Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇOCUKLARIN GECE ISEMELERI ( Enuresis Nocturna)

Yenidogan bir bebekte vücudun tüm organlari tamamlanmis, göreve hazir görünse de birçok organ, görevlerini bebek büyüdükçe ögrenecek ve bebeklikten çocukluga, çocukluktan gençlik çagina kadar adim adim olgunluga erisilecektir. Kendi kendine beslenmeyi, oturmayi, yürümeyi konusmayi, daha sonra okuma yazmayi ögrenme yolunda bu bebek; çocuk-genç ve eriskin tanimlarini birer birer geçirecek ve toplumda "Adam" olarak yerini alacaktir. Organlarin "görevlerini ögrenme" süreci, aslinda beyin ve sinir sisteminin olgunlasarak bu organ veya organ sistemlerini kumanda altina almasi ile baglantilidir.

Konumuz olan "Çocuklarin gece isemeleri" de Beyin-Sinir sistemi ile idrar torbasi arasindaki iletisim, yani beynin idrar torbasina kumanda etme yetenegi ile ilgilidir. Idrari idrar torbasinda tutabilmenin birinci sarti, normal yapida bir idrar torbasi, normal bir Beyin-Sinir sistemine sahip olmaktir. Dogumsal olarak bu yapilari bozuk olan insanlarin, bu yazi basligi altinda incelenmesi kuskusuz olanaksizdir. Bu kisilerin tanimlanmasi, tedavisi baska bir yazi konusu olmalidir. Yapisal (Anatomik) bozuklugu olmayan bir çocuk ortalama 2,5 yasinda çisini tutmayi, haber vermeyi ve yardimli ya da yardimsiz tuvalete çis yapmayi ögrenir. Bu çocuklarin büyük bir kismi gece de çislerini tutmayi ve sabahleyin uykudan altlari kuru olarak uyanmayi becerirler. Çocugun idrar kontrolünü ögrenmesi demek, böbreklerin sürekli olarak ürettigi idrarin elastik bir yapisi olan idrar torbasinda birikmesi ve mesanenin çikis kapisini büzerek kapali tutan kas yapisi sayesinde altinin kuru kalmasi demektir. Mesane dolup gerildigi zaman, sinir sistemi beyine idrar yapma gerektigini haber verir ve mesanenin disa açilan kapi sistemi istemli olarak gevsetilerek idrarin disari atilmasina izin verilir.Yani idrar kontrolünü kazanmis bir çocukta mesanenin büyüklügü yasa uygunsa, mesane duvar yapisi elastikse çisini ancak idrar torbasi dolup gerildiginde, "Çis yapma" islemi, sinir sisteminin bu cocugun beynine "idrar torban doldu,çis yapman lazim!" uyarisini vermesi ve beynin de mesane çikis kapisini kapayan kas yapisina gevseme emri vermesi sonucunda olusur.

Gündüz saatlerinde çisini kontrol etmeyi ögrenen ve alt bezinden kurtulan çocuklarin bir kismi gece uyku sirasinda çis yapmaya devam ederler. Bu alt islatma olayi çisini tutamayip küçük miktarda kaçirmanin ötesinde idrarin tümünü bosaltmak biçimindedir. Anneleri ertesi sabah iç çamasiri, pijama ve çarsaflarini hatta siltelerini islak bulurlar. Ilkokul çagina kadar kismen hosgörülen bu durum, ailenin oldugu kadar çocugun kendisi için de önemli bir sorun halini alir.

Bilimsel açidan bakildigi zaman, 7 yasina gelmis çocuklarin % 5-10'unda görülen bu durum, haftanin üç veya daha fazla gecesinde ortaya çikar. Erkek çocuklarda daha sik görülür .Gece isemelerinin bilinen sebepleri arasinda sunlar sayilabilir:

- Aile fertlerinde daha önce benzer duruma rastlanmis olmasi,

- Idrar torbasinin yeterince büyümemis olmasi, (Bu çocuklarin gündüz saatlerinde de sik idrara çiktiklari dikkati çeker)

- Idrar torbasinda normalde olmamasi gereken, istemsiz gelisen kasilmalar,

- Uykunun derin olmasi ve çocugun mesanesinin dolmasi nedeniyle beyne giden habere ragmen uyanamamasi,

- Gelismis insanda gece-gündüz farkinin algilanmasiyla olusan ve otomatik olarak gece böbreklerin idrar olusturmasini azaltan "Vazopressin" isimli hormonun bu çocuklarda yeterince ve zamaninda salgilanmamasi.

Gece iseme sorunu olan bir çocugun "tedavi" edilmesi 5 yasindan önce düsünülmemelidir. Tedavi planlanan bir çocukta bu problemin gerçek sebebinin dogumsal bir yapi bozuklugu olmadigindan emin olmak gerekir. Genellikle bir idrar tahlili ve ultrasonografik inceleme ile idrar iltihabi ve böbrek-idrar torbasi yapilarinda anatomik bozukluk olmadigi tespit edildikten sonra "Gece iseme" sorunu tedavi edilmeye çalisilir.

Tedaviden söz ederken, altini islatan çocugu, yasi kaç olursa olsun cezalandirarak veya korkutarak vazgeçirmek mümkün degildir. Gece alt islatmanin tek bir psikolojik sebebe bagli oldugunu düsünmek de yanlistir. Kiskançlik (yeni bir kardesin gelmesi), veya çocugun iç dünyasina etki eden ailesel nedenlerin gece isemelerine yol açtigi fikrinin ne kadar dogru oldugu da belli degildir. Gece isemelerinin tüm sebeplerinin hala tam açikliga kavusmamis oldugunu bilerek, günümüzde kullanilan tedavi yollarina bir göz atalim:

1.Çocugun tedaviye hazirlanmasi: Genellikle ailenin bu konuda sikayete basladigi 5-6 yas döneminde, çocuk henüz durumunun bir sorun oldugunun farkinda degildir. Doktorun bu konuda hem çocugu bilinçlendirmesi hem de ailenin konuya bakis açisini yönlendirmesi gerekir. Tedavi hangi türde olursa olsun sonuca varmanin uzun sürebilecegi, moral bozukluguna yer olmadigi vurgulanmalidir.

2.Aliskanliklarin gözden geçirilmesi: Gece yatmadan önce sivi aliminin azaltilmasi ve yatmadan önce idrara çikilmasi hep ilk akla gelen tavsiyedir. Ancak bunun disinda, gündüz saatlerinde okul tuvaletlerinin temiz olmamasi ve benzer sebeplerle uzun süreler idrarini tutan çocuklarin bu aliskanliklarindan vazgeçirilmesi de önemlidir.

3.Çis yapma çizelgesi: Daha çok küçük çocuklari motive etmek ve alt islatma istatistigi elde etmek için kullanilir. Ailenin tutacagi bu çizelgede alt islatma olmadigi günler çizelge üzerinde birer sembolle (yildiz veya çiçek resmi gibi) canlandirilarak çocugun da bu günlerde mükafatlandirilmasi fayda saglayacaktir. Ayni çizelge gün içi isemelerde de islenirse hekimin de çocugun iseme ritmi hakkinda fikir sahibi olmasina yarar saglar.

4.Alarm sistemleri: Iç çamasirina veya yatak çarsafi üzerine konan, islanmaya duyarli bir parçasi olan ve idrar yapilmaya basladigi an ses uyarisiyla çocugu uyandiran bu sistemler gece isemelerinde basariyla kullanilan tedavi yöntemlerinden biridir. Ilk günlerde çok yararli gibi görünmese de 6-8 haftalik tedavi ile sonuç alinabilmektedir. Tesir mekanizmasi muhtemelen, mesane tam bosaltilmadan çocugun günler içinde mesanesinin dolmasi ile uykunun bölünmesi arasinda beyinsel bir iliski kurmasina yaramakta, bir taraftan da günler içinde mesane gece kapasitesinin artmasi mümkün olmaktadir.

5.Ilaç tedavileri: Gece boyunca böbreklerin idrar olusturma hizini azaltacak ilaçlar bu amaçla kullanilmaktadir. Ana maddesi Desmopressin olan ve buruna sikilarak veya agizdan alinarak kullanilan bu ilaç gece boyunca idrarin daha az salgilanarak mesanenin dolma zamanini uzatir. Çocuklarin en az %70'inde iyi sonuç verir. Ilaç kesildikten sonra gece isemelerinin tekrarlama olasiligi da az degildir. Tekrar kullanilabilir, ancak doktor kontrol altinda olmak zorundadir.

Bir baska ilaç grubu da mesanenin gevsek kalmasini saglayan Desmopressin maddesini içeren ilaçlardir. Gündüz zamani da sik idrara çiktigi belirlenen çocuklarda gece isemelerini büyük oranda düzeltebilir. Bu ilaç da doktor kontrolü altinda kullanilir, ilaca baslamak için mesanenin çalisma özelliklerini saptayan arastirmalar gerekebilir.

Kullanilmasi özel durumlar disinda sakincali olabilecek, Imipramin içeren ilaçlarin da bu tedavi için tavsiye edildigi bilinmektedir. Çocuk Psikiyatri uzmanlari disinda kimsenin bu ilaci yazmamasi gerektigi unutulmamalidir.

Tedavi yöntemlerinin tek tek uygulama disinda, zor cevap alinan çocuklarda kombine edilerek kullanilmasi veya yöntem degistirerek her asamada bir tanesinin kullanilmasi gibi yaklasimlar bazen daha çabuk sonuç verir. Gece isemeleri tedaviye ragmen tekrarlayabilir, sabirla yeniden ele alinir ve her çocuk sonunda sabah alti islak kalkma derdinden kurtulur. Eriskin yasta gece isemeleri devam eden insan yok denecek kadar azdir.

Kaynak: www.florence.com.tr
Group Florence Nightingale
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası