Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


GÜNDE BIR SIGARA BILE BAGIMLILIGA ISARET

Ülkemiz nüfusunun çogunlugunu gençler olusturuyor. Gençlerin üçte biri sigarayi deniyor ve bunlarin yarisi sigara bagimlisi olma riski tasiyor. Ne yazik ki hayatinda ilk iki sigarayi tamamen bitiren gençlerin yüzde 85'i sigara bagimlisi oluyor. Anadolu Saglik Merkezi Sigara Birakma Klinigi’nden Gögüs Hastaliklari Uzmani Dr. Esra Sönmez Duman, sigara bagimliligi ile ilgili sorulari yanitladi.

Yönteminiz sigara içmeyi, nasil bir bagimlilik olarak kabul ediyor ve tanimliyor? Bas edilmesi gereken en büyük sorunu ne olarak görüyor?

Sigara bagimliliginin iki ana bileseni bulunuyor: Madde bagimliligi ve psikolojik bagimlilik. Sigaranin içerdigi nikotin, tipki alkol, anfetamin, kokain, eroin gibi, zihni ve ruh halini degisiklige ugratan, bagimlilik yapan bir madde. Beynin haz yollarini etkileyerek “dopamin” salgilatiyor. Dopamin, kisiye yalanci bir keyif veriyor. Kisi bu keyfi tekrar yasamak için giderek artan miktarlarda sigara içiyor. Kisa bir süre sonra da beyin nikotine bagimlilik kazaniyor. Her gün bir sigara tüketen kisiyi sigara bagimlisi kabul ediyoruz.

Sigara birakma sürecinde yasanan yoksunluk etkileri, sigaraya geri dönüslerde bahsedilmesi gereken önemli bir sorun. Sigara birakildiktan sonraki ilk iki haftada hastalarda nikotin yoksunluk etkileri belirgindir: Sikinti hissi, sinir bozuklugu, kizginlik, hassasiyet, uyuma güçlügü, konsantrasyon bozuklugu, bas agrisi, yorgunluk, istah artisi sikça görülen sikayetlerdir. Tibbi yardim alarak sigara birakmayi deneyenlerde yakinmalar daha hafif seyrediyor ve basari sansi artiyor.

Bagimliliga son vermek için nasil bir yöntem kullaniliyor? Bu yöntem vücutta ne gibi etkilere sahip? Nasil bir süreçle vücutta sigara içmeye engel olabiliyor?

Hastaya özel, farmakolojik ve psikolojik destek programi planliyoruz. Farmakolojik tedavi nikotin yerine koyma tedavisi ve santral sinir sistemi üzerine etkili ilaçlardan olusuyor. Nikotin yerine koyma tedavisi ile vücudun ihtiyaç duydugu günlük nikotin dozunu 24 saatte sabit sekilde salacak yama tarzinda nikotin bantlar kullanarak yoksunluk etkilerini azaltmayi hedefliyoruz.

Santral sinir sistemi üzerine etkili ilaçlar ise beyindeki degisik tipteki reseptörlere baglanarak sigara içme ihtiyacini azaltiyor. Tek tek veya kombine sekilde hastanin ihtiyacina uygun dozlardan tedaviye basliyoruz. Yakin takiple (yüz yüze görüsme, telefonla görüsme) destek vererek hastanin 6- 8 haftalik zorlu süreci atlatmasina destek veriyoruz.

Basari orani nedir? Islem ne kadar sürüyor? Uzun vadede sigara içimine son veriyor mu?

“Sigarayi birakti” diyebilmek için kisinin bir yil boyunca bir tane bile sigara tüketmemis olmasi kuraldir. Sigara birakma poliklinigi basarisi, hastalarinin ne kadarinin bir yilin sonunda tütünden uzak kalabildigi ile belirleniyor. Dünya standartlarina paralel olarak ASM Sigara Birakma Poliklinigi basarisi yüzde 35 düzeyinde bulunuyor.

Sigara birakma polikliniginde hastalarimiz öncelikli gögüs hastaliklari uzmani ile görüserek sigaranin zararlari konusunda egitim aliyor. Nikotin bagimliligi degerlendirilerek madde bagimliligina yönelik tedavi planlaniyor. Hasta daha sonra sigara birakma konusunda uzman psikologumuz tarafindan degerlendiriliyor ve psikolojik bagimlilik düzeyi belirleniyor. Akciger grafisi, solunum fonksiyon testi ve EKG yapilarak hastanin akciger ve kalp sagligi degerlendiriliyor ve kisiye özel en uygun tedavi seçiliyor. Program 6- 8 hafta sürüyor. Kontroller ve telefon görüsmeleri ile hastalar yakindan izlenerek gerekli destek veriliyor.

Size daha önce basvurmus kisiler içinde bize demografik bir tablo çizebilir misiniz? Yas, cinsiyet, meslek gibi.

Anadolu Saglik Merkezi Sigara Birakma Poliklinigi her yas grubundan sigara birakma istegi ile basvuran hastalara hizmet veriyor. Basvuran hastalarimizin büyük çogunlugu 35- 50 yas diliminde, üniversite mezunu erkek hastalardan olusuyor. Hemen her meslek grubundan hastamiz mevcut. Kadin hastalarimizin sayisi daha az olmakla birlikte yas araligi ve egitim düzeyi benzer özellikler gösteriyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası