Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


HAVA, BASINÇ, NEM DEGISIKLIGI ATAKLARI TETIKLIYOR

Stres, açlik ve uykusuzluk migreni tetikleyen baslica faktörler olarak sikça gündeme geliyor. Uzmanlar hatirlatiyor; bu faktörlerin yani sira hava, nem ve basinç degisikligi de ataklari baslatiyor. Prof. Dr. Mustafa Ertas, “Arastirmalar, migren hastalarinin hava durumuna karsi duyarli oldugunu ortaya koyuyor. Mevsim degisikligiyle birlikte hastalarin sikayetleri artiyor. Biyoritmi bozan lodos, ataklari tetikliyor” dedi.

Isteki performanstan esler arasindaki iliskiye kadar migren, hastalarin tüm yasamini etkiliyor. Migren ataklarini tetikleyen baslica faktörler arasinda uykusuzluk, açlik ve stres yer aliyor. Ataklari baslatan nedenler ise hastadan hastaya degisiyor. Son yillarda yapilan arastirmalar; sikça gündeme gelen tetikleyici faktörlerin yani sira deniz seviyesinden yükseklik, hava, nem ve basinç degisikliginin hastalar üzerinde etkili oldugunu gösteriyor. Havanin isinmasiyla birlikte tatil plani yapan migren hastalarini uzmanlar uyariyor; hava, nem ve basinç degisikliginin ataklari tetikledigini unutmayin.

Türk Nöroloji Dernegi Basagrisi Çalisma Grubu bünyesinde, 21 ilde yüz yüze görüsmelerle, I.E Ulagay-Menarini Group’un destegi ile hayata geçirilen “Türkiye’de Basagrisi ve Migren Epidemiyoloji Çalismasi” sonuçlari da hava degisikligi ile migren ataklari arasindaki iliskiyi ortaya koyuyor. Türkiye genelinde 5 bin 323 kisinin katilimiyla gerçeklestirilen arastirma sonuçlarina göre; hastalarin yüzde 54’ü lodostan etkileniyor.

Migrenli hastalar hava durumuna karsi duyarli

Türk Nöroloji Dernegi Basagrisi Çalisma Grubu’nda yer alan Prof. Dr. Mustafa Ertas, hava degisikligiyle migren ataklari arasindaki iliski hakkinda söyle bilgi verdi: “Türkiye’de yapilan arastirma hastalarin lodostan etkilendigini gösteriyor. ABD’de yapilan baska bir çalisma sonuçlarina göre ise; migrenli hastalarin yüzde 62.3’ü hava durumuna karsi duyarli oldugunu düsünüyor. Tatil plani yapan migren hastalari, seçtikleri yerin özelliklerine bagli olarak hava, nem ve basinç degisikliginin ataklari tetikleyebilecegini unutmamalilar.”

Lodos biyoritmi bozuyor

Migren ataklarinin siklikla lodoslu havalarda arttigini vurgulayan Prof. Dr. Mustafa Ertas, “Lodos, vücudun biyoritmini bozarak yorgunluk, mutsuzluk ve agriya neden olabiliyor. ABD’de yapilan bir arastirmaya göre; chinook adi verilen dagdan esen kuru rüzgar da migren atak sikligini arttiriyor. Bir diger arastirma Sahra Çölü tozunun biyoaktif demir iyonlari içerdigini gösteriyor. Bu nedenle Sahra Çölü tozunun da migren için tetikleyici bir faktör oldugu öne sürülüyor” dedi.

Rakamlarla Türkiye’de migren

Türk Nöroloji Dernegi Basagrisi Çalisma Grubu bünyesinde, 21 ilde yüzyüze görüsmelerle gerçeklestirilen “Türkiye’de Basagrisi ve Migren Epidemiyoloji Çalismasi”, Istanbul Üniversitesi Istanbul Tip Fakültesi, Istanbul Üniversitesi Cerrahpasa Tip Fakültesi ve Uludag Üniversitesi Tip Fakültesi’nde görev yapan ögretim üyeleri grubu tarafindan ve I.E Ulagay-Menarini Group’un destegi ile hayata geçirildi. Prof.Dr. Mustafa Ertas’in koordinatörlügünü üstlendigi, Prof.Dr. Aksel Siva, Prof.Dr. Mehmet Zarifoglu, Prof.Dr. Betül Baykan, Prof.Dr. Sabahattin Saip, Doç.Dr. Necdet Karli, Dr. Elif Kocasoy Orhan ve Doç. Dr. Emel Önal’in önderliginde gerçeklesen “Türkiye’de Basagrisi ve Migren Epidemiyoloji Çalismasi” sonuçlarina göre;

Her dört kadindan birinde migren görülüyor. Her üç kadina karsilik sadece bir erkekte migrene rastlaniyor. Migrenin kadinlarda daha sik görülmesinin sebebi ise kadinlik hormonlari.

Bas agrisi çekenlerin yüzde 48.6’si, migrenlilerin ise yüzde 29.4’ü doktora basvurmuyor.

Migren hastalarinin yüzde 61.5’inde aile iliskilerinde, yüzde 54.9’unda arkadaslik iliskilerinde, okula gidenlerin yüzde 57.9’unda ise okul hayatinda bozukluk oldugu görüldü.

Migreni tetikleyen faktörler arasinda yüzde 68.5 oranla stres ilk sirada yer aliyor. Diger faktörler; lodos yüzde 54, açlik yüzde 54, uykusuzluk yüzde 50.

Migren hastalarinin yüzde 88.3’ü ilaç kullaniyor, bu hastalardan sadece yüzde 36.9’u doktor tavsiyesiyle ilaç kullaniyor.

Migren hastalarinin sadece yüzde 10.7’si yasam kalitesinin migrenden etkilenmedigini söylerken, yüzde 89.3’ü hayatinin etkilendigini ve engellilik yasadigini belirtti.

Migreni olan ve doktora giden hastalarin sadece yüzde 45’inin ilk gittikleri doktorda dogru tani aliyor. Migren oldugu halde migren tanisi almayan hastalarin orani yüzde 55.

Hastalarinin sadece yüzde 10.7’si yasam kalitesinin migrenden etkilenmedigini söylerken, yüzde 89.3’ü hayatinin etkilendigini ve engellilik yasadigini belirtiyor.

Hastalarin yüzde 29.2’si migren nedeniyle maddi kayiplar yasiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası