Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


FORMULA 1 IZLERKEN GÜNESE VE YÜKSEK SESE DIKKAT

Istanbul’da Formula 1 heyecani 5-6-7 Haziran 2009 tarihlerinde yasanacak. Türkiye’den ve dünyadan binlerce Formula 1 tutkunu 2009 Formula 1TM ING Türkiye Grand Prix’sini izlemek için Istanbul Park’ta bulusacak. Anadolu Saglik Merkezi’nin uzman hekimleri yarislari izlemeyi planlayanlara yararli önerilerde bulundu. Anadolu Saglik Merkezi ayni zamanda IstanbulPark’ta kuracagi tam donanimli tip merkeziyle bu yil da pilotlarin sagligindan sorumlu olacak.

01 Haziran 2009, Istanbul...Formula 1 tutkunlarinin sabirsizlikla bekledigi 2009 Formula 1TM ING Türkiye Grand Prix’si Istanbul Park’ta 5-6-7 Haziran 2009 tarihlerinde gerçeklestirilecek. Yarislarin saglik sponsoru Anadolu Saglik Merkezi (ASM) uzman hekimleri, 2009 Formula 1TM ING Türkiye Grand Prix’sini izleyecek olanlara sagliklarini koruyabilmeleri için tavsiyelerde bulundu.

Yaris arabalarinin yüksek sesine dikkat!

Yarisirken yüzlerce kilometre hiza ulasan Formula 1 yaris arabalarinin çikarttigi ses, yaris alanindaki izleyicilerin karsilastigi en büyük sorunlardan birisi. ASM Kulak Burun Bogaz Uzmani Op. Dr. Murat Sirin, yaris arabalarinin yarattigi yüksek sese karsi kulaklarin korunmasinin önemi hakkinda sunlari söyledi:

“Ses dalgalarinin sinir uyarisina dönüstürüldügü organ olan iç kulak, son derece hassas sinir uçlarindan olusur. Yüksek siddette gürültüye maruz kalmak sesin siddetine ve süresine de bagli olmak kosulu ile bu hassas sinir uçlarinda hasara yol açabilir. Bu hasar birkaç gün süren geçici kulak çinlamasindan kalici isitme kaybina kadar gidebilen bir yelpazede olabilir. Ne yazik ki isitme sinirinde olusan kayiplar geri dönüssüzdür ve medikal ya da cerrahi tedavi sansi yoktur. Normal konusma sesi ortalama 60 db siddetindedir. Genelde 85 db üstündeki ses siddetine maruz kalmanin kulaga zararli oldugu kabul edilir. Formula 1 yarislari sirasinda araçlarin geçisi sirasinda olusan ses, bu degerlerin üzerindedir ve kulaginizda kalici hasarlara yol açabilir. Ses kaynagina yakinlik ve maruz kalma süresi de belirleyici etkenlerdir.”

Bu tip gürültülü ortamlarda kulak hasarini önlemek için kulak tikaçlari ve/veya kulak maskeleri öneriliyor. Kendi hazirlayacaginiz pamuk veya kagit tikaçlar sesin siddetini azaltmak konusunda yeterli olmuyor. Tikacin koruyucu olabilmesi için dis kulak yoluna tam oturmasi gerekiyor. Uygun bir tikaç ses siddetini 15- 30 db kadar azaltabiliyor.

Kulak maskeleri de tüm kulak kepçesini kaplayarak dis kulak yolunu tikayan uygun koruyuculardir. Tikaç ve maskenin birlikte kullanimi tek baslarina kullanima göre yaklasik 10-15 db’lik ilave koruma sagliyor. Tikaç ve maske kullanilirken kendi sesimizin kulagimiza daha siddetli gelmesi koruyucularin disaridan gelen sesi azalttigini göstermesi bakimindan yararli bir bulgudur.

Yaris alanina sapkasiz çikmayin

ASM Nöroloji Uzmani Prof. Dr. Türker Sahiner, asiri sicaklar nedeniyle meydana gelebilecek günes çarpmasina karsi Formula 1 izleyicilerine su uyarilarda bulundu:

“Formula 1 tutkunlarinin dikkat etmesi gereken unsurlardan birisi günes çarpmasi. Günes çarpmasi kizgin günes altinda uzun süre kalanlarda ve daha çok çocuklarda görülen bir yaz hastaligidir. Asiri sicak sonucu beden isisini ayarlayan mekanizmanin bozulmasina bagli ciddi bir durumdur. Günes çarpmasi siddetli bas agrisi, bulanti, kusma ve yüksek atesle kendini gösteriyor. Günese çikarken günes isinlarinin açisini da göz önüne almak ve en tehlikeli olan ögle saatlerinde gölgede bulunmaya ve mutlaka sapka takmaya dikkat etmek gerekiyor.”

Günes çarpmasinin belirtileri: Sicak çarpmasinin üç ana belirtisi, çok yüksek ates (41º C'tan fazla), terleyememe ve komaya kadar giden sinir sistemi bozukluklaridir. Ruhsal durum bozukluklari, uyumsuzluk ve bas agrisi, sersemlik ve yürümede zorluk birlikte görülebilecek ilk belirtilerdir. Ileri evrelerde bilinç yitimi de olabilir.

“Uzun süre günes altinda kalmayin”

Anadolu Saglik Merkezi (ASM) Deri hastaliklari uzmani Dr. Sadiye Kus da, Formula 1 izleyicilerine günesten korunma konusunda dikkat etmeleri gerekenleri anlatti:

“Özellikle 10:00 – 14:00 arasi gölgede bulunulmali. Ancak günesin yüzeylerden yansiyarak gölgede bile bizlere ulasacagi unutulmamali. Sadece plajda degil yapilacak her türlü açik hava aktivitesinde, yani F1 gibi organizasyonlarda günese maruz kalinacagi unutulmamali. Kiyafetler, sapka ve gözlükle korunmaya özen gösterilmeli. Lacivert, siyah ya da parlak renkli (turuncu, kirmizi) giysiler tercih edilmeli. Giysi isik geçiriyorsa UV isinlarinin deriye ulasacagi unutulmamalidir. Kulaklari enseyi ve yüzü koruyacak genis kenarli sapkalar tercih edin. Günes koruyucu sürerken özellikle dudak, kulak, göz çevresi, boyun, el ve ayak, sirt unutulmamalidir.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası