Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ZOR AMELIYATLAR ARTIK DAHA KOLAY

Alinan basarili sonuçlarla ilgi çeken ve hastalara büyük kolaylik saglayan "laparoskopik cerrahi" yöntemi, eskiden uygulanamadigi birçok zor ameliyatta da kullanilmaya baslandi. Açik ameliyata göre daha avantajli olmasi nedeniyle hem hekim hem de hastalar tarafindan tercih edilen laparoskopik yöntemle reflü ve kolon kanseri tedavisi gibi daha zor ameliyatlarda bile basarili sonuçlar elde edilebiliyor. Anadolu Saglik Merkezi (ASM) Genel Cerrahi Uzmani Dr. Kemal Rasa, bugün pek az yerde yapilabilen en zor ameliyatlardan gastrit, by – pass, laparoskopik kolon kanseri cerrahisi ve laparoskopik böbreküstü bezi cerrahisi gibi müdahaleleri basariyla yaptiklarini vurgularken konuyla ilgili sorularimizi yanitladi.

Laparoskopik cerrahi yöntemi artik birçok zor ameliyatta da uygulanabiliyor. Bu yöntem gerek hastalara gerek hekimlere önemli kolaylik ve avantajlar sunuyor. Laparoskopik cerrahinin hangi hastaliklarin tedavisinde kullanildigi ve sundugu avantajlar gibi konulara dair Anadolu Saglik Merkezi (ASM) Genel Cerrahi Uzmani Dr. Kemal Rasa ile görüstük.

Laparoskopik cerrahi nedir?

Laparoskopik ya da daha dogru kullanimiyla minimal invaziv cerrahi, vücudun herhangi bir yerinde yapilan 0,5 - 1 cm’lik kesilerden yerlestirilen kamera ve el aletleri yardimiyla yapiliyor. Açik ameliyatlardan temel farki cerrahi alanin çiplak göz yerine “trokar” adi verilen kiliflara yerlestirilen kamera araciligi ile monitörden görülmesi, el ve açik cerrahi aletler yerine yine trokarlardan yerlestirilen özel laparoskopik aletlerin kullanimidir. Cerrahi prensiplerin ayni ve tekniklerin çok benzer olmasina karsin minimal invaziv cerrahide farkli bir teknoloji kullaniliyor.

Teknik açidan kamera sayesinde çiplak gözle oldugundan en az 20 kat daha büyük ve ayrintili, anatomik yapilarin daha ince detaylarina kadar görülebilmesi ciddi bir avantaj sunuyor. Ayrica açik cerrahide görülemeyen ve ulasilamayan yerlere açili kameralarla ulasabiliyor, görüntü alinabiliyor.

Hangi hastaliklarin tedavisinde uygulaniyor?

Laparoskopik cerrahi; safra kesesinin çikarilmasi, kasik fitigi, apandisit, reflü ve mide fitigi ameliyatlari olmak üzere birçok genel cerrahi ameliyatinda basarili bir sekilde kullaniliyor. Ayrica beyin cerrahisi, jinekolojik cerrahi, ortopedik cerrahi, ürolojik cerrahi ve kalp damar cerrahisinde de minimal invaziv tekniklerden giderek daha fazla yararlaniliyor. Bunun yaninda dalagin ya da böbrek üstü bezinin çikarilmasi gereken durumlarda, kalin barsak kanserlerinde, gastrit by – pass operasyonunda da laparoskopik cerrahi kullaniliyor. Son söyledigim hastaliklarin bu yöntemle ASM haricinde çok az hastanede ameliyat edildigini söylemeliyim.

“Ileri laparoskopi” tanimi aslinda yillar içerisinde çok degisti. Genel cerrahi ameliyatlarini düsündügümüzde 10 yil önce safra kesesi ve apandisit ameliyatlarinin ötesindeki uygulamalara ileri laparoskopi derken günümüzde kalin barsak kanseri ameliyatlari bile artik ileri laparoskopi sayilmiyor ve teknik olarak çok daha zorlu morbid obezite, karaciger ve pankreas ameliyatlari ileri laparoskopi sinifinda degerlendiriliyor. Sonuçta bu ameliyatlar özel zaman ayrilmasi, basta cerrah olmak üzere tüm ameliyathane ekibinin ek egitimler almasi ve donanim anlaminda farkli aletlerin de ameliyathanede bulundurulmasi gereken ameliyatlardir. Bilgi birikimi ve deneyim arttikça bunlar da rutin ameliyatlar haline geliyor.”

Bu yöntemin avantajlari nelerdir?

Ameliyatlarin uzun kesiler yapilmadan gerçeklestirilebilmesi ve deri yüzeyinde estetik açidan rahatsiz eden izler kalmamasi görsel avantaj sagliyor. Yapilan bilimsel çalismalar, laparoskopik ameliyatlarin birçok ameliyat çesidi için basta kanama ve enfeksiyon olmak üzere daha az yan etkiye neden oldugunu ortaya koydu. Ayrica ameliyat alaninda daha az doku hasari olmasi, daha kolay ve hizli iyilesme sagliyor. Açik ameliyatlardan sonra olusan ve birçok hastada yasaminin sonuna kadar sikinti yaratan yapisikliklar laparoskopik ameliyatlardan sonra daha az görülüyor. Laparoskopik yöntemin en belirgin avantajlarindan biri de ameliyat sonrasi hastanin agrisinin daha az olmasi ve daha az agri kesiciye gereksinim duymasi. Laparoskopik cerrahide hastanede kalis süresi de daha kisa. Bu yöntemle hastanin normal fiziksel aktivitesine kavusmasi ve isine dönebilmesi de daha kolay ve hizli oluyor.

Her yasta uygulanabiliyor mu?

Minimal invaziv cerrahi için herhangi bir yas sinirlamasi yoktur. Yenidogan döneminden yüz yasina kadar her yasta yapilabilir. Seçimdeki temel belirleyici o merkezin minimal invaziv cerrahi birikimi ve özellikle pediyatrik yas grubu olmak üzere uygun donanima sahip olup olmamasidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası