Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Her 8 kadindan biri meme kanserine yakalaniyor

Meme kanseri, Amerika kaynakli istatistik verilere göre kadinlarda cilt kanserinden sonra en sik rastlanan kanser, akciger kanserinden sonra en sik ikinci kanserden ölüm sebebidir. Her kadin artan yas ile orantili olarak risk altindadir. Türkiye kaynakli genis çapli veriler olmamakla birlikte Amerikan Kanser Enstitüsü istatistiklerine göre bir kadinda hayat boyu (90 yas) meme kanseri gelisme riski 8 kadinda birdir veya diger bir tanimla 8 kadindan 7’sinde meme kanseri gelismeyecektir. Bu oran ortalama risk grubu için geçerli olup kisisel olarak meme kanseri gelisme riski bunun altinda veya üstünde olabilir. Kadiköy Sifa Hastanesi Radyoloji Uzmani Dr. Alper Arman meme kanseri risk faktörleri ve mamografi hakkinda en önemli bilgileri derledi.

Meme kanseri risk faktörleri;

Herhangi bir hastaligin gelisme olasiligini arttiran durumlar risk faktörleri olarak tanimlanir.

Ileri yas, erken yasta adet görmeye baslamis olmak,
Geç dogum yapmak (30 yas üzeri) veya hiç dogum yapmamis olmak,
Geçmiste tani konulmus meme kanseri öyküsü veya biyopsi yapilmis iyi huylu meme hastaligi bulunmasi,
Anne veya kiz kardeste meme kanseri bulunmasi,
Meme veya gögüs duvarini içeren isin tedavisi almis olmak,
Östrojen ve progesteron içeren hormon tedavisi almis olmak,
Menopoz sonrasi asiri kilo alimi ve mamografide yogun meme paterni bulunmasidir.

Meme kanseri riskinin arttigi durumlarda meme kanseri tarama programi hastanin hekimi ile birlikte kisiye özel olarak belirlenmelidir.

“Tarama tetkiki” kisinin herhangi bir sikayeti yok iken kanser saptanmasina yönelik yapilan incelemedir. Amaç erken evrede kanseri saptamak ve mümkün olan en kolay ve etkin tedavi sansini kullanmaktir. Yapilan çalismalar, tarama yöntemlerinin, kanser olgularini erken dönemde saptayarak kanserden ölüm oranlarini azalttiklarini göstermistir.

Meme kanseri taramasi; mamografi, klinik meme muayenesi ve kendi kendine meme muayenesi olmak üzere üç asamada yapilir.

Mamografi meme kanseri taramasi için altin standarttir. Özellikle genç kisilerde zaman zaman tartismali olmakla birlikte mamografi olmaksizin meme kanseri taramasi mümkün degildir. Uzun süreli ve genis gruplarda yapilan karsilastirmali arastirmalarda, tarama mamografisinin meme kanserinden ölüm oranlarini %40’a varan oranlarda düsürdügü gösterilmistir. Bu fayda özellikle 40 yasindan itibaren baslanan tarama programlarinda kanitlanmistir. Bu nedenle 40 yasindan itibaren yilda bir defa mamografi tetkiki yapilmasi önerilmektedir. Bazi programlar 35 - 40 yas arasinda bir kez, daha sonraki tetkiklerle karsilastirma amaci ile baz incelemeyi de içermektedir. Hasta yasi ne olursa olsun, hayatini tehdit eden ciddi baska bir saglik sorunu olmadigi müddetçe tarama mamografisine devam edilir. Mamografi tetkikinde standart olarak her iki memenin iki yönlü grafileri alinir. Tetkik sirasinda meme dokusunu inceltmek ve üst üste binen dokulari birbirinden ayirmak için meme sikistirilir. Sikistirma sirasinda kisiden kisiye degisen hassasiyet olabilir ancak mamografi tetkikinin güvenilirligi ve tani degerinin yüksek olabilmesi için sikistirma islemi hastanin izin verdigi en yüksek derecede yapilir. Bu süre saniyelerle sinirlidir ve meme dokusu için bir zarar veya olasi hastaliklarin dagilmasi söz konusu degildir. Mamografi sirasinda kullanilan X-isinina bagli meme kanseri gelisme riski, kullanilan yeni teknolojiler ile tibben göz ardi edilebilir sinirlardadir ve mamografinin faydalari ile karsilastirildiginda tetkikin yapilmasi için bir engel olusturmaz.

Klinik meme muayenesi doktorunuz tarafindan yilda bir defa elle yapilan meme ve koltuk alti muayenesi ile eslik eden diger bulgularin gözlenmesidir. 20 - 39 yas arasinda üç yilda bir, 40 yasindan itibaren yilda bir defa önerilmektedir.

Kendi kendine meme muayenesi sizin ögrenerek 20 yasindan itibaren her ay kendi kendinize yapmaniz gereken meme kontrolüdür. Yapilan çalismalarda kendi kendine meme muayenesinin meme kanseri erken tanisi ve ölüm oranlarinda azalmaya katkisi olmadigini göstermistir. Ancak genel olarak meme sagligi ile ilgili farkindaligi artirmak ve olusan degisikliklerin doktorunuza bildirilmesi için önerilmektedir. Bununla birlikte bazi kisiler bu durumdan rahatsiz olmakta ve endise duymaktadirlar ve kisinin kendi tercihine birakilmistir.

Yüksek riskli kisilerde memenin manyetik rezonans görüntüleme yöntemi ile degerlendirilmesi mümkündür. Genetik olarak yüksek riskli kisilerde özel durumlarda genetik muayene yeni gelisen yöntemlerdir.

Süpheli durumlarda veya yer kaplayan olusumlar saptandiginda kesin tani konulmasi amaci ile görüntüleme yöntemleri rehberliginde doku örneklemesi (igne veya doku biyopsisi) sik basvurulan ileri bir incelemedir. Ancak unutulmamalidir ki biyopsi yapilmasi gerekli görülen lezyonlarin %80-85 i iyi huyludur.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası