Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇOCUKLARLA SEYAHATTE BAZI PÜF NOKTALARI

Yilin en güzel mevsimi olan yaz aylarinda zamani keyifli geçirmek için çocuklarimizla birlikte çikacaginiz tatilde verecegimiz önemli püf noktalarina dikkat etmek elbetteki fayda saglayacaktir. Yaz mevsiminde günes ve denizden faydalanmak çocuklar için vazgeçilmezdir.

UV isinlari yaz aylarinda özellikle gün ortasinda en güçlü seviyeye ulasir. O nedenle saat 10:00 ile 16:00 arasinda çocuklarin güneste kalmasi önlenmelidir.

Günes yaniginda ilk yardim olarak çocugunuza soguk su ile dus aldirin, yanik bölgelerinin üzerine soguk kompres uygulayin, yanik cildin üzerine agri giderici içeren merhem, uygun kremler ve doktorunuzun önerdigi dozda agri kesici, ates düsürücü ilaç kullanin. Yanik iyilesene kadar çocugunuzu günesten uzak tutun ve bol su içirin. Günes çarpmasinda öncelikle ates, titreme, bulanti, kusma, dalginlik gibi ön belirtiler vardir. Sivi - tuz kaybini gidermek ve tedavi için bir saglik kurulusundan yardim istemek daha dogru olur.

Yazin barsak enfeksiyonlari ve besin zehirlenmeleri de çocuklari tehdit eder. Kirlenmis su ve yiyeceklerle, bozuk gidalarin tüketimine çok dikkat edilmelidir. Çocuklarin kirli ellerle beslenmeleri, yikanmamis meyve bilinmeyen gidalari tüketmeleri engellenmelidir. Barsak enfeksiyonlari ve besin zehirlenmeleri kendini ates, kusma, ishal ve karin agrisi belli eder. Böyle durumlarda çocuga bol sivi verilmeli, ishal diyeti uygulanmali, kusma ve ishal siddetliyse altta yatan nedeni bulmak ve hemen tedavisini gerçeklestirmek için bir saglik kurulusundan vakit kaybetmeden yardim istenmelidir. Kusan çocugun beslenmesinde çok dikkatli olmali, sabirla agizdan serum takmis gibi damla damla, lokma lokma, yani her 5 dakikada bir tatli kasigi veya bir lokma seklinde beslemelidir.

ÇOCUKLARLA UÇAK YOLCULUGU:

Bebek ve çocuklarla uçak yolculugu tüm anne ve babalari tedirgin eden bir konudur. Iki haftaliktan itibaren küçük bebekler hiçbir sakinca olmaksizin uçakla yolculuk edebilirler. Prematüre bebekler için ise doktordan danismalik alinmalidir. Aktif enfeksiyonu olan çocuklarin hem kendileri için hem de diger yolculara da enfeksiyonu bulastirabilecekleri için çok zorunlu olmadikça iyilesene kadar seyahat etmemesi daha uygundur.

Uçaktaki basinç degisiklikleri bebek ve çocuklari büyüklerden daha çok etkiler. Kulak agrisina yol açarak bebek ve çocugun huysuzlasmasina ve aglamasina neden olur. O nedenle uçaga binmeden önce serum fizyolojik ile burun içi temizlenerek tikaniklik giderilmeli, kulak zarina olan basinci azaltmak ve dengelemek için kalkis ve inis aninda bebekler emzirilmeli yada emzik veya biberon verilmeli, daha büyük çocuklara meyve suyu içirilmeli veya sakiz çignetilmelidir.

Iki yasindan büyük çocuklara yolculuktan bir-iki hafta önce baslanarak yolculuk hakkinda bilgi verilmeli, binisten inise kadar geçen asamalar defalarca anlatilarak çocuk yolculuga hazirlanmalidir. Bebeginize evini hatirlatilacak bir esyayi(battaniye gibi) da yaniniza alabilirsiniz.

Uzun yolculuklarda küçük çocuklarin huysuzlasmasini önlemek için doktorunun önerecegi hafif bir sakinlestirici ve agri giderici verilebilir. Uçus öncesinde ve uçus sirasinda yeterli sivi alimi saglanmalidir. Uzun yolculuklarda yüzüne nemlendirici bir krem de sürebilirsiniz.

ÇOCUKLARLA OTOBÜS YOLCULUGU:

Otobüsle yolculuk çocugu hareketini uzun süreli engelleyecegi için diger yolculuk araçlarindan daha zordur. Çocugun rahat bir sekilde oturmasini saglamak için ona da yer alinmali ve cam kenari tercih edilmelidir. Böylece disari bakarak oyalanmasi saglanir. Ani frenlere karsin sikilan çocugun otobüs içinde tek basina hareketi engellenmelidir; mevcut ise emniyet kemeri takilmalidir.

Uzun süre kalabalik bir ortamda diger kisilerle yolculuk küçük bebek ve çocuklar için enfeksiyon riski tasir. Ayrica mola yerlerinde yogun sigara dumani çocugu rahatsiz edebilir ve bu yerlerde hastalik yapma olasiligi çok yüksektir. Molalarda temiz hava almasi, yürümesi ve kosmasi saglanmalidir. Araba tutuyorsa doktorun önerecegi bir bulanti giderici ilaç verilebilir. Çocugun kusmasina karsin hafif gidalar yedirilmeli; az az ve sik sik sivi verilmelidir. Çocugun rahat hareket etmesini saglayacak, terletmeyecek kiyafetler giydirilmelidir.

ÇOCUKLARLA ARABA YOLCULUGU:

Kendi aracinizla yolculuk etmek kendiniz ve çocugunuz açisindan en iyi seçenektir. Çocugun alistigi ve daha rahat edebilecegi bir ortam olup, enfeksiyon kapma riski ve baskalarini rahatsiz etmek endisesi de ortadan kalkacaktir. Araba yolculugu için çocugun uyku saatlerini seçmeniz uygun olur.

Bebeginizi rahatça arkaya yerlestirin. Çocuk arkada araba koltugunda,emniyet kemeri daima takili olarak oturtulmali, tek basina birakilmamalidir. Eger çocuk emniyet kemerini takmayi reddederse arabayi çalistirmayin, emniyet kemerini baglayincaya kadar hareket etmeyin. Kapi ve cam emniyet kilidini kapali tutmali, çocugun cam ve kapi ile oynamasi engellenmelidir.

Çocugun terlemesini önleyecek hafif kiyafetler giydirilmeli, aracin isisi 22 dereceden fazla olmamalidir. Araç içi sicakligin artmasi çocukta sicak çarpmasina neden olabilir. Klimanin dogrudan çocugun yüzüne gelmesinden kasinilmali, camlar cereyan yapmayacak ve çocugun kol ve basini disari çikarmasina engel olacak kadar açilmalidir. Sicak havalarda yapilan yolculuklarda çocugun yeterli sivi almasi saglanmalidir. Sik verilen molalar çocugun sikilmasini önler ve aracin sik havalandirilmasi yolculuk için de yararlidir. Molalarda çocugunuzu bir saniye bile olsa, arabanin içinde yalniz basina birakmayiniz. Kendi aracinizda çocugu oyalamak daha kolaydir. Oyuncaklarin yani sira sarki söylemek, hikaye anlatmak ve toplu oyunlar oynamak gibi aktiviteler çocugun sikilmasini önleyecektir.

BAVULUNUZDA BULUNMASI GEREKENLER:

Ates düsürücü, agri kesici bir surup;
Alerjik bünyeli çocuklar için antialerjik ilaçlar;
Isilik, pisik, günes yanigi, böcek sokmasina karsi uygun kremler;
Uygun faktörlü (32 faktöre kadar) günes koruyucu krem ve losyonlar;
Tam donanimli bir ilkyardim çantasi;
Günes semsiyesi ve genis siperlikli sapka;
Sivri sinege karsi tülden yapilmis cibimlik;
Çocuklarin kullanabilecegi dozda üretilmis sinek ve böcek ilaçlari;
Yüzerken kullanacagi simit, yelek, kolluk vs.

Kaynak: www.florence.com.tr
Group Florence Nightingale
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası