi her zaman mümkün olmaz.

“SBS; ergenlik dönemi, gelecek planlamasi, hayaller, yetenekler, imkanlar ve yapilabilirlikler gibi bir sürü degiskenin etki ettigi bir süreçtir.”

SBS sadece bilgiyi ölçen bir sinavdir. Okul ve okul disinda egitim ortamlarinda edinmis oldugunuz bilgileri degerlendirir. Sinav basariniz sizin kisilik özelliklerinizi, iyi ve ya kötü olarak degerlendiremez ve degistiremez. “Ailece bilmelisiniz ki sinav sonucunu, telafisi mümkün olmayan yikici bir dönem olarak yasamamaniz gerekir.”

Ergenlik dönemi; degisim, baskalasim ve hizli büyüme dönemidir. Bu nedenle sik hata yapar, acemilik yasar bir o kadarda enerjik, üsengeç, merakli ve gözü kara olabilirsiniz. Bedenimiz kadin ve erkek kimligine bürünürken, basta çirkinlesip, sekillesebilir. Her gencin bedenindeki tüylenme, yaglanma, sivilcelenme, boy uzamasi, espri ve popülarite yetenegi farkli zamanda, hizda ve sekilde gelisir. Duygularimiz degisken ve zitliklar doludur. Tepkisel, öfkeli, alingan, hüzünlü, öfkeli, umursamaz, takintili... Zihinsel gelisim ise ergenlikte en görünmeyen ama hayati en fazla etkileyen süreçtir. Zihnimiz çok çesitli beceri alanlari ve bunlarin birbiriyle degisik birlesimleri ile çalisir. Bunun da farkli olgunlasma dönemi, becerikli ve zayif süreçlerin etkilesmesi söz konusudur. Küçüklükten bu yana beyin gelisir sekillenir ve ergenlikte olgunlasir. Kabaca 8 yetenekten bahsedilebilir. Bunlardaki zayifliklar bizim özellikle belli bir müfredat takip edilen egitim sisteminde dolayisiyla sinavlarda basarimizi olumsuz etkiler. Bunun tespiti için psikometrik testler, psikiyatrik inceleme gerekebilir. Bu alanlar: Dikkat kontrol sistemi, Hafiza sistemi, Dil-sözel yetenek sistemi, Mekansal düzenleme sistemi, Ardisik düzenleme sistemi, Bedensel-motor sistem, Soyut-yüksek düsünme sistemi, Sosyal düsünme sistemidir. Kendi essiz zihinsel yapiniza uygun çalisma ve hedef belirlemeniz önemlidir.

Bu kadar çok belirsizligin ve degisimin oldugu bir zeminde hayati dondurup, sadece müfredat bilgilerini hafizaya tasimak çok kolay olmayacaktir. Büyümek ve hayat bir bütündür. Biz de ona her yönüyle hazirlanmaliyiz. Iste burada ailelere çok önemli bir görev düsüyor.

Bu önerilere kulak verin:

-Huzurlu ve sakin bir ev ortami hazirlayiniz

-Elestiri ve emir verici ifadeler yerine espri ve yardim olucu yaklasiniz.

-Çocugunuzun yeteneklerini ve bilgi seviyesini iyi taniyin

-Çalisma ve ögrenme tarzini çocugunuz ve aile bilmelidir.

-Dinleyerek, çizerek, izleyerek nasil ögreniyor bakiniz.

-Zamani ve mekani kullanmada destek olunuz.

-Zaman çalicilar, tv, bilgisayar, telefon, oyunlarin kullanimina dikkat ediniz

-Çözdügü soru adedine takilmak yerine, çözme teknigine ve yapamadigi sorulara odaklariniz.

-Kiyaslamayin ve yermeyin, o da sizi kiyaslar ve begenmezse agiriniza gider..

-Genelleme yapmadan, hatalarini ve eksiklerini bulmasi için ona firsat taniyin

sorununu kendi tanimlasin, kendi çözmek için sizden yardim istesin, yoksa SBS ye siz hazirlanirsiniz.

-Umutsuzluk ve ögrenmekten nefret asamasina gelmeyin.

-Bunalinca beraber yemek yapin, pazara gidin, araba yikayin….

-Her tv izlerken görünce söylenmeyin, program aralarinda tv’yi kapatin

-Ondan gurur duydugunuzu, onu önemsediginizi hissettirin

-Çocugunuzu üçüncü kisilere sikayet etmeyin, baskasinin yaninda elestirmeyin.

-Sinavlari çok iyi olsa bile bu konuda asiri övme ve memnuniyet göstermeyin

-Her zamanki kadar yemek, uyku ve sagligi ile ilgilenin
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası