Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sicaklara yenik düsmeyin!...

Sicak havalar, tüm yasami olumsuz yönde etkilerken; ofis çalisanlari da bu olumsuz hava sartlarinda sagliklarina dikkat etmeli. Amerikan Hastanesi Dahiliye Bölümü’nden Dr. Bülent Yardimci, sicaklarin çalisma ortami üzerindeki etkileri ile ilgili su açiklamalari yapiyor:

Mevsim normalleri olarak kabul edilen ve her bölgeye göre degisen sicakliklarin, kabul edilen degerlerin üzerine çikmasi asiri sicak olarak kabul edilir. Mevsim normallerinin 10 C üzerindeki degerleri ise ciddi önlemler alinmasi gereken asiri sicak olarak tanimlayabiliriz.

Alisilagelen degerlerin üzerindeki sicakliklarin yarattigi en ciddi tablo Sicaklik Çarpmasi ve Günes Çarpmasi adlariyla tanimlanabilir. Bu tabloda kisinin vücut isisinin 41 C üzerine çikmasi söz konusudur.Sicak ve nemli hava, günes isinlarina direkt maruz kalinmasi, kaybedilen sivinin yerine konulmamasi, bulunulan ortamin asiri sicak ve hava akimsiz olmasi, kalin ve sentetik kiyafetler gibi nedenler sicak çarpmasina neden olurlar.

Sicak çarpmasinda tüm vücut sistemleri olumsuz etkilenir. Çünkü vücut fonksiyonlari dar bir isi araliginda düzenli yürütülebilir. Terleme, solunum, vücudun temas ettigi daha soguk cisimler ve isinin dalgalar seklinde havaya verilmesi isi kaybetme yollarimizdir. Sicak havalarda bu sitemler yoluyla yeterli isi kaybedilemez. Böylece sicagin olumsuz etkileri ortaya çikar.

Sicak çarpmasinda erken dönemde yogun terleme, halsizlik, agiz kurulugu ve susama, kas kramplari, basagrisi, basdönmesi, bulanti , kusma, soguk ve terli bir cilt ile beraber idrar koyulasmasi olur. Daha ileri asamalarda ates, anormal davranislar, bilinç bulanmasi, kuru-sicak ve kirmizi cilt, hizli ve yüzeyel solunum ve en sonunda bilincin tamamen kaybi gelisir.Sicak çarpmasinda erken önlem alinmazsa %80 lere kadar varan ölüm olaylari görülebilir.

Böyle bir durum saptandiginda ilk yapilacak is hastanin serin bir yere alinarak ambulans çagrilmasidir. Bulanti ve kusmasi olmayan hafif sicak çarpmalarinda su verilebilir. Fakat bulanti ve kusmasi olan, bilinci yerinde olmayanlara kesinlikle agizdan herhangi bir sey verilmemelidir. Hastanin vücuduna soguk su serperek, islak havlu veya örtüler konularak vücut isisi düsürülebilir. Ates düsürücüler, tuz tabletleri, alkollü ve kafeinli içecekler kesinlikle verilmemeli, hastanin vücudu alkol gibi maddelerle ovulmamalidir.

Sicak havalar tüm yasami olumsuz etkiler. Is ortamlarinin da bu olumsuzluktan pay almasi kaçinilmaz bir sonuçtur. Is hayatinda en sik görülen belirtiler isteksizlik ve çabuk yorulmadir. Sinirlilik hali, dikkatin çabuk dagilmasi, hata sikligini artmasi gibi bir çok belirti daha görülebilir.

Yöneticilerin asiri sicak dönemlerinde alacagi önlemler çalisanlarin sagliklarini korumasina yardimci olacak, çalisan ve müsteri memnuniyetini arttiracaktir.Önlemler su sekilde siralanabilir:

Her zaman oldugu gibi ilk adim bilinçlendirmedir. Yöneticiler ve çalisanlar sicakla mücadele yöntemlerini ögrenmeli ve bu bilgiler herkese aktarilmalidir.

Çalisma ortami klimatize edilmeli ve klimatize olmayan bölgelerde hava akimi saglanmalidir.Bu belki de alinabilecek en önemli önlemdir.Çalisilan bölgeye direkt günes isinlarinin gelmesi, perde vb. Yöntemlerle engellenmelidir.

Çalisma kiyafetleri rahat ince ve isi tutmayan nitelikte olmali, sentetik kiyafetler giyilmemelidir.

Günlük sivi tüketimi arttirilmali kisiler susama hissi olmadan su içmeye tesvik edilmelidir. Günlük 2 lt ve üzerinde su tüketilmelidir.

Yasli çalisanlar ve hamileler dikkatle izlenmeli ve gerekirse çalisma tempolari düsürülmelidir.

Hipertansiyon, Kalp Hastaligi, Seker Hastaligi, Tiroid bezinin fazla çalismasi gibi metabolik hastaligi olanlar, Astimlilar ve diger kronik hastalarin tedavilerinin yeniden gözden geçirilmesi önemlidir. Bu çalisanlarin doktorlariyla baglanti kurmalari ve kullandiklari ilaçlari gözden geçirmeleri yönünde uyarilmalari gerekmektedir.

Yemek verilen is yerlerinde hafif, sindirimi kolay, mevsime uygun menüler hazirlanmalidir.

Ulasim hizmeti veren isyerleri klimali araçlar kullanmali ve ulasim saatlerini trafik yogunluguna göre ayarlamalidir.

Özellikle farenjit, bronsit vb. enfeksiyon hastaliklari durumunda derhal doktora gidilmeli ve yüksek atesli hastaliklar bir an önce tedavi edilmelidir.

Dis ortamlarda çalisan personelin daha serin saatlerde çalismasi saglanmali, agir isler mümkün oldugunca daha az sicak günlere kaydirilmalidir.

Evi serin olmayan ve asiri sicak ulasim araçlari ile isyerine gelen personel daha yorgun ve sinirli olacaktir. Bu kisilere daha toleransli davranilmasi ve önlemler konusunda tekrar uyarilmasi bir çok tatsiz olayi önleyecektir.

Is disindaki yasamda yogun spor aktiviteleri, alkol kullanimi, uzun süre günes isinlarina maruz kalinmasi, agir yemekler yenilmesinin sakincalari iyice anlatilmalidir. Sik dus alinmasi veya vücudun su ile serinletilmesinin faydalari belirtilmelidir.

Amerikan Hastanesi
Dahiliye Bölümü
Dr. Bülent Yardimci
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası