Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇOCUKLARDA GÖZ HASTALIKLARI

Insanin en temel duyularindan biri olan görme, bir çocuk dünyaya geldikten 3 ya da 4 ay sonra gelismeye baslar. Zamaninda dogan bebekler dogumdan sonra ilk hafta içinde annelerinin yüz ifadelerini görebiliyor. Erken dogan bebeklerde ise görme gelisimi daha geç oluyor. Bu yüzden bu bebeklerin dogumdan hemen sonraki dönemde özellikle retina tabakasinin gelisimi açisindan yakin takibi gerekiyor. Görme yeteneginin gelistiginin ilk göstergesi ise genellikle bebegin çevresindeki insanlari gözleriyle takip etmesi oluyor. Zaman içinde bebegin görme refleksi gelisiyor ve bebek görme fonksiyonlarini yavas yavas kazaniyor. Çocukluk çaginda görme duyusunun tam olarak gelisimi ise 7 ile 10 yaslari arasindaki dönemde tamamlaniyor. Dogumdan bu zamana kadar geçen süre içerisinde olusan görme bozukluklari, özellikle küçük yastaki çocuklarin sikâyetlerini tam olarak anlatamamasi nedeniyle çok uzun süre fark edilemeyebilir Görme bozukluklari okul öncesi dönemde her 20 çocuktan birini etkiliyor. Okul döneminde ise her 4 çocuktan birinde göz hastaliklari görülüyor.

Gözlerin durusu veya çocuklarin bazi hareketleri olasi bir görme sorununun habercisi olabileceginden anne ve babalar böyle isaretler açisindan uyanik olmali ve zaman geçirmeden bir göz doktoruna basvurmalidir. Çocugunuz sizinle göz temasi kurdugunda her iki gözü birbirine paralel duruyor mu? Gözlerden birinde içe ya da disa kayma ya da iki göz birbirinden bagimsiz hareket ediyormus izlenimi var mi? Okurken veya televizyon seyrederken basini sürekli bir yöne çevirme, basini egme, bir gözünü kapali tutma, sik sik göz kirpma, gözlerini kisma ya da ovalama, Okur veya yazarken çok yakindan bakma, satir kaydirma veya sürekli parmakla takip etme, yakin isleri sevmeme, kisa sürede dikkat dagilmasi veya dalginlasma oyun oynarken topu tutma, ayakkabi baglama veya dügme ilikleme gibi el-göz koordinasyonu gerektiren islerde zorlanma, okulda tahtayi netlestirebilmek ve yazilara odaklanabilmek için sürekli kendini zorlama sonucu olusabilecek sik bas agrisi sikayeti olan çocuklarda göz bozuklugu olma ihtimali yüksektir..Bu tür sikayetleri olan çocuklar bilgisayarli yada retinoskopi denilen göz muayenesinde geçirilmeli ve göz bozuklugu varsa tespit edilmeli ve tedavi edilmelidir.Göz genisletici damlalar kullanilarak yapilan bu muayene sonucunda çocukta miyop, hipermetrop, astigmat olup olmadigi tespit edilir.

Miyopi nedir?

Miyopi, halk arasinda "uzagi net görememe" olarak biliniyor. 5 ile 18 yas arasi artan ciddi bir sorun. Basit miyopi, toplumda yüzde 25 oraninda görülüyor ve düzeltmeyle tam görme kazanilir. Ara tip miyopide düzeltme sonucu göz tamamen ya da tamamina yakin sekilde görebiliyor. Bu tip sorunlarin yüzde 60'inda retinayla ilgili sorunlar ortaya çikiyor. Dejeneratif miyopi ise ilerleyici miyopi ya da yüksek miyopi olarak adlandiriliyor. Yüksek dereceli miyoplarin yüzde 30'unda göz içi basinci yüksek seyrediyor ya da glokom göz tansiyonu gelisme riski vardir. Neden çogu zaman kalitsaldir. Hastalarin bir kismi iyi göremediginin farkinda olmuyor. Yakini net gördükleri için uzaklastikça cisimlerin netliklerini kaybetmelerini dogal karsiliyorlar. Bunun sonucunda da, kirma kusurlari uzun süre fark edilmeyebilir.

Hipermetropi nedir?

Halk arasinda "yakini görememe" olarak biliniyor. Genelde neden kalitsaldir. Yas ilerledikçe uyum yetenegi azaldigi için yakini ve uzagi görme sorunu bas gösteriyor. Fakat gözde zorlanma oldugundan dolayi bunun sonucunda gözün sulanmasi ve agrimasi gibi bir takim komplikasyonlar da ortaya çikar. Agir ve çok agir hipermetrop ise her yasta, hem uzagi hem de yakini az görüyorlar. Hipermetroplarda kusur genellikle iki gözde birden olusur. Ancak, bazi durumlarda sorun sadece tek gözde de gelisebiliyor. Iste, bu durumun özellikle çocukluk çaginda hemen tespit edilmesi gerekiyor. Bu sorun erken teshis edilmedigi takdirde "göz tembelligi" sorunu ortaya çikiyor. Hipermetropinin erken teshis ve tedavisi özellikle çocuklarda çok önemli. Çocuklarin göz numaralari saptanmali, her iki göz arasinda ciddi bir derece farki varsa, zayif oldugu bilinen göz, egzersizlerle çalistirilmalidir. Dolayisiyla, her çocugun sorunu olsun olmasin en geç 2 yasinda mutlaka bir göz doktoru tarafindan muayene edilmesi gerekiyor. Ancak ailede bilinen bir göz hastaligi, anne ve babada çok yüksek bir gözlük derecesi varsa, rutin muayenelerin daha da erken yaslarda yapilmasi, çocugun göz sagligi açisindan önemli rol oynuyor. Hipermetropi tedavisinde de yine gözlük, kontakt lens ve lazer yönteminden yararlaniliyor. Bu kez görüntü arkadan öne toplanmaya çalisildigi için kenarlari ince, ortasi kalin mercek kullaniliyor.

Astigmat nedir?

Gözün kirici ortamlarinda özellikle korneada degisik meridyenlerdeki kirilma miktarinin ayni olmamasi durumuna astigmatizma deniyor. Düzensiz astigmatizma, korneada, keratit, kornea ülseri ya da travmaya bagli düzensizlikler olur. Astigmatta da neden genellikle kalitsaldir. Bulanik, çift görme ve gölgeli görme, bas ile göz agrisi, sik arpacik çikarmak, kirpik dibi iltihabi gibi belirtilerle ortaya çikiyor. Agir astigmati alan hastalar çevrelerindeki nesneleri çarpik ve bozuk görür. Bu bozuklugu olan çocuklar tembellik gelismemesi açisindan tedavi edilmelidirler.

Konjonktivit

Gözlerde yanma, batma, kasinti, kanlanma ve çapaklanma gibi sikâyetler genellikle konjonktivit dedigimiz göz yüzeyini örten ince saydam zarin iltihabina isaret eder. Bazen korneanin iltihaplari da bu tip sikâyetlere yol açabilir. Hatta kornea ve konjonktivanin iltihaplari birlikte seyredebilir. Gözde bu tip sikâyetlere neden olan üçüncü bir yapi ise kapaklardir. Konjonktivanin iltihaplari enfeksiyöz, allerjik, immünolojik, toksik veya travmatik olabilir. Enfeksiyöz olanlar bakteri, virüs ve parazitlere baglidir. Genellikle temizlik kurallarina riayet edilmedigi ve hastalikli kisilerin esyalari ortak kullanildigi zaman meydana gelirler. Ayrica bünyenin zayiflamasi da enfeksiyonlara yatkinligi artirir. Bebeklik döneminde meydana gelen konjonktivitler çok siddetli olabilir. Allerjik kökenli olan konjonktivitler genellikle bahar aylarinda ortaya çikmakla birlikte tüm mevsimlerde de görülebilir. Kasinti ve sulanma ön planda olur. Çocukluk çaginda bahar alerjileri siktir. Bazi allerjik durumlar çok siddetli seyredip görmeyi dahi bozabilir. Tedavileri zor olsa da ihmal edilmemeleri gerekir. Immünolojik, yani bagisiklik sisteminin bozukluklariyla ilgili konjonktivitler daha çok yaslilarda görülmekle birlikte çocuklarda da görülebilir ve agir seyreder. Toksik ve travmatik olan konjonktivitler ilaçlar ve kimyasal maddelere karsi gelisir. Yeni dogan bebeklerde konjonktivit tehlikelidir. Dogumdan sonra ilk 24 saat de çikan konjonktivit göze damlatilan koruyucu damlalardan olusurken 2. gün ve sonrasi bebegin gözünde görülen çapaklanma ve kizariklik mikrobik bir iltihabin belirtisidir ve tedavi edilmelidir.

Sasilik

Bakilan yere her iki gözün birlikte bakmasi gerekir. Gözlerden biri istenen hedefe bakarken digeri baska yönlere bakiyorsa kiside sasilik var demektir. Sasilik her yasta görülmekle birlikte çocukluk döneminde daha siktir. Tek bir hastalik degildir. Degisik tipleri vardir. Çocukluk döneminde meydana gelen sasiliklarda çocuk, genellikle bir gözünü tercih ederek çift görmeyi engeller. Tercih edilmeyen gözde ise tembellik gelisir. Göz tembelligi, tedavisi ancak çocukluk döneminde yapilabilen ciddi bir bozukluktur. Çocuklarda en sik görülen sasilik, gözlerin buruna dogru kayma yaptigi sasiliktir. Gözlerin disa, yukari veya asagi dogru kaydigi sasiliklar daha nadirdir. Her sasilik, anne, baba veya yakinlarin anlayabilecegi sekilde ileri düzeyde olmayabilir. Hatta bazi sasiliklar basit bir muayene ile bile tespit edilemeyebilir ve ileri incelemeler gerekebilir. Bazen de sasiligi taklit eden durumlar görülür. Bunlara yalanci sasilik denir. Yalanci sasiliklar genellikle göz çukurlarinin anormalligi, asimetrisi, göz kapagi bozukluklari ve burun kökü basikligi gibi durumlarda meydana gelebilir. Sasiligi taklit eden bu durumlarin ayirici tanisi yapildiktan sonra bir kisminda etkene yönelik tedavi yapilirken bir kisminda da çocugun gelisimini takip etmekle yetinilecektir. Toplumumuzda yaygin olan bir terim de gizli kayma ya da gizli sasiliktir. Tibbi olarak gizli kayma, normal durumda yokken belli testlerle ortaya çikarilabilen kaymalar olarak açiklanabilir. Ayrica çocugun saglikli oldugu durumlarda görülmezken sikintili veya hastalikli zamanlarinda ortaya çikan kaymalar da olabilir. Tipi ne olursa olsun her tip kayma önem tasir ve bir an önce teshis edilerek tedavi ve takip planinin yapilmasi gerekir.

Dogumsal Katarakt

Yeni dogan bebegin gözbebeginde beyazlik görüldügünde, hemen doktora basvurulmalidir. Bu durum, çogunlukla dogustan kataraktin belirtisidir; tek gözde veya her iki gözde olabilir ve ameliyati gerektiren bir durumdur. Yine gözbebeginde beyazlik veya parlama ile ortaya çikan ve bebeklerde görülen bir göz içi tümörü de mevcut olabilir. Bu durum da acil olarak göz doktoruna basvurmayi gerektiren önemli bir hastaliktir. Yaslilardaki katarakt ameliyatinin hemen hemen aynisidir. Yaslilarda görülen katarakttan farkli olarak saydamligini kaybeden göz merceginin arka zari da bu ameliyatla alinabilir. Bebek 2 yasindan küçük ise mercek yerlestirilmez, 2 yasindan büyük ise mercek yerlestirilir

Nistagmus

Gözlerde saga-sola, yukari-asagi veya dönme tarzinda titresimler meydana gelmesine nistagmus denir. Hasta, bu hareketleri kontrol altina alamaz. Daha çok kas hareketlerini kontrol eden merkezlerin bozuklugu olmakla birlikte bazen görme azligi yapan katarakt, albinizm, glokom ve göz sinir tabakasi bozukluklarina isaret edebilir. Tedavisinde her ne kadar cerrahi girisim yapilsa da sonuçlar yüz güldürücü olmadigi için özellikle görme azligina bagli gelisen tiplere karsi önceden tedbir almak gerekir.

Göz tembelligi

Göz tembelligi, bir gözün digerinden az görmesidir. Göz tembelligi ancak küçük yaslarda tespit edilirse tedavi edilebileceginden, anne-babalarin bu konuda son derece hassasiyet göstererek, erken yaslarda çocuklarin göz muayenesi olmalarini saglamalari gerekir. Az gören veya bozuk gören gözün beyne ilettigi görüntünün zamanla beyin tarafindan algilanmasinda azalma olmasiyla göz tembelligi olusur.7 yasina kadar çocuklarda çift gözle görme dengesi olustugundan tembelligin tedavisi bu yasa kadar yapilmalidir. Göz tembelligine sebep olan durumlarin bir an önce ortadan kaldirilmasi ve görme sinirinin uyarilmaya baslanmasi gerekir.

Göz tembelliginin nedenleri sunlardir:

1. Sasilik: Iki göz ayri ayri yönlere bakiyorsa beyne iki ayri görüntü gider ve çift görme meydana gelir. Çocuklarda bir sekilde bu durum engellenerek beyin, gözlerden birinden gelen görüntüyü baskilar ve tek gözle görme saglanir. Bu arada görüntüsü baskilanan gözde tembellik gelismeye baslar.

2. Kirilma kusurlari: Mevcut olan yüksek kirilma kusuru nedeni ile bir göz digerinden çok bulanik görüyorsa, bu göz tembel hale gelir. Görünüste göze çarpan herhangi bir problem olmadigi için tespit edilmesi zordur.

3. Diger göz hastaliklari: Bu grupta görme eksenini kapatan hastaliklar sayilabilir. Bunlar, kornea, iris, lens ve vitreus gibi gözün kirici ortamlarinin kesiflik veya anormal pozisyonda olmalari ile ilgili hastaliklardir. Göz tembelliginin tedavisi ilk 6 yas içinde yapilmalidir, 10 yasindan sonraki tedaviler yararli degildir. Tedaviye ne kadar erken baslanirsa alinacak sonuç da o denli basarili olacaktir.

Göz tembelligi tedavi yöntemleri:

Sasilik tedavisinde cerrahi tedaviye gerektiginde basvuruluyor. Ancak ameliyat tek basina yeterli degil. Cerrahiden sonra da, gözlük ve kapama tedavisine devam edilir. Kapama, hangi yasta olursa olsun çocuklarin hosuna gitmeyen bir uygulamadir. Gözlük kullanimi gibi oyun haline getirilerek uygulanmalidir. Bu uygulamada özel kapama bantlarinin kullanilmasi en uygunudur. Gözlük cami üzerinden yapilan kapamalarda çocuk kapamanin yan veya üstünden bakmak isteyecektir, çünkü açik gözü az görmektedir. Kapama ile birlikte yakin çalismasi yapilmalidir. Boyama, resim yapma gibi islemler öncelikle görsel uyaran saglamakta ve ayrica çocugu oyalamaktadir. Göz tembelliginin tek nedeni gözlük ihtiyaci degildir. Dogustan katarakt, göz kapagi düsüklügü, kornea lekesi gibi durumlarda da, yeterli görsel uyaranin taraf gözden beyindeki görme merkezine ulasamadigindan meydana gelebilir. Organik dedigimiz bu durumlarin ameliyatla zamaninda tedavisi ile göz tembelligi önlenebilir

Gözyasi yollari tikanikligi

Gözyasi yollarinin alt ucu dogumda açilmamis olsa bile, ilk birkaç hafta içinde kendiliginden açilacagi için klinik bir sorun olusturmaz. Ancak bu açilma gerçeklesmezse gözyasi akmasi seklinde bir durum ortaya çikar. Bu durum devamli veya araliklidir. Gözün iç alt kismindaki gözyasi kesesine hafifçe baski yapilirsa gözyasi yollarindan iltihabi materyal gelebilir. Gözde sulanmaya yol açan dogumsal göz tansiyonu yüksekligi ile karistirilmamalidir. Tedavisinde gözyasi yollarina masaj ve antibiyotikli damlalar kullanilir. 1 yasina kadar yüzde 90 basari ile gözyasi kanallari açilir. Çocuk 12-18 aylik olduktan sonra hâlâ sikâyet varsa, genel anestezi altinda gözyasi yollari özel bir sonda yardimiyla açilmaya çalisilir. Yine de basari elde edilmezse özel tüpler yerlestirilir ya da balon uygulamasi yapilabilir. Bunlara ragmen cevap yoksa en son tedavi sekli 7 yaslarinda yapilacak bir cerrahi girisimdir.

Bebeklerde Kornea Hastaliklari

Kornea gözün en disindaki sefaf tabakadir. Korneanin iltihabina keratit denir. Dogustan veya çocukluk döneminde, kerarit veya korneanin dogustan bozukluguna bagli dis tabakada beyaz opasiteler ve kizarikliklar görülebilir.Korneanin yapisinin hassas olusundan kaynaklanan ve herhangi bir darbeyle olusabilecek çizikler veya yabanci cisim, mikrobik hastaliklari, bebeklerde de görülebilir.

Gözde asiri sulanma,
Kirpistirma,
Isiga tahammülsüzlük,
Çapaklanma,
Gözde kizariklik gibi belirtiler bebegin kornea dokusunda olan bir enfeksiyonu, zedelenmeyi veya yabanci cismin belirtisi olabilir.
Ayrica bebeklerde üveit yani göz içi inflammasyonu nadirdir ve genellikle tümör gibi altta yatan baska bir nedenden kaynaklanir. Bebekte bu tarz sikâyetler var ise zaman kaybetmeden bir göz hekimine basvurulmasi gereklidir.

Prematüre retinopatisi
ROP (Retinopathy of prematurity); bazi erken dogmus bebeklerde görülen bir göz hastaligidir. Cenin gözünde gelisebilen normaldisi göziçi kan damarlari ve diger zararli retinal degisiklikler ile karakterizedir. ROP asamali bir hastalik olup, damarlarda küçük degisimlerle baslar ve muhtemelen daha siddetli degisimler ile devam eder. Prematüre bebekler; retinal damarlarin gelisimini tamamlamadan uterus’un koruyucu ortamindan zamanindan önce alindiklarindan dolayi ROP’a maruz kalma olasiliklari da yüksektir; bu durumda ilaç tedavisi, yüksek miktarda oksijen ve çesitli isik ve isi degisimi ile karsi karsiya kalmaktadirlar.
ROP görülen bebeklerin çogu hizli bir sekilde iyilesip, normal santral görme özelligini gelistirebilmektedirler. Fakat gerileme gösteren bazi bebekler de ise glokom, katarakt strabismus (sasilik) (gözün yanlis hizalanmasi) ve myopia (yakin görüslülük) gibi ROP’a bagli komplikasyonlar ile karsilasabilirler. ROP’un ileri evrelerinde, normal disi kan damarlari ve buna bagli fibrotik yara dokusu retinal ayrilma ve tedavi edilmedigi takdirde körlüge yola açabilir. Erken tani konmali tedavi edilmelidir. Bu nedenle tüm erken dogan prematüre bebekler 40. gün ROP konusunda uzman göz doktoru tarafindan muayene edilmeli, gerekirse dondurma islemi veya laser yapilarak hastaligin ilerlemesi durdurulmalidir.

Retinoblastom

Çocukluk çaginin en yaygin kötü huylu tümörüdür. Çok nadir görülür. 20 bin canli dogumdan birinde ortaya çikar. Her iki cinste rastlanabilir. Vakalarin çogunlugu üç yasindan önce belirgin hale geçer. Tümör irsî/kalitsal olabilir veya olmayabilir. Vakalarin yüzde 60’i irsî degildir. Hastalik çesitli belirtiler ile ortaya çikar. En sik görülen belirti gözbebeginin beyaz görünümlü olusudur (lökokori). Daha az siklikla sasilik seklinde karsimiza çikabilir. Bu nedenle sasilik sikâyeti olan çocuklarin vakit geçirmeden göz hastaliklari uzmanina muayene ettirilmesi gerekmektedir. Ihmal edilmis vakalarda göz etrafi dokularinda sisme, gözün öne firlamasi seklinde de belirtiler izlenebilir. Hastalarin yetkin merkezlerde tedavisi gereklidir

Dogumsal glokom (göz tansiyonu)

10 bin dogumdan birinde görülür. Hastalarin % 65’ini erkek çocuklar olusturur. Bu hastalarin ailelerinde ayni hastalik olabilir veya olmayabilir. Vakalarin % 75’inde iki göz birden tutulur. Korneal bulaniklasma (saydam tabakada bulaniklik) ilk fark edilen bulgudur. Beraberinde gözyasi artisi, isiga hassasiyet ve göz kapaklarinda spazm bulunabilir. Daha bebeklik döneminde isiktan etkilenme, gözde sulanma, gözleri kisma ve kirmizi göz gibi sikâyetler meydana getirir. Kornea dedigimiz gözün ortasindaki saydam yapi büyür ve kesiflesmeye baslar. Göziçi basinci tek tarafli arttiginda korneadaki büyüme daha belirgin olarak izlenir. Göz tansiyonunun yükselmesi sonucu göz küresi büyür ve iri gözlü çocuk sendromu olusur. Tek tarafli oldugunda daha çabuk fark edilir. Iki tarafli oldugunda ve baslangiç dönemlerinde zor fark edilir. Erken tani çok önemlidir. Hastaligin tedavisi cerrahidir. Uzun süreli takipleri gereklidir. Erken müdahale edilmediginde kalici körlüge yol açan ciddi bir bozukluktur.

Çocuklarda göz muayenesi ne zaman yapilmali?

Dogumdan hemen sonra her bebek göz kontrolünden geçirilmelidir. Bununla beraber çocuklarin görme yetenegi her yasta kontrol edilmelidir.1 yasinda,3 yasinda ve okul öncesi 6 yasinda rutin göz muayenesi mutlaka bir göz doktoru tarafindan yapilmasi gerekir.

Kaynak: www.florence.com.tr
Group Florence Nightingale
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası