Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


TÜP BEBEKLE ILGILI MERAK EDILEN HERSEY BASARIYI ARTIRAN 8 YÖNTEM

Tüp bebek ilaçsiz yapilabilir mi?

Tüp bebek tedavisinde yumurtaliklari ilaçlarla uyarmadan olgun olmayan yumurtalari almak ve onlari laboratuar sartlarinda olgunlastirarak kullanmak mümkündür. Bu uygulamaya In Vitro Matürasyon(IVM) adi verilir. Ancak bu teknikte dahi minimum da olsa bir miktar ilaç kullanilmasi gerekecektir. Bu teknik ile edilecek gebelik oranlari daha düsüktür.

Ilaçsiz tüp bebek yöntemi ne kadar basari saglar?

Ne yazik ki klasik tüp bebek tedavileriniz basarisindan çok daha düsüktür. Canli dogum oranlari %20 seviyesini geçmemektedir. Bu yöntem herkes için degil belirli bazi özellikleri olan az sayidaki kisiler için uygun bir yöntemdir.

Hastaya verilen ilacin dozu ne kadar yüksekse, o kadar mi fazla yumurta elde ediliyor?

Evet. Ancak tedavide hedefiniz çok sayida yumurta elde etmek degil ideal sayida ve kalitede yumurta elde etmek olmalidir. Bu nedenle kisiye gerektiginden fazla ilaç vermek basari degil zarar getirebilir. Ilaç dozunu her kisi için farkli ve kendisine uygun sekilde belirlemelisiniz.

Tüp bebek islemini birden fazla deneyenlerde basarili olmak için neler yapilmali?

Daha önce geçirmis oldugu tedaviyi basmakalip sekilde tekrarlamamak, tedavi öncesinde basarisizliga yol açabilecek faktörleri bastan gözden geçirmek, fark yaratabilecek ek uygulamalari çift ile birlikte degerlendirmek ve önceki tedavilerin getirdigi tecrübeden de faydalanarak kendisine en uygun tedavi seklini belirlemek gerekir.

Tüp bebek girisimleri basarisiz olan çiftlerde kan sulandirici ilaçlar faydali midir?

Bu senenin ocak ayinda üreme sagligi konusunda dünyada en fazla okuyucuya ve sayginliga sahip Human Reproduction adli dergide yayinlanan ve ilgi uyandiran çalismamizda, tekrarlayan basarisizliga sahip olan çiftler kan sulandirici ilaçlarin basari sansina çok yüksek olmasa da olumlu yönde bir katki sagladigini gördük.

Bagisiklik sistemi tedavileri basariyi artirir mi?

Bu çok tartismali bir konudur. Tekrarlayan düsükleri olan çiftlerde faydali oldugunun iddia edilmesi üzerine tüp bebek tedavi basarisizliklari olan çiftlerde de fayda verecegi ümit edilmistir. Ancak bu konuda gerçek bir olumlu etkiyi kanitlayan güvenilir hiçbir bilimsel veri mevcut degildir.

Embriyolarin kalitesini yumurta mi, sperm hücresi mi daha çok etkiler?

Her ikisi de etkiler ancak yumurtanin etkisi daha belirgindir.

Yumurtanin kalitesini neler belirler?

En önemli belirleyici faktör kadin yasidir. Bununla birlikte yumurtalik rezervi, yumurtaliga ait hastaliklar, yumurta gelisimi için ihtiyaç duyulan ilaç miktari da kaliteyi etkilemektedir.

Basariyi artiran 8 yöntem

1) Yardimci yuvalanma

Yardimci üreme tekniklerine basvuran çiftlerin yarisindan fazlasi embriyo gelismesine ragmen gebelik olmamaktadir. Döllenme olmasina ragmen gebelik olusmamasinin kaynagi muhtemelen embriyonun rahime yerlesme safhasindadir. Embriyonun rahim içine yerlestirilmesini takiben degisik olaylar olusmaktadir olarak embriyo bölünmeye ve büyümeye devam etmekte belli bir boya erisince kendisini çevreleyen zari (zona pellusid) yirtarak endometrium olarak adlandirilan rahim içindeki dokunun derinliklerine yerleserek büyümesine burada devam etmektedir.

Gebeligin olusmamasinin en önemli nedeni embriyonun bu zari yirtarak disariya çikamamasi ve dolayisi ile rahim duvarina yerlesememesi oldugu kabul edilmektedir. Bu problemi çözmek için embriyoyu, çevreleyen bu zarda transfer islemi öncesi kimyasal veya mekanik yöntemlerle küçük bir delik açilarak embriyonun bu zari yirtmasi ve rahim duvarina yerlesmesi saglanmakta Yapilan bilimsel çalismalar bu yöntemle gebelik oranlarinda hissedilir bir yükselme oldugunu göstermektedir. Bu teknik kisaca su sekilde uygulanmaktadir: ilk olarak embriyo mikroskobik bir tüp yardimi ile duvarindan emilerek sabitlestirilmekte daha sonra yine mikroskobik bir igne ile embriyo duvarindan teget geçilerek iki noktada delik açilmaktadir. Embriyo rahim içinde büyümesi devam ederken zayif olan bu noktalarda zarini delebilmektedir.

2) Endometriyal ko- kültür

Bu yöntemde tedaviye baslamadan önceki ay yumurtlamadan sonra rahim içinden alinan bir parça yapay olarak laboratuar ortaminda hücre kültürü yapilarak gelistirilir. Embriyolar bu tabakanin üzerine konarak büyümeleri izlenir. Ko-Kültür özellikle 1990’li yillarin baslarinda embriyo kültür ortamlarinin embriyolari ileri gelisim asamalarina kadar desteklemedikleri için ortaya atilmis bir yöntem olup bugün arastirma disinda pek kullanilmamaktadir. Ko kültürlerin tekrarlayan tüp bebek basarisizliklari olan çiftlerde kullanilmasi ile gebelik oranlarinin arttigini gösteren bir çalisma vardir(Spandorfer 2003). Bugüne kadar diger arastirmacilar tarafindan benzer sonuçlar yayinlanmamistir. Çalismanin en önemli zayif noktasi ise randomize diye tabir edilen gruplarin rastgele seçilmemis olmasidir. Ko kültürlerin popülaritesini kaybetmesindeki en önemli neden son yillarda kullanilan ve embriyo gelisimini 5-6. güne kadar destekleyen ardisik kültür ortamlarinin çikmis olmasidir. Bu ortamlarda blastokist asamasina giden embriyo orani ko kültür yapilanlardan farksiz ve hatta daha iyidir. Biz ko kültürleri hem rutinde hem de basarisiz denemeleri olan çiftlerde etkinligi kanitlanmis olmadiklarindan kullanmiyoruz.

3) Embriyo yapistirma

Özellikle ileri yastaki kadinlarda ve tekrarlayan tüp bebek basarisizligi olan çiftlerde embriyo glue adi verilen yapistiricinin kullanilmasi ile gebelik oranlarinda artma oldugunu gösteren çalismalar vardir. Biz kendi klinigimizde yaptigimiz iki çalismada seçilmis çiftlerde(kadin yasinin 39'un üzerinde olmasi ve tekrarlayan tüp bebek basarisizligi) embriyo yapistiricisinin faydali oldugunu gördük. Bu grup hastalarda kullanimini öneriyoruz. Ancak çiftlerin bunu bir mucize gibi algilamamalari gereklidir.

4) Blastokist kültürü

Son dönemlerde gelistirilmis medium sistemleri kullanilarak embriyo canliligi laboratuar ortaminda daha da uzatilmis ve buna bagli olarak günümüzde tüp bebek merkezlerinde, daha yüksek gebelik oranlarinin elde edildigi 5. ya da 6. gün transferleri yayginlasmaya baslamistir. Buna blastokist transferi adi verilir, Embriyonun ana rahmine tutunmadan önce ulastigi en son asamaya blastokist asamasi denir. Merkezimizde de 500'den fazla blastokist transferi yapilmis ve ikinci-üçüncü gün transferlerine göre daha iyi sonuçlar alinmistir.

Blastokist transferinin avantajlari sunlardir:

Gelisim potansiyeli daha iyi olan embriyolari seçebilme
Canliligi yüksek olan daha az sayida embriyo transfer ederek çogul gebelik olasiligini azaltmasi
Embriyo gelisimini daha iyi gözleyebilme
Embriyolari en yüksek gelisim potansiyeline sahip olduklari dönemde yani blastokist asamasinda döndürebilme
Preimplantasyon genetigi uygulayan merkezlerde trophectoderm (blastokiste ait iç hücre tabakalari) biopsisi uygulayabilmek ve bu doku embriyonik olmadigi için etik problemleri ortadan kaldirabilmek.
Embriyo canliliginin incelenebilecegi metodlara firsat tanimasi.

5) Preimplantasyon genetik tani

Preimpantasyon Genetik Tani(PGT), ailesinde genetik hastaliklar olan çiftlerin ya da uygulanan tedavilere cevap vermemis interfil ailelerin tüp bebek yöntemi kullanilarak saglikli bebege kavusmalarini saglayan yeni bir genetik tani yöntemidir. Bu teknikte çiftlerden elde edilen embriyolar tek tek incelenerek genetik olarak saglikli olan embriyolar anormal embriyolardan ayrilir ve anne adayina genetik olarak normal oldugu saptanan embriyolar transfer edilir. Bu sayede genetik bozuklugu olan çocuga sahip olma riski yüksek olan çiftler için hamilelik en basindan kontrol altina alinmis olur. IVF'de olumsuz sonuçlarin baslica sebeplerinden biri kromozom anomalisi dolayisiyla meydana gelen düsüklerdir. Bu nedenle PGT, özellikle ileri yastaki IVF hastalarina ait oositlerde yüksek oranda kromozom anomalisine rastlanmasi sebebiyle ileri yas anne adaylarina önerilmektedir. Ayrica ülkemizde siklikla görülen talasemi ve orak hücreli anemi genetik hastali klarin gebelik öncesi analizi de PGT ile yapilabilmektedir. Gelisen genetik teknikler ve bilgiye ulasma olanaklarinin artmasi çiftlerin, PGT ve diger prenatal tani yöntemleri hakkinda saglik merkezlerine basvurmalarini kolaylastirmistir. Asil amaci aileleri saglikli bebeklerine kavusturmak olan IVF, Preimpantasyon Genetik Tani'nin uygulanmasi ile birlikte basariya ulasma konusunda bir adim daha atilmasini saglamistir.

6) Embriyo dondurma

Insan gametlerinin ve embriyolarinin dondurulmasinin tüp bebek pratiginde büyük önemi vardir. Tüp bebek uygulamalarinda çogul gebelik riskini en aza indirmek için genel yaklasim en fazla üç embriyo transfer etmektir. Bu durumda akla gelen ilk soru elde edilen fazla embriyolarin ne sekilde degerlendirilecegidir. Bu sekilde elde edilen fazla embriyolarin dondurulmasi hastaya hem ekonomik, hem de psikolojik bir avantaj saglamaktadir. Ayrica dondurulan embriyolar transfer edilecegi zaman hasta herhangi bir tedaviye gereksinim duymamaktadir. Embriyo dondurma islemi tüp bebek uygulamalarinda basari sansini arttiran bir islem olarak da degerlendirilebilir.

Embriyo dondurma ve çözme islemi, embriyolar kimyasal maddelerle(kriyoprotektan) dengelendikten sonra sogutulmasi ve -196°C sivi nitrojen içinde depolanmasi, çözüldükten sonra da krioprotektan ortamindan uzaklastirilarak ileri gelisimi saglamak için özel kültür ortamlarinin içine alinmasidir. Her iki islemde çok dikkatli yapilmalidir. Rutin tüp bebek ve mikroenjeksiyon uygulamalarinda embriyo dondurma ile gebelik oranlari -25 arasinda degismektedir. Ayni siklusta gebelik elde edebilmis ve kalan embriyolar dondurulmus ise bu kez gebelik orani %40 kadar olmaktadir. Çiftlerden izin belgesi alinarak dondurulan embriyolar Türkiye'de 1997 yilinda yürürlüge giren bir yasa ile üç yil boyunca sivi nitrojen içerisinde saklanabilmektedir

7) Tüplerin çikartilmasi

Tüplerin tikali oldugu bazi durumlarda içerisinde sivi birikmekte(hidrosalpenks) bu durum tüp bebek basarisini %30 seviyesinde azaltmaktadir. Ultrasonografide tüplerin içinin sivi dolu oldugu saptanirsa tüp bebekten önce laparoskopik teknigi ile tüplerin çikartilmasi çiftin gebelik sansi azalmadan deneyebilmesini saglamaktadir.

8) Mikrodiseksiyon TESE

Testislerin içerisinde bulundugu kese ve her bir testisi çevreleyen tunika albuginea isimli kilif küçük bir kesi ile açilir. Testis dokusu mikroskop ile incelenerek genis görülen kisimlardan örnekler alinir. Kesilen bölümler dikilerek isleme son verilir. Bu yöntemin testis dokusuna daha az zarar verdigini öne süren yayinlar vardir. Cerrahi sperm elde etme yöntemleriyle obstrüktif azospermi olgularinin % 100’ünde, nonobstrüktif azospermi olgularinin genel olarak %65’inde sperm bulunabilmektedir. Obstrüktif azospermi olgularinda spermlerin dondurma çözme islemi sonrasi canlilik oranlari ve bu spermlerin kullanimiyla elde edilen gebelik oranlari oldukça iyidir. Ancak, nonobstruktif azospermi olgularinda elde edilen spermlerin dondurularak saklanmasi ve sonra tekrar kullanilmasi tartismali bir konudur. Bu hastalardan elde edilen spermlerin önemli bir kismi yapisal kusurlara sahiptir ve dondurulup çözülme isleminin stresini kaldiramayabilmektedir. Ancak, daha sonraki islemlerde sperm bulunamamasi olasiligina karsi çok seçici bir sekilde uygun spermlerin dondurularak saklanmasi önerilebilir. Bu grupta mümkün oldugunca taze sperm kullanilmasinin basariyi artirdigi görüsündeyiz.

Obstrüktif azospermi olgulari için literatürde yedi defaya kadar uygulanan hastalar bildirilmistir ve bu islemlerin her defasinda sperm elde edilmistir. Nonobstrüktif azospermi olgularinda ise daha önceki TESE’lerde sperm bulunmus olmasi kosuluyla 6 defaya kadar TESE yapilan ve sperm elde eidlen hastalar bildirilmektedir.Mükerrer TESE uygulamalariyla elde edilen gebelik oranlari ilk uygulamada elde edilen gebelik oranlarindan farkli degildir.Birinci TESE’de olgun sperm bulunamayan nonobstrüktif azospermi hastalarinin % 25’inde ikinci uygulamada sperm bulundugu bildirilmistir.

Amerikan Hastanesi
Yardimci Üreme Teknikleri Bölüm Baskani
Doç. Dr. Bülent Urman
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası