Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Dengeli beslenme aliskanligi okul öncesi dönemde kazandirilmali

Okul öncesi çagi çocuklari bu dönemde hayatlarinin sonuna kadar devam edecek aliskanliklari kazanirlar. Bu nedenle bu dönem önemli bir süreçtir. Bu gelisim döneminde çocuk ailenin özellikle anne babanin beslenme aliskanliklarindan etkilenir. Kadiköy Sifa Suadiye Poliklinigi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Uzmani Dr. Günay Ermergen okul öncesi dönemde çocuklara dogru beslenme aliskanliklarinin nasil kazandirabilecegini anlatiyor.

Okul öncesi çocuklarin büyüme hizi bebeklere oranla daha düsük olmasina karsin aktiviteleri ve büyümenin diger asamalari için gereken yakiti saglamak için yeterli enerjiyi almalari gerekmektedir. Okul öncesi çocuklarin porsiyonlari yetiskin porsiyonlarin 1/3 kadaridir bu nedenle onlara tüketebileceklerinden fazla besin sunmak çocugun besinden uzaklasmasina neden olur. Doydugunu söylediginde veya yemekle oynamaya basladigi zaman yemekten kaldirilmalidir. Bu yas çocuklarinda günden güne veya yemekten yemege istah dalgalanmalari olmasi normaldir. Genellikle 3 – 4 ögün seklinde beslenirler. Ara ögünler ana ögünlerin yerini almamalidir, tamamlamalidir. Anne baba çocuklariyla birlikte yemeliler, saglikli beslenme ailece önemsenmelidir.

Çocuk oturarak yemek yemeye özendirilmelidir. Çocugu yemekle ödüllendirmek veya cezalandirmakta yemekle ilgili sagliksiz aliskanliklar kazandirmaya neden olur. Besin seçme ve bazi besinleri reddetmelerine de izin verilmelidir. Besin seçimi yapabilmek çocugun edinmesi gereken bir davranistir. Bu yas grubunda yaslarina bagli olarak birçogu saglikli beslenmemin temellerini bilmektedir.

Anne babalara düsen görev besinler konusunda temel bilgileri verip besinleri seçmede onlara yardimci olmaktir. Çocuklar açliga yetiskinler kadar dayanamaz, yemekler düzenli olmadiginda daha fazla abur cubur yeme egiliminde olurlar. Istahsizlik ailelerin en çok yakindiklari seydir. Çocugun yasina ve boyuna bakilarak normal gelismesi degerlendirilmelidir. Istahsiz çocuklarda sofra düzeni nasil, yemek lezzeti nasil, devamli ayni yiyecekler mi veriliyor, ögün aralarinda abur cubur tüketim var m, sik meyve suyu içiyor mu, 500cc günlük süt içmek, fazla miktarda sekerli besin tüketimi var mi, yemek öncesi sivi alimi arastirilmalidir.

Erken yaslarda asiri kilo aliminin sonuçlari uzun vadeli, fiziksel ve psikolojik boyutludur. Diyabet, kalp hastaliklari, HT bazi kanser türleri riski vardir. Çok sik abur cubur tüketen, düzensiz beslenen, hareketsiz yasayan, çok televizyon seyreden, bilgisayar basinda zaman geçiren, yagli beslenen çocuklarda sismanlik riski artar. Güne iyi bir baslangiç için kahvalti çok önemlidir. Güne zinde baslamak ve gün boyunca sürdürdügümüz faaliyetlerimizde anlama, odaklanma, verimli çalisma üzerinde kahvaltinin çok büyük etkisi vardir. Kahvalti aliskanligi olmayan çocuklarda en sik sorunlar dikkat azligi, ögrenmede zorlanma, problem çözmede güçlük,fiziksel güç azligina bagli kas koordinasyonunda azalmadir. Çocuklarin örnek aldiklari bireyler anne ve babalardir. Çocuguna saglikli beslenme aliskanligini kazandirmak için ebeveyn evde kahvalti etmelidir. Tüm aile bireylerinin bulunacagi bir kahvalti sofrasi hazirlamak kahvalti aliskanligi kazandirmak için ilk adimdir. Kahvaltida sevmedigi yiyeceklerin degisik sekilde sunumu (yumurta-omlet, peynir-tost, süt, yumurta - krep) saglanmalidir. Süt içmeye direnç gösteren çocuklarda süt yerine diger süt ürünleri tercih edilmelidir (2 kibrit kutusu peynir = 1 su bardagi süt = 1 su bardagi yogurt). Eger çocuk karnini sadece sütle doyurmayi tercih ediyorsa, bu durumda diger besin gruplarinin eksikligine bagli saglik sorunlari olusabilir. Özellikle çok süt içen çocuklarda en sik görünen sorun Fe eksikligi anemisidir. Sütün tüketildigi zaman ve biyo yararliligi arasinda bir bag yoktur. Fakat ögün öncesinde tüketilirse istahsizlik yapar. Gece içiliyorsa dis çürüklerine sebep olabilir. Eger gece süt içiliyorsa mutlaka agiz çalkalanmalidir. Fast food tüketimi de bu yaslarda artar buna dikkat edilmelidir. Kola, gazoz gibi içecekler, ketçap, mayonez hem katki maddeleri çok olan hem de besin degeri hiç içermeyen kalori degeri yüksek yiyeceklerdir. Karbonhidrattan zengin, rafine gidalarin yenmesi normal bagirsak florasini bozarak probiotik etkilerinin ortadan kalkmasina neden olurlar. Ayrica vücudumuzdaki omega 6, omega 3 normal oraninin omega 6 lehine bozulmasina neden olurlar. Bu oran normalde 1/1 iken, bu tarz bir beslenme ile 50/1 olmaktadir. Buda omega 3 yag asitlerinin koroner kalp hastaliklarina,hipertansiyon, tipz, romatizma, ra ve çesitli kanserleri engelleyici etkisinin ortadan kalkmasina neden olur.

Özellikle son 50 – 100 yil içinde dogal olmayan, islenmis ve katki konulmus gidalar, margarin gibi kimyasal yolla katilastirilmis, ayçiçegi, misir özü gibi sicak preslenmis sivi yaglar asiri sekilde kullanilmaya baslamis buna karsilik taze sebze, meyze ve tencere yemeklerinin tüketiminde belirgin azalma olmustur.

Vücudumuza uyumsuz, beslenme sonucu omega 6/omega 3 oraninin bozulmasi nedeniyle sismanlik, diyabet, karoner kalp hastaligi, hipertansiyon, ülser, astim, romatizma, kanser son yillarda müthis artis göstermistir.

Günümüzde Akdeniz tipi beslenme en saglikli beslenme biçimi olarak kabul edilmektedir.

Akdeniz tipi beslenme içerigi günde yag 1 - 3 yemek kasigi, seker 1 – 2 yemek kasigi, süt – yogurt – peynir 2 - 3 porsiyon, et – tavuk – yumurta 1 – 2 porsiyon, sebze 1 – 3 porsiyon, meyve 1 – 2 porsiyon, tahillar 4 - 6 porsiyon seklindedir.

Saglikli büyüme için su, protein, yag, karbonhidrat, makromineraller, mikromineraller, vitaminler flavonoidler gibi bütün gida unsurlari optimal olarak diyette bulunmalidir. Temiz hava ve spor ise beslenmenin tamamlayici unsurlaridir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası