Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KARNELER DAGITILDI, SIMDI TATIL ZAMANI!

Bir egitim ögretim yili daha bitti ve çocuklar karnelerini aldi. Karneyle birlikte çocuklar sevinç, mutluluk, hüzün, kaygi ve bazen öfke duygusunu birlikte yasiyor. Karne sadece çocugun basarisinin degil, ayni zamanda anne baba ve ögretmen tutumlarinin da bir göstergesi. Karne döneminde çocuklara nasil davranilmasi gerektigini Anadolu Saglik Merkezi’nden Uzman Klinik Psikolog Sevil Usanmaz anlatti.

Ögrencilerin çok yorulduklari, zorlu bir yilin ardindan aldiklari karneleri sadece basarinin göstergesi olarak yorumlamak dogru degil. Karne ayni zamanda bütün yil boyunca çocugun derslere katiliminin ve ögrenme isteginin, hangi dersleri sevdiginin ve nelere ilgi duydugunun, anne baba, ögretmen tutumlarinin da göstergesi. Karnede sadece notlar üzerinde durulmadiginda, çocuklarin özelliklerini ve gerçekten neye ihtiyaç duyduklarini görmek mümkün.

Anadolu Saglik Merkezi’nden Uzman Klinik Psikolog Sevil Usanmaz, karnelerin dagitilmasinin ardindan çocuklara nasil davranilmasi gerektigi konusunda sunlari söyledi:

“Karneyi degerlendirmeye öncelikle iyi notlarla baslamak, sonra yükseltilen notlar üzerinde durmak ve en son zayif derslerle ilgili konusmak en dogrusu olacaktir. Sert, agir yorumlar, tehdit ve yaralayici ifadeler, çocuklarda ve özellikle tepkisel olduklari için ergenlik döneminde bulunan lise ögrencilerinde, istenmedik olumsuz davranislar ve sonuçlar yaratabilir. Ilkögretim seviyesinde ise okula ve ögrenmeye karsi isteksizlik, dikkat sorunlari, depresif duygulanim, kendine, kardesine zarar verme davranislarini görebiliriz.

Karneye ait yorumlar özellikle geçmisten gelecege dogru yapilmali, birinci dönemden ikinci döneme uzanmali ve önümüzdeki yil için ne yapabiliriz seklinde degerlendirme sonuçlanmalidir. Çocuklari birbirleri ve kardesleriyle karsilastirmak yerine, kendi içinde degerlendirmek olumlu gelisimi saglayabilir ve gelecek yilla ilgili kaygi ve basarisizligi azaltabilir. Bir çocugun matematik dersi basarisizligi, sosyal bilgiler veya Türkçe dersindeki basarisinin önüne geçmemelidir. Çocuklarin ilgileri ve yeteneklerinin farkliligi bilinen bir gerçek iken bu zaman zaman unutulur. Ögrenme süreklilik gösterdigi için karne notu da degisebilir. Ögrenmede amaç, bu yil ve bu karne odakli degil, ilerideki yillara yönelik oldugunda sonuç mutluluk verici ve tatminkar olacaktir. “

Tatilde dinlenmek ve küçük hediyelerle sevinmek her çocugun hakki

Çocuklara verilecek karne hediyesi öncelikle sözel ödül olmali. Daha sonra çocugun istedigi, yasi ve sinifi ile uyumlu bir maddi ödül verilebilir. Maddi ödülün degerinden çok sembolik anlami önemlidir. Özellikle ilkokul seviyesinde olan çocuklar için karmasik olmayan basit oyuncaklar, boya kalemleri, top, bisiklet, giysi, büyük ebeveyn ziyaretleri, deniz tatili, köy ziyaretleri, sinema ve müze gezileri yararli olacaktir.

Karne hediyesi olarak bilgisayar, çok pahali oyuncaklar, degerli taki, cep telefonu, evcil hayvan alimi önerilmiyor. Anne baba ve çocuk arasinda yapilan hediye anlasmasi ya da pazarliginin da ögrenme ve okul basarisina hiçbir katkisi olmuyor.

Çocuklarin tatilde önce dinlenmeleri gerekiyor. Ders tekrarina ihtiyaç duyuluyorsa bunun okul açilmasina yakin zamanlarda baslatilmasi daha yararli olabilir. Tatil sadece dinlenmek, eglenmek ve bos vakit geçirme zamani degil tam tersi dinlenirken ve hos vakit geçirirken de ögrenme zamanidir.

Yüzmeye gitmek, top oynamak, satranç ögrenmek, kitapçi ya da markette çalismak, basit ev islerinde yardimci olmak çocuklara yasam deneyimi kazandirirken okuldaki ögrenme süreçlerine olumlu etki ediyor. Tüm çocuklar güzel, mutlu bir tatili hak ediyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası