Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


TATILE ÇIKMADAN ÖNCE ‘SEYAHAT DOKTORU’NA GÖRÜNÜN!

Yaz aylarinin gelmesiyle birlikte tatil planlari yapildi, valizler yavas yavas toplanmaya baslandi. Ancak seyahat sari humma ya da sitma gibi hastaliklarla gölgelenmesini istemiyorsaniz, mutlaka bir ‘seyahat doktoru’na görünün! Seyahat doktorunuzla birlikte gideceginiz ülkenin ve bölgenin risklerini belirleyip, gerekli önlemleri alin ve asilarinizi yaptirin

Yeni yerler kesfetmek, yogun geçen bir yilin yorgunlugunu atmak için hayalini kurdugumuz ya da is için yapmamiz gerek seyahatler, gerekli önlemler alinmazsa keyif yerine kabusa dönebilir. Medical Park Bahçelievler Hastanesi Enfeksiyon Hastaliklari ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmani Dr. Pinar Kepekçi; seyahatzede olmamaniz için seyahat öncesi yapilmasi gereken saglik kontrolleriyle ilgili bilgi verdi:

Her yil gelismis ülkelerden, gelismekte olan ülkelere 80 milyon kisi seyahat ediyor. Turistlerin yüzde 22-64’ünde seyahat ile iliskili hastalik görülüyor. Turistlerin ortalama yüzde 10'u seyahat sirasinda ve sonrasinda doktora basvurur, ancak yüzde 1'inde hastaneye yatis gerekli olur. En sik ölüm nedeni sitmadir. Diger ölüm nedenleri ise; kalp hastaliklari, trafik kazalari, bogulmalar ve son zamanlarda görülen grip vakalaridir.

Seyahatlerde karsilasabilecek sorunlar; mevcut saglik durumlarina eslik eden hastaliklara, yolculuk yapilan yerlere, yolculuk sekillerine ve gidilen yerde yapilacak aktivitelere göre degisir. Ancak seyahat için alinacak pratik önlemlerle pek çok sorunun üstesinden gelinebilir. Iste tüm bu nedenlerden dolayi ‘seyahat doktorlugu’ büyük önem tasiyor.

SEYAHAT ÖNCESI EGITIM

Seyahat doktorlugu sadece enfeksiyonlardan korunmada degil, kisisel güvenlik ve çevresel risklerden korunma açisindan da büyük önem tasiyor. Böylece seyahat öncesi basvuran kisilerin seyahatte karsilasacaklari riskler ele alinir. Risklerin önlenebilmesi için kisilere egitim verilir, ilaçlar düzenlenir ve belki de en önemlisi bagisiklik sistemini destekleyici hastaliklardan korunmak için sart olan asi programlari planlanir.

Seyahat doktorlugu; seyahat danismanligi disinda koruyucu hekimligi, yolculuk öncesi, seyahat süresince ve döndükten sonra olusabilecek medikal sorunlarin tedavisini planlamayi gerektirir. Seyahat ile iliskili ortaya çikabilecek problemlerin bir kismi basit önlemlerle çözülebilir. Ancak komplike saglik sorunlari özellikle ele alinmali ve seyahatten en az 4-6 hafta önce uzmanina danisilarak planlanmali.

DOMUZ GRIBINE KARSI MASKE

Günümüzde domuz gribi nedeniyle alinan önlemlere daha çok dikkat etmek gerekiyor. Özellikle kisisel el temizligi için sik elleri yikamak, hastaligin görüldügü ülkelere seyahatte maske bulundurmak, süpheli kisiler ile ayni ortamlarda bulunma halinde doktora basvurarak koruyucu tedaviye baslamak önem kazaniyor.

Yolculukla ilgili saglik riskleri özellikle yaslilar, hamileler, çocuklar, fiziksel engelliler ve önceden saglik problemleri olanlar için daha fazladir. Yolculuk yapacaklarin risklerini tespit etmede ise güzergah, ziyaretin süresi, amaci, barinma ve yiyeceklerin hijyen standartlari büyük önem tasiyor.

TURIST ISHALINE DIKKAT!

Turist ishali, en sik seyahat hastaligi. Yumusak diskilama, ates, bulanti, kusma ve karin agrisi gibi belirtilerle görülür. Önlenmesi için, aliskin olunan beslenme seklinin disina çikilmamali. Kapali, etiketi olan ve içerigi belli besinler tercih edilmeli. Çig besinlerin hepsi çevreden kirlenmis (kontamine) olabilir. Salata, pismemis sebze, pastörize olmayan süt, peynir, tam pismemis etler, soslar, su ve içecekler, özellikle buz (çesme suyundan yapilan), açikta ve sokakta satilan yiyecekler besin zehirlenmesine yol açabilecek riskli besinler kabul edilir.

SINEK VARSA CIBINLIKTE UYUYUN

Anofel cinsi sivrisineklerin isirmasiyla bulasan atesli hastalik sitma; seyahate bagli ölümler arasinda en sik görülen ve seyahatten dönenlerde en sik ates yapan, ancak önlenebilir bir enfeksiyondur. Bu nedenle seyahate çikacak kisiyi mutlaka risk konusunda uyarmak ve bilgilendirmek gerekir. Sinek isirmasina karsi önlem alinmali, DEET içeren sinek kovucular kullanilmali, iyi havalandirma kosullari olan yerde konaklama yapilmali, permetrin içeren yataklar ve cibinlik kullanilmali, mümkün oldugunca kapali giysiler giyilmeli.

Sonuç olarak; seyahat doktorlugu tüm uygulamalari ile mutlaka yapilmali, seyahatle ilgili tüm riskler gözden geçirilmeli. Risklerin belirlenmesinden sonra; seyahat sekli, yeri, süresi ve sonrasinda dönüste karsilasilabilecek problemler ortaya konularak, hasta ve yakinlari ile alinacak pratik önlemler tartisilmali, seyahat çantasina konulmasi zorunlu olan ilaç ve malzemeler belirlenip, her türlü risk en aza indirilmeye çalisilmali.

RISKLERE KARSI ASIYLA ÖNLEM ALIN

Uluslararasi Saglik Tüzügü tarafindan öngörülen zorunlu asilar, günümüzde sadece ‘sari humma’yi kapsiyor. Dolayisiyla, sivrisineklerle bulasan sari humma hastaligina yakalanma riski olan bir ülkeye ya da ülkeye giris kosulu olarak sari humma asilama sertifikasi talep eden bir ülkeye giderken asilanmak zorunludur. Bu asi, özellikle Orta Amerika ve Orta Afrika için gereklidir. Uluslararasi sari humma asilama sertifikasi, asi olduktan on gün sonra geçerlilik kazanir ve on yil boyunca geçerli sayilir.

‘Menengokoksik menenjit’ hastaligi'na karsi asilama Hac ve Umre amaciyla Mekke'yi ziyaret eden hacilar için Suudi Arabistan tarafindan istenmektedir.

Hepatit A asisi; hijyen ve sanitasyon kosullari kötü yerlere seyahat edenlere önerilebilir. Asi yapildiktan 14-28 gün sonra yüksek düzey korunma saglar. Bu nedenle seyahatten bir ay önce asi yapilmis olmali.

Tetanoz toksoidi, daha önce asilanmis olanlara her on yilda bir verilebilir.

Grip asisinin mutlaka salgin baslamadan önce yapilmasi gerekiyor. Asinin etkisinin ortaya çikmasi için asagi yukari 2-3 haftalik bir süreye ihtiyaç duyuluyor. Dolayisiyla, grip asisi için en uygun zaman; sonbahar, özellikle de eylül ve ekim aylari. Grip asisi ile koruyuculuk, 65 yas altindaki saglikli eriskinlerde yüzde 70-90 gibi yüksek oranlarda seyrediyor. Ileri yaslarda bu etki yüzde 30-40 oraninda azalmakla birlikte, hastaligin hafif geçirilmesi saglaniyor.

Pnömokok asisi; riskli gruba ve 65 yas üstüne on yilda bir önerilir.

Hepatit B asisi; kisinin risk faktörlerine göre üç doz yapilmali. Kisinin bagisik olup olmadigina bakilarak planlanir.

Tifo asisi; endemik bölgede kötü sartlarda bir aydan fazla kalacak kisilerde yapilabilir.

Polio (çocuk felci) asisi; geçmiste üç ya da daha fazla dozda OPV (oral polio asisi) alan kimseler için, dünyadaki hastalikli bölgelere seyahat edenlere tek doz yapilabilir.

Kuduz asisi; gidilecek endemik bölgelere ve mesleki maruziyete göre düzenlenmeli.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası