Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SIGARA IÇEN, ÇEVRESINDEKILERE 10 KAT ZARAR VERIYOR!

Dünyada 1,2 milyar kisi sigara içiyor. Sigara içenlerin yüzde 47’si erkek, yüzde 12’si kadin. Bir yilda 5 milyon kisi sigaradan ölüyor. 2030 yilinda 2 milyar sigara içicisi olacagi tahmin ediliyor. Bu da yilda 10 milyon kisinin sigaranin yarattigi hastaliklardan ölecegi anlamina geliyor.

Acibadem Bagdat Caddesi Tip Merkezi’nden Gögüs Hastaliklari Uzmani Dr. Nihal Özseker, “Sigara içmek kisinin yalniz kendisine degil çevresine de zarar verir. Çevresel sigara dumaninda kanser yapici maddeler sigaradan çekilenden 10 kat daha fazla bulunmustur.’’ dedi.

Sigarada 50 Kanser Yapici Madde Var

Çevresel sigara dumani yani pasif içicilik yoluyla dünyada 600 bin kisi ölüyor. Ülkemizde ise her yil 8 bin 750 kisi pasif içicilikten hayatini kaybediyor. Sigarada dört bin maddenin yani sira 50 tane karsinojen (kanser yapan) madde tespit edilmistir. ABD’de pasif içiciligin kanser yaptigi kanitlanarak 1992’de yayinlanan bir raporla da açiklanmistir. Pasif içicilik koroner arter riskini de artiriyor. Sigara içenlerle ayni ortamda yasayanlar yüzde 20-50 daha fazla koroner arter hastasi oluyor.

Türkiye Sigaraya 10 Milyar Dolar Harciyor

Sigaraya bagli olarak gelisen saglik sorunlari için Türkiye’nin harcadigi yillik gider 8-10 milyar dolar olarak hesaplaniyor. Tütün kontrolünde temel hedef sigara tüketimini hizla azaltmaktir. Bunun için yasalar çikariliyor ve bunu tesvik edici, hekim kontrolünde sigara birakmayi saglamaya yardimci polikliniklerin olusturulmasi hedefleniyor. Bu amaçla, sigara içenlere yönelik saglik kontrollerinin yapilmasi, sigaraya bagli herhangi bir hastaligi olup olmadiginin tespit edilmesi, kontrol altina alinmasi ve kisiye özel tedavi programinin olusturulmasi gerekiyor.

Birakanlara Antidepresan Vermek Gerekebiliyor

Dr. Nihal Özseker, sigarayi birakmada çesitli tedavi yöntemleri hakkinda su bilgileri veriyor:

Nikotin replasman tedavisi:

Sigara kullanmayinca, sigarayla alinan nikotin maddesinin eksikligi hissediliyor. Bu eksiklik de nikotin bantlari ve nikotin sakizlari kullanilarak yerine konuluyor. Giderek azalan dozlarla verilerek nikotin yoksunluk belirtilerinin ortaya çikmasi önleniyor. Ancak bu yöntemlerin hekim kontrolünde kullanilmasi gerekiyor. Hamilelik ve ergenlikte bu tedaviler önerilmiyor.

Ilaç tedavileri:

Bupropion etken maddeli ilacin da hekim kontrolünde kullanilmasi gerekiyor. Ilaca basladiktan sonra engeç 7-10 gün içinde, önceden belirlenmis olan sigara birakma gününde sigarayi birakmak gerekiyor. Hekim destegi almadan tek basina ilaç kullanimi basarisizlikla sonuçlanabilir. Sigarayi birakma sürecinde hastalarla haftalik görüsmeler yapiliyor. Yüz yüze ve telefonda sürekli olarak bilgi ve destek veriliyor, kisi motive ediliyor. Psikolojik ve psikiyatrik degerlendirmeler yapiliyor. Ekip halinde çalisan sigara birakma polikliniklerinin basari oranlari çok yüksek.

Içenlerin Yüzde 70’i Birakmak Istiyor

Sigara içenlerin yüzde 70’i hayatlarinin bir döneminde sigarayi birakmayi düsünüyor, yüzde 30’u her yil deniyor ve birakiyor. Yüzde 10’u kendi kendine destek almadan bunu basariyor. Sigara birakma polikliniklerinde birakma oranlari kisinin uyumuna bagli olarak yüzde 40’lara kadar ulasiyor.

Tekrar Baslama Riskine Dikkat!

Sigarayi birakma polikliniklerinde hekimlerin ve birakmak isteyenlerin tüm çabalarina karsin, tekrar sigaraya baslama riski her zaman bulunuyor. Bu nedenle hep geri dönüsü yaratan sebeplerin üzerinde durmak gerekiyor. Sigaraya tekrar baslamaya neden olacak davranislar inceleniyor. Sigarayi birakmak amaciyla tedavi gören kisiler, ilk ay yogun tedavi programini takiben daha sonra ayda bir, üç ayda bir, alti ayda bir ve yillik kontrollerle izleniyor. Eger bir yil sigara içmemeyi basarabildiyse, kisinin sigarayi biraktigi düsünülüyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası