Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


MEME KANSERLI KADINLARA ESTETIK ILE “YENI HAYAT”!

Meme kanseri dünyada kadinlar arasinda en sik görülen kanser tipidir. Arastirmalara göre, her 8-9 kadindan biri meme kanserine yakalanmaktadir. Meme kanseri bir kadinin hayati boyunca yasayabilecegi en büyük travmalardan biridir. Meme kaybi sonrasi kadinlarda, siklikla depresyon, cinsel istek kaybi, beden algilamasinda bozulma, hastaligin tekrarlamasina iliskin endiseler ve uygun giysi bulmada güçlük gibi bir dizi sorunlar gözlenmektedir.

Acibadem Maslak Hastanesi'nden Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmani Doç. Dr. Sükrü Yazar, meme onariminin çogu hasta için hayata yeni bir baslangiç oldugunu, meme onarimi yapilan hastalarin aile iliskilerinin ve cinsel yasamlarinin daha uyumlu oldugunu söyledi. Doç. Dr. Yazar, meme onariminin hastalarin ruhsal durumlarini güçlendirerek hastalikla daha iyi mücadele etmelerini sagladiklarini da vurguladi.

Artik Dogal Memeye Çok Benzeyen Meme Yapabiliyoruz

Tipdaki yeni gelismeler sayesinde artik cerrahlar dogal memeye çok benzerlik gösteren bir meme olusturabiliyor. Meme onarimi bu yönüyle bakildiginda bir kozmetik ameliyat degil, bir onarim (rekonstrüksiyon) ameliyatidir. Yani hastalik nedeniyle kaybedilen bir uzvun yerine konulmasidir. Gelismis ülkelerde meme kanseri, genel cerrahi, plastik ve rekonstrüktif cerrahi, medikal ve radyasyon onkolojisi uzmanlarinin olusturdugu bir ekip tarafindan tedavi edilmektedir. Bu ekip ameliyat öncesi hastayi degerlendirir ve hasta için en uygun tedavi seçenegini belirler.

Meme Onariminda Dogru Zaman Hangisi?

Memesini kanser sebebiyle kaybeden kadinlar en çok bu ameliyati ne zaman yaptirmalarinin dogru oldugunu merak eder. Doç. Dr. Sükrü Yazar, hemen her kadinda meme onarimi yapilabilecegini belirterek, söyle konustu:

“Meme onarimi, aninda yani mastektomi (kanserli memenin alinmasi) ile es zamanli veya daha sonraki dönemde (geç onarim) yapilabilir. Es zamanli onarimin kozmetik sonuçlari çok daha iyidir. Genelde erken evre kanserlerde uygulanir. Erken onarimin en önemli avantaji meme derisi korunarak mastektomi yapilan hastada es zamanli olarak meme onarilmasidir. Böylece memenin alinmis olmasindan dolayi hastanin yasayacagi psikolojik travmanin azaltilmasi mümkündür. Diger avantaji ise daha ekonomik olmasidir.” Bazi hastalar baska bir cerrahi islem yaptirmak istemedikleri bazilari da kanser teshisini kabul etmekte zorlandiklarindan dolayi, meme onarimi ameliyatini daha geç düsünüyor. Bazi hastalara da cerrahlari tarafindan beklemeleri tavsiye edilmis olabiliyor. Ayrica sismanlik, yüksek tansiyon ve sigara kullanilmasi gibi durumlarda da hastalarin beklemeleri tavsiye edilebilir.”

Meme Nasil Onariliyor?

Meme onariminin baslica üç asamasi var:

Meme dokusunun olusturulmasi
Meme basi ve areolanin onarimi
Memeler arasi simetrinin saglanmasi

Meme Olusturmada Iki Yöntem Var

Alinan memenin yeniden olusturulmasi genel olarak iki sekilde yapilabilir:

1- Meme protezleri

2- Hastanin kendi dokulari (otojen dokular)

Ameliyat yönteminin seçiminde, onarimin ne zaman yapilacagi, hastanin genel saglik durumu, yasi, vücut özellikleri, yapilan mastektominin özellikleri, radyoterapi uygulanip uygulanmadigi, diger memenin durumu, hastanin tercihleri ve plastik cerrahin cerrahi tecrübesi ve yetenekleri gibi birçok faktör rol oynar.

Protez Ile Onarim Kisa Sürüyor

Meme protezleri içi jel ve serum fizyolojik (tuzlu su) ile doldurulan olmak üzere baslica iki tiptir. Her iki protez tipinde de dis yüzey silikon bir çeperden olusmaktadir.

Hastanin durumuna göre dogrudan protez yerlestirilerek onarim yapilabildigi gibi (eszamanli onarimlarda), önce gögüs duvarindaki yumusak dokulari genisletmek için “doku genisletici “adi verilen balon yerlestirilir, daha sonra bu balon çikarilarak yerine kalici meme protezi konur (geç onarimlarda).

Protez ile meme onarim ameliyati, teknik olarak daha basit ve süresi daha kisa ve bir yöntemdir.

Bu ameliyat ile vücuda yabanci bir cisim yerlestirilmektedir. Bu tür onarimlarda enfeksiyon, silikon sizmasi ya da protezin sönmesi gibi sorunlarla karsilasilabilir.

Bu yöntemin diger önemli bir sakincasi da, silikon protez çevresinde sert doku gelismesi durumunda memenin yeterince dogal bir görüntüye sahip olmamasidir.

Karin, Sirt, Kalça ve Bacaktan Doku Aliniyor

Kendi dokusu ile meme onarimlari daha karmasik ve cerrahi tecrübe gerektiren ameliyatlardir. Otojen doku olarak siklikla karin, sirt, kalça ve bacaktan hazirlanan dokular kullanilir. Bunlar;

Karin alt bölümündeki deri ve deri alti yag dokusu, karin ön duvarindaki kaslardan birisi kullanilarak meme onarimi gerçeklestirilir. Bu ameliyat sirasinda hastaya ayni zamanda estetik karin germe ameliyati da yapilmis olur.

Sirt yan tarafindaki kas da meme bölgesine tasinarak meme onariminda kullanilir. Bu yöntemde sirttaki ameliyat izi genellikle sutyen altinda gizlenir.

Kalça ve bacak bölgesindeki deri ve deri alti yag dokusu serbest doku aktarimi yani mikrocerrahi yöntemi ile meme bölgesine tasinarak meme onarimi yapilir.

Bu tip serbest doku aktarimi yöntemi ile meme onariminda deri deri alti yag dokusu besleyici damarlari ile birlikte bagli bulundugu karin, sirt veya kalça bölgesinden tamamen ayrilir ve damarlari alici bölgedeki damarlara dikilerek yasamasi saglanir.

Bu ameliyati yapabilmek için plastik cerrahin mikrocerrahi konusunda deneyimli olmasi gerekir. Çünkü ince damarlarin birbirine dikilmesi mikroskop altinda mümkün olmaktadir.

Meme ucu, bölgedeki dokulardan yapilir. Çevresindeki koyu renkli alan için dögme yapilabildigi gibi, karsi meme basindan ya da kasiktan alinan deri kullanilabilir.

Memeler arasinda simetriyi saglamak amaciyla karsi memeye bazi operasyonlar uygulanabilir. Bunlar karsi memenin küçültülmesi, diklestirilmesi veya büyütülmesi seklinde olabilir.

Normale Dönme 2-4 Haftayi Buluyor

Ameliyat sonrasi agri büyük ölçüde ilaçlarla ile giderilebilir. Ameliyatin boyutuna göre 2 ile 5 gün hastanede kalmak gerekebilmektedir. Ameliyatta genellikle sivilarin birikmesini engelleyen drenler konabilir ve bunlar ameliyat sonrasi ilk birkaç gün içinde alinirlar. Meme onarimi ameliyatindan sonra normal günlük aktivitelere geri dönmek yapilan ameliyatin boyutuna göre degismekle birlikte 2 – 4 hafta arasinda degisebilir. Protez ile meme onarin ameliyatlarinda ise bu süre bu süre daha kisa olabilir. Rekonstrüksiyon ile normal duyu kazanilmaz; ancak, zaman içinde bir miktar duyu gelebilir. Izlerin çogu zaman içinde solabilir. Ancak bu süre 1-2 yil olabilir ve hiçbir zaman izler tamamen kaybolmaz. Onarimin kalitesi yüksek oldugu sürece, izlere daha az aldiris edilmektedir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası